Antidepresanlar Hakkında Önemli Duyuru Antidepresanlar Hakkında Önemli Duyuru
Son SUT değişikliğinin ardından oldukça soru alan TEİS gelen sorular üzerine bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle: “Değerli Üyelerimiz, 10.05.2018 tarihli SUT... Antidepresanlar Hakkında Önemli Duyuru

Son SUT değişikliğinin ardından oldukça soru alan TEİS gelen sorular üzerine bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

“Değerli Üyelerimiz, 10.05.2018 tarihli SUT maddesi “MADDE 8- Trisiklik, tetrasiklik ve SSRI grubu antidepresanlar tüm hekimlerce reçete edilebilir. Bu gruplar arasında ilaç değişimi gereken hallerde ve/veya bu ilaçların 6 aydan uzun süre kullanılması gereken durumlarda psikiyatri uzman hekimlerince veya psikiyatri uzman hekimlerince düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilmesi halinde bedelleri Kurumca karşılanır,” şeklinde olup sizlerden sıklıkla gelen soruların cevapları şu şekildedir;
18 Mayıs 2018 tarihinde başlayan uygulamaya göre bu ilaçlar tüm hekimlerce 6 ay süreyle reçete edilebilmektedir. *
6 aydan fazla kullanımı için 18 mayıs 2018 tarihi başlangıç alınarak sistemden kontrol edilmelidir. Bu sürenin sonunda psikiyatri uzman hekimlerince veya psikiyatri uzman hekimleri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edebilecektir.
18 Mayıs 2018 tarihinden itibaren başlanan ilaçların 6 aylık süre içinde değişiminde ise;değişimden kasıt farklı bir grup (Trisiklik,Tetrasiklik ,SSRI ) ilaca geçilmesidir, aynı grup ilaçlar arasında değişim bu kapsamın dışındadır.Gruplar arasında değişiklik olunca psikiyatri uzman hekim reçetesi aranacaktır.
Kurum tarafından Medula üzerinde sistem çalışması yapılacak ve kontrolün Medula tarafından yapılması sağlanacaktır.
Medula kontrolü sağlanana kadar geçen bu süre zarfında mağduriyet yaşanmaması için özellikle ilaç grubu değişikliklerinde ilaç bilgisinin Meduladan kontrol edilmesi gerekmektedir.
TRİSİKLİK GRUBU
Amitriptilin
Klomipramin
İmipramin
Opipramol
TETRASİKLİK GRUBU
Mirtazepin
Moprotilin
Moprotilin
SSRI GRUBU
Fluoksetin
Fluvoksamin
Paroeksetin
Sitalopram
Essitalopram
Sertralin”

İlgili Yazılar