Sanayi Üretimi Artışında Eczacılık Ürünlerinin Payı Büyük Sanayi Üretimi Artışında Eczacılık Ürünlerinin Payı Büyük
Sanayi üretimi temmuzda yüzde 1.8-2 olan beklentilerin üzerinde yüzde 5.6 büyüyerek sürpriz yaptı. Sanayinin sürprizinde hem gıda ürünleri imalatındaki hızlanmanın hem de üç aydır... Sanayi Üretimi Artışında Eczacılık Ürünlerinin Payı Büyük

Sanayi üretimi temmuzda yüzde 1.8-2 olan beklentilerin üzerinde yüzde 5.6 büyüyerek sürpriz yaptı. Sanayinin sürprizinde hem gıda ürünleri imalatındaki hızlanmanın hem de üç aydır TÜİK’in revize ettiği temel eczacılık ürünleri imalatının üretim artışının etkisi büyük.

Sanayi üretimi temmuz-da yüzde 1.8 civarındaki beklentinin çok çok üstünde yüzde 5.6 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda hazirana göre yüzde 3.5 artış yaşadı. Bu aylık veri Ekim 2016 sonraki en yüksek artışa işaret ediyor. Yıllık sanayi üretiminde temmuzda takvim etkisinden arındırılmış olarak yakalanan yüzde 5.6 büyümenin en büyük nedeni ise gıda sektöründeki üretim artışı. Gıdanın başı çektiği dayanıksız ve düşük teknolojili üretimin etkisiyle sanayide sürpriz artış yaşandı. Analistler, bayram tatili ve finansal çalkantının yaşandığı ağustosta ise üretimdeki artışın yavaşlaması bekleniyor. Ancak ekonomik büyümenin en önemli bileşenlerinden olan sanayi üretiminin temmuz verileri yavaşlamanın çok sert olmayacağı yorumlarına da yol açtı.

TÜİK’TEN ŞAŞIRTAN REVİZYON

Eczacılık sektörü geçen yılın da sanayi üretiminde gözde sektörlerindendi. Yılın ilk aylarında çift haneli üretim artışı yakalayan sektör bahar aylarında üretimini düşürmüştü. Şimdi yeniden yükselişte. Temmuzda temel eczacılık üretimi yüzde 32.6 arttı ve bunun sanayi üretimine katkısı 0.7 puan. Ancak TÜİK haziran ayı verisinde yüzde 21.7 arttığını açıkladığı temel eczacılık ürünleri üretimini temmuz bülteninde yüzde 7.3’e revize etti. 14.4 puanlık bu büyük revizyon dikkat çekici. Mayıs ayı verisinde de revizyon yaşanmış. Mayısta yüzde 0.3 olarak açıklanan üretim artışı daha sonra yüzde 3.5 üretim daralmasına çevrilmiş. Ağustos verisinde de temel eczacılık ürünlerinde revizyon olursa sanayi üretimine etkileri değişir.

Kaynak: Hürriyet, Şebnem Turhan

İlgili Yazılar