“Mesleğimizin İtibarsızlaştırılmasına İzin Vermeyeceğiz” “Mesleğimizin İtibarsızlaştırılmasına İzin Vermeyeceğiz”
10 Temmuz 2018 tarihinde CNN Türk televizyon kanalında yayınlanan ”Ne Oluyor”  programına konuk olarak katılan Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz, ”Bugün eczacının ilaçla ilgisi... “Mesleğimizin İtibarsızlaştırılmasına İzin Vermeyeceğiz”

10 Temmuz 2018 tarihinde CNN Türk televizyon kanalında yayınlanan ”Ne Oluyor”  programına konuk olarak katılan Sabah Gazetesi Yazarı Şeref Oğuz, ”Bugün eczacının ilaçla ilgisi kalmadı. Barkod sisteminde doktordan geleni bilgisayara giriyor, veriyor. Peki soruyorum, para üstü vermek için bir insan 5 sene okur mu?” ifadelerini kullanmıştı.İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu eczacılık mesleğini önemsizleştirmeye, değersizleştirmeye çalışan bu yaklaşımı kınadığını belirterek. Bir açıklama yaptı açıklamanın tamamı ise şöyle:

“Biz eczacılar, sağlık sisteminin en önemli halkalarından biriyiz. Bizler;

  • 7 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde halka ilaç hizmeti sunan,
  • Hastayı ilaçların dozu, doğru bir şekilde nasıl kullanılacağı ve oluşabilecek yan etkileri konusunda bilgilendiren,
  • Hekim tarafından reçete edilen majistral formülleri büyük bir dikkatle hazırlayan,
  • Toplumda ilk basamak sağlık hizmeti sunan,

 

İlacın Uzmanı Kişileriz!

Verdiğimiz danışmanlık hizmeti, hastalarda güven oluşmasına olanak sağlamakta ve hastanın bilgi yetersizliğinden kaynaklı istenmeyen durumların önüne geçmektedir. Eczaneler, birer ticarethane değildir. Ülkemiz ve insanlarımıza değer katan ve kutsal bir meslek olan eczacılığı, para üstü alıp veren bir mesleğe indirgemek, sığ bir bakış açısının aynasıdır. 4 sene önce de benzer ifadeler kullanan ve meslektaşlarımızın tepkisini çeken, şu an Türkiye  Zeka Vakfı Yönetim Kurulu’nda yer alan Oğuz’un, mesleğimizin önemini bir türlü kavrayamamasının ve yaptığı açıklamaların, biz eczacılarda büyük bir infial yarattığını, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimsenin mesleğimizi itibarsızlaştırmasına izin vermeyeceğimizi, bu kişinin tüm eczacılardan derhal özür dilemesini, aksi takdirde kendisi hakkında yasal yollara müracaat edeceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız.

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu”

 

 

İlgili Yazılar