Ecz. Nilgün Öncebe Uyarıyor! “Güneş Koruyucular Bulutlu Havada da Kullanılmalı” Ecz. Nilgün Öncebe Uyarıyor! “Güneş Koruyucular Bulutlu Havada da Kullanılmalı”
Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Nilgün Öncebe, güneşten koruyan ürünlerin hava bulutlu olsa dahi kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Uzun (infrared) ve... Ecz. Nilgün Öncebe Uyarıyor! “Güneş Koruyucular Bulutlu Havada da Kullanılmalı”

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Nilgün Öncebe, güneşten koruyan ürünlerin hava bulutlu olsa dahi kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Uzun (infrared) ve kısa dalgalardan (UVA, UVB ve UVC) oluşan güneş ışınlarının, D vitamini kaynağı olmasının yanı sıra bu ışınların deri üzerindeki etkilerinin her zaman olumlu olmadığına değinen Öncebe, UVA ışınının derinin alt tabakalarına ulaştığını ve yayıldığını, bunun sonucunun cilt kanserine neden olabildiğini anlattı. Öncebe, şöyle devam etti:

“UVB ışını, derinin üst tabakasını etkiler. Yaz aylarında ve yüksek yerlerde daha yoğundur. Derinin üst tabakası, güneş ışınlarını yansıtma, dağıtma ve absorblama yoluyla UVA ve UVB ışınlarının etkisinden kısmen korumaktadır. Ancak bu koruma, günümüzde ozon tabakasının incelmesi gibi değişen çevresel faktörler dolayısıyla yeterli olamamaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarından koruyan ürünler, UVA ve UVB filtreleri içermelidir.”

“GÜNEŞ KREMLERİ 2-4 SAAT ARASI YENİDEN SÜRÜLMELİ”

Çoğu güneş kreminin özellikle yüzdükten veya ağır terlemeden sonra cilt üzerinden kolayca çıkabildiğinden dolayı, güneş kreminin tekrar uygulanması gerektiğini belirten Öncebe, “Özellikle bu ürünler uygun bir koruma için 2 ila 4 saat arasında yeniden sürülmelidir. Güneş koruyucuların Titanyum dioksit, Octyl methoxycinnimate (OMC), Avobenzone, Çinko oksit içerdiğinden emin olunmalıdır. Güneşten koruyan ürünler, yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UVA ve UVB filtreleri içermelidir, serbest radikal oluşumunu engellemeli, deriye yüksek oranda emilim sağlamalıdır. Nemlendirmeli, suya, denize, terlemeye, buharlaşmaya, sürtünmeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz, etki süresi uzun ve kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca toksik, tahriş edici olmamalıdır. Güneş koruyucular sadece harici kullanım içindir. Güneş koruyucu ürünleri özellikle sprey formlarını gözlerden uzak tutulmalıdır. Ürünlerin kapakları kapalı, oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından korunacak şekilde muhafaza edilmeli, ayrıca çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.” dedi.

“GÜNEŞ KORUYUCU SEÇERKEN DİKKATLİ OLUNMALI”

Ecz. Nilgün Öncebe, güneş koruyucu ürün seçerken göz önünde bulundurulması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Dış mekanlarda çalışanlar, açık hava sporları ile uğraşanlar, yüzme, su kayağı veya rüzgar sörfü gibi su sporları yapanlar, uzun süreli güneşlenenler, yoğun terlemeye maruz kalacakları için yüksek SPF’li ve suya dayanıklı bir güneş koruyucu kullanmalıdır. 6 aydan daha büyük çocuklar ve gençler için, geniş spektrumlu ve yüksek SPF’li bir güneş koruyucu losyon formu kullanılmalı. Bu yaş grubu için alkol bazlı güneş koruyucu ürünleri kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Yetişkinler cilt tipine, cilt rengine, cilt durumuna göre güneş koruyucu seçmeli. Kuru cilt için krem formunda güneş koruyucu, yağlı cilt için losyon veya jel bazlı bir güneş kremi tercih edilmeli. Egzama veya iltihaplı bir cilt üzerinde alkol bazlı güneş koruyucuları kullanmaktan kaçınılmalı. Dudaklar için jel bazlı dudak güneş kremi kullanmak yararlıdır. Çocuklar açık havada oynadıkları için daha uzun süre güneş ışınlarının etkisi altında kalırlar. Bu nedenle cilt tipine bakılmaksızın güneşten koruyan yüksek faktör içeren ürünlerin uygulanması uygun olacaktır. Yetişkinlerde ise cilt rengine ve hassasiyet durumuna göre uygun derecede faktör içeren güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş ışınlarından korunmada güneş gözlüğü takmak da gereklidir. Çünkü güneş ışınları katarakta neden olabilir.”

“ECZACILIK SEKTÖRÜ GELECEĞİN E HALİ’NDE BULUŞACAK”

Öncebe, Pharmetic Girişimci Eczacilar Derneği olarak sosyal sorumluluk çerçevesinde toplum sağlığını ilgilendiren konularda farkındalık oluşturmaya devam ettiklerini belirterek, “Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) 14 yıldır gerçekleştirdiği projelerle, ilacın yanı sıra OTC, besin destekleri, medikal, dermokozmetik gibi kişisel bakım ve sağlığa dair tüm alanlarda da belirleyici rol oynamakta ve önderlik yapmaktadır. 28-30 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğimiz ‘Uluslararası Geleceğin E Hali En Büyük Eczacılık Buluşması’nda da, toplum sağlığını ilgilendiren konularda, eğitim, seminer ve farkındalık çalışmaları yürüteceğiz. Etkinliğimize ziyaretçi girişi ücretsiz olup, kongre web sitesi veya mobil uygulamalardan online kayıt yaptırmak yeterli olmaktadır.” dedi.

Öncebe ayrıca, “En yakın sağlık danışmanızın eczacılar, en yakın sağlık alanının eczaneler olduğunu vurgulamak istiyoruz. Özellikle internetten satılan, ‘merdiven altı üretilen’ kozmetik-güzellik ve bakım ürünlerinin de zararları konusunda, yaptığımız çeşitli duyurularla toplumda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İlgili Yazılar