Eczacılar  Güç Birliği İçin İzmir’de Buluştu Eczacılar  Güç Birliği İçin İzmir’de Buluştu
Türk Eczacıları Birliği (TEB) önderliğinde, İzmir Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen toplantıda eczacılar gelecekte nasıl bir yol haritası çizmek istediklerini “Eczacılar Güç Birliği” toplantısında ele... Eczacılar  Güç Birliği İçin İzmir’de Buluştu

Türk Eczacıları Birliği (TEB) önderliğinde, İzmir Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen toplantıda eczacılar gelecekte nasıl bir yol haritası çizmek istediklerini “Eczacılar Güç Birliği” toplantısında ele aldı.

Toplantıda, TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği(TEKB) Başkanı Ecz. Mustafa Turunç, İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Afyon, Uşak, Antalya, Ankara, Trabzon Eczacı Odalarının başkan ve yönetimleri, Birim Ecza Kooperatiflerinin tamamı ve kooperatif ortağı eczacılar, hep birlikte EDAK’a destek çağrısı yaptı.

Gelecek Kuşaklara Ulaşma Çabası
Yaklaşık bir saat süren toplantıda Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti Başkanı Ecz. Çolak,  EDAK’ı tam desteklediklerine dikkat çekerek, eczacı meslek örgütlerinin bir araya gelerek gösterdikleri toplantının, ecza kooperatiflerinin kuruluşunun 40. yılına doğru giderken çok anlamlı olduğunu vurguladı. EDAK’ın yaşadığı bir takım ekonomik sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla bir araya geldiklerini kaydeden Başkan Çolak “Birincil sorunumuz şu; eczacı gelecekte de serbest eczane eczacısı ve ilaçta söz sahibi olarak var olmak istiyor mu? İstiyorsa, örgütlerini desteklemek zorundalar. Bunlardan en önemlilerinden birisi de ekonomik örgütlenmeleri. Ege Bölgesi’nde yaklaşık 13-14 ilde hizmet veren EDAK Ecza Kooperatifimiz, şu anda 6 ile hizmet verecek bir noktada organizasyonu var. Biz de, odalar da, eczacılar da bu konuda EDAK’ı destekliyoruz. Bugüne kadar olduğundan daha çok katkı vermek ve EDAK’ın önünü açmak istiyoruz. Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczacı odaları,  Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB) Birim kooperatifler ve eczacılar olarak birlikte nasıl katkı koyabiliriz, gelecek kuşaklara ulaşması bakımından neler yapabiliriz bunları konuşacağız” dedi.

Geleceğe Yürüme Arayışı
Çolak  “Biz biliyoruz ki, eczacılar birkaç basamak üzerinden yol yürüyorlar. Siyasal örgütlenmeleri olan odalar ve birlikleriyle ve ekonomik örgütlenmeleri olan kooperatifleri üzerinden yürüyorlar. Buna göre üretim ve dağıtım bandında ve son halka olan eczane bandında ilaç sirkülasyonu doğru bir rotada izleniyorsa eczacının geleceğe kalabilme şansı var. Dolayısıyla ekonomik örgütlenmelerimiz olan kooperatiflerimizin yaşadığı sıkıntıların ortadan kaldırılması ve bunun bir dayanışmaya, bir birlikteliğe dönüşmesi bizim açımızdan son derece anlamlı ve önemli. İşte, bugün burada bunları konuşup birlikte nasıl bir yol haritası çıkartabiliriz, geleceğe nasıl gidebiliriz bunu konuşacağız” şeklinde konuştu.

Dosta Düşmana “Güçlüyüz” Mesajı
Toplantıda konuşan bir diğer isim ise İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan oldu. Başkan Sayılkan konuşmasında, toplantının uzun zamandır süre gelen işbirliği ve güç birliğinin göstergesi olduğunu vurgulayarak  “Dostta, düşmana biz bir aradayız ve birlikte güçlüyüz mesajı veriyoruz. Ecza Kooperatifleri düşük sermayeli eczanelerin bir araya gelerek o büyük küresel güçlere karşı ayakta kalmayı sağladıkları çok önemli bir ekonomik meslek örgütü. Bunu biz şöyle tanımlıyoruz; Eczacı kooperatifleri; birlikteliğin güce dönüştüğü çok önemli bir projedir. Yıllar önce bu kooperatiflerimiz eczacı odalarının projeleri olarak kurulmuştur. Nedeni şudur; milli ticari depolar, düşük çaplı eczaneleri değil, daha çok iyi alışveriş yapan büyük çaplı eczaneleri kollayıp onlara özel hizmet verirken, halbuki bu iş herkese ulaşmalı çünkü her eczane halkın her kesimine ulaşıyor. Belli eczanelerden değil, tüm eczanelerden hizmet alınmalı diyerek doğru bir yola çıkılmıştır. Doğru bir proje yapılmıştır. Kooperatifler çok büyük sermayeli olan yapılar değildir.  Kooperatiflerin sermayeleri ortakları ve çalışanlarıdır. Dolayısıyla o büyük sermaye gruplarına karşı zaman zaman sıkıntı yaşamaktadır. İşte, bu yaşadığı sıkıntılara eczacı odaları, Türk Eczacıları Birliği diğer birim kooperatiflerin tamamı burada olarak önemli bir destek verdiler bugün de onun finalinin yapıldığı anlatıldığı bir güç birliği toplantısıdır. Bugün dosta düşmana biz bir aradayız ve birlikte güçlüyüz mesajı veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu Güç Birliği ve Dayanışma Yararlı Olcaktır”
Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB) Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Mustafa Turunç da yaptığı konuşmada EDAK’ın, çok kıymetli, değerli bir eczacı kooperatifi olduğunu hatırlatarak “EDAK’ın kısa zaman öncesinden başlayarak, yaşadığı finansal zorlukları aşmak amacıyla, örgüt içindeki muhataplarının EDAK’a desteğinin devamı  ilgili  hem ortaklara yönelik bir motivasyon çalışması hem de güç birliği dayanışmanın bir örneği sergilenecek. Bu amaçla bu toplantı düzenleniyor. EDAK’ın yol yürüyüşündeki sıkıntıların aşılması noktasında bu güç birliğinin de çok yararlı olacağını düşünüyoruz. O nedenle bizler de geldik. Bunu güç birliğinin oluşması ve önümüzdeki yıllarda da sürdürülmesi için yeni bir çalışmanın ayağı olarak düşünelim” şeklinde konuştu.

“Bu Kurum Hepimizin”
Toplantıda son koşunan EDAK Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Sarp Yaklav oldu. Yaklav konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bu kurum hepimizin, sorunumuz herkesin sorunudur. Verilecek maddi ve manevi desteğin ekonomik kazançları ve kazanımları da içermesi gerekir. Çünkü, kooperatiflerin sermayeleri, ortaklarının ve çalışanlarının birlikte verdiği dayanışma gücüdür”

İlgili Yazılar