Sayılkan: Döviz Kuru İlacı da Hastayı da Vuruyor Sayılkan: Döviz Kuru İlacı da Hastayı da Vuruyor
Döviz kurunda yaşanan soluksuz yükseliş sadece ilaç fiyatlarına yansımıyor, aynı zamanda kanser ve önemli kronik hastaların alması gereken ilaçlara erişimini de engelliyor. İlacın yüzde... Sayılkan: Döviz Kuru İlacı da Hastayı da Vuruyor

Döviz kurunda yaşanan soluksuz yükseliş sadece ilaç fiyatlarına yansımıyor, aynı zamanda kanser ve önemli kronik hastaların alması gereken ilaçlara erişimini de engelliyor. İlacın yüzde 50’den fazlası ithal ediliyor. İzmir Eczacı odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan konu ile ilgili verdiği bir röportajda, “Uzunca bir süredir avro kuru dikkate alınarak referans ilaç fiyatı hesaplanmaktadır. Bugün Avro kuru yaklaşık 5,3 TL iken, ilaç fiyatlarını belirlemede kullanılan, avro kuru 2,69 TL olarak belirlendi. Sağlık Bakanlığı’nın ilaç fiyatlarını belirlerken kullandığı yönteme göre bir önceki yılın avro değerinin yüzde 70‘i esas alınarak zam oranı belirleniyordu. Buna göre ilaç fiyatlarında 2018 yılı başında % 23 oranında bir zam olması gerekirken Bakanlar Kurulu kararı ile bu oran yüzde 15 olarak belirlendi. Uygulanan bu fiyat ve iskonto politikası sonucunda da ilaç firmaları ürünlerini pazara arz etmemek veya geri çekmek yönünde kararlar alabilmektedir. Bu şekilde özellikle ithal ilaçlarına erişimde ciddi sıkıntı yaşanabiliyor. Gerçek piyasa değerinin yaklaşık yarısı oranında sabit avro kurunda ısrar ederek ilaç fiyatlarını belirlemek piyasada bulunmayan ilaçlar listesinin her geçen gün artması ve vatandaşın ilaca ulaşamaması demektir” dedi.

Sayılkan, döviz kurundaki artış hangi hastalıkların tedavilerinde sorun yaşatır sorusuna ise, “Ülkemizde ilacın % 50’den fazlası ithal ilaçlardan oluşuyor. Yani Avro kurundaki her artış ilaç fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Gerek İlaç fiyatlarının belirlenmesinde baz alınan döviz kuru gerekse döviz kurunun bugünlerde yükselmesi özellikle kanser ve diğer kronik hastalıkların tedavisinde önemli yeri olan ilaçlar bu yüzden bulunamıyor. Ayrıca birçok yeni bulunmuş ilaç mevcut ilaç fiyat politikası nedeni ile ülkemize gelmiyor bile. Başta kanser hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar olmak üzere çok sayıda ilaca ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Uman albümin, tamoxifen, cisplatinler ve endoxan gibi ilaçlar uzun zamandır piyasada yok. 25 Mayıs’ta yapılan % 2,5 oranındaki zam dövizdeki artışın bir sonucu” cevabını verdi.

İlgili Yazılar