Eczacının Uçma hayali kıtaları geçti! Eczacının Uçma hayali kıtaları geçti!
İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı  beldesinde eczacılık yapan Hakan Çetinkaya’nın uçuş tutkusuyla Kanada’da gyrocopter uçuş eğitmenliğine uzanan öyküsü, hayallerini gerçekleştirmek  isteyenlere umut veriyor. Çocukluk hayali... Eczacının Uçma hayali kıtaları geçti!

İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı  beldesinde eczacılık yapan Hakan Çetinkaya’nın uçuş tutkusuyla Kanada’da gyrocopter uçuş eğitmenliğine uzanan öyküsü, hayallerini gerçekleştirmek  isteyenlere umut veriyor.

Çocukluk hayali olan pilotluk için askeri okul sınavlarına giren,  başarılı olmasına rağmen boy ölçülerinin yeterli olmaması nedeniyle okula  giremeyen Hakan Çetinkaya, uçuş hayalinden vazgeçmedi.Eğitim süreci boyunca havacılıkla yakından ilgilenmeye devam eden,  eczacı olduktan sonra dünyada hızla yaygınlaşan gyrocopter ile tanışan Çetinkaya,  “ultralight tipi döner kanatlı hava aracı” olarak tanımlanan gyrocopter için  İspanya’da eğitim aldı.

Gyrocopter pilotluğunda amatörlükten profesyonelliğe adım atan ve  Türkiye’de eğitmenlik yapan birkaç kişiden biri olan Çetinkaya, Gelişmekte Olan  Hava Sporları Federasyonu Gyrocopter Branş Başkanlığı görevini de bir süre  yürüttü.Çetinkaya, gyrocopter ile bin 800 saat uçuş tecrübesine ulaşmasıyla  yurt dışında da tanınır hale geldi. Kanada’da bulunan Airpro Gyro Uçuş Okulundan davet alan Çetinkaya,  uluslararası eğitmenlik için sınava girerek başarılı oldu ve uçuş eğitmeni  lisansını aldı. Türkiye’nin yanı sıra Kanada’da da gyrocopter eğitimleri vermeye hak  kazanan Çetinkaya, bu ülkedeki uçuş tutkunlarına ders vermeye başladı.

“KÜÇÜK HEDEFLER KOYUYORUM”

Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gyrocopterin uçakla  helikopter arası kabiliyetlere sahip, güvenli ve eğlenceli bir araç olduğunu,  daha çok sportif amaçla kullanıldığını, özellikle de Avrupa’da yaygın olduğunu  belirtti.

Çetinkaya, şöyle konuştu:”Uçmak çocukluk hayalimdi. Fırsat bulduğumda uçmak için seçtiğim araç  da gyrocopter oldu. Başka bir hayalim uçuş sırasında fotoğraf çekmekti, bir  sonraki hayalim bu fotoğrafları kitaba dönüştürmek oldu. Öğretmen olmayı istedim.  Bu hava aracıyla uçuş eğitmeni oldum. Birçok insana uçmayı öğrettim. Hep bir  başka hedef koydum. Davet üzerine 2 yıldır Kanada’ya gidip geliyorum. Orada pilot  lisansı almak kolay bir şey değil. Tecrübeli pilot arayışındaydılar, benim uçuş  tecrübeme sahip birinin yetişmesi ciddi bir maliyetti. Benim merakım orada kıymet  gördü. Kanada’nın kurallarına uygun olarak öğretmenlik sınavlarından geçtim ve  uçuş eğitmeni oldum.” Kanada’da lisansını alan ilk Türk gyrocopter eğitmeni olmanın mutluluk  verici olduğunu dile getiren Çetinkaya, “Çok küçükken astronot olmak istiyordum,  sonra pilot olabilme hayaliyle askeri okul sınavlarına girdim, o zaman boyum  tutmadı. Yıllar sonra amatör olarak başladığım uçuş yolculuğunda Türkiye ve  Kanada’da eğitmen olmanın gururunu yaşıyorum. İnsanlık için belki küçük ama benim  için büyük bir adım.” dedi. Gyrocopterin Kanada’da hızla yaygınlaşan bir tutku olduğunu, özellikle  40-70 yaş arası zengin Kanadalılar arasında bu sporun trend haline geldiğini  aktaran Çetinkaya, “Bu hava aracı için önce disiplin kazanmak gerekiyor. Sıradan biri dahi eğitim aşamalarından geçtiği takdirde bu aracı uçurabilir” dedi.

İlgili Yazılar