Raflarınıza koyacağınız yeni ürünler için analiz raporu isteyiniz ! Pharmasea 17 ‘i 5-8 Ağustos tarihleri arasında yaptık. Meslekdaşlarımla buluşma imkânı verdiği için, Pharmasea Gemide... Yeni Ürünlere Dikkat !

Raflarınıza koyacağınız yeni ürünler için analiz raporu isteyiniz !

Pharmasea 17 ‘i 5-8 Ağustos tarihleri arasında yaptık. Meslekdaşlarımla buluşma imkânı verdiği için, Pharmasea Gemide Eczacılık Kongrelerini çok önemsiyor ve seviyorum. Yoruluyorum ama tatlı bir yorgunluk oluyor benim için.

Kongre’de bu sene “ Yeni Doğal Ürünler ve Eczacı” adlı bir konuşma yaptım. Konuşmanın hazırlık safhasında eczanelerimize giren yeni ürünleri tekrar tekrar inceledim ve içlerinden bir kısmını konuşmama dahil ettim. Yazımda, bunların bir kaçından bahsedeceğim.

Meslekdaşlarıma hep “eczanelerinize alacağınız ürünleri çok iyi inceleyin, kaliteyi belirleyen bitmiş ürün analiz raporlarını ve firmaların söylediği etkiyi gösteren yayınları muhakkak isteyin.”diyorum. Meslekdaşlarım bu tavsiyelere pek uymuyorlar. Her halde ,yeni firmalardan   analiz raporu isterlerse “ayıp olur” diye mi düşünüyorlar, bilemiyorum. Yeni ürünleri incelediğimde eczaneye girmemesi gereken ürünleri görüyorum.Bu husus beni üzüyor.Bu sefer İnş.. uygun olmayan ürün görmem diye umdum, ama olmadı. Umudum boşa çıktı. Gelin bu cümleyi kurmama sebep olan ürünlerden ikisini inceleyelim. İncelemede ürün adı vermiyorum, raflarınıza baktığınızda hangi ürünlerden bahsettiğimi hemen anlayacaksınız.

Birinci Ürün

Ürün jel formunda. Adı daha önce piyasada bulunan, ketoprofen taşıyan ve mafsal ağrıları için tavsiye edilen bir jele benziyor. Eczaneleremorluk,ezilme, şişme, küçük kazalar” için bire bir diye satılıyor.Formülü şöyle : Eskin , bromelin , Boswelia serrata , trokserutin , mentol . Formülde madde miktarları çok düşük ve prospektüsü garip:

Eskin – ….Rahatlama etkisi verir

Bromelin -….yumuşatıcı cildi rahatlatıcıdır.

Boswelia – ……Cilde uygulandığı bölge üzerinde rahatlama etkisi

Trokserutin – Cildin doğal dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Mentol- Nane ekstraktıdır….ferahlatıcı madde olan mentol, anında rahatlama hissi sağlar.

Yapısındaki maddelerin etkilerini yazımda kısaca bulacaksınız . Bu etkilerin hiç biri prospektüste yok ! Yazılması halinde, ürüne değer kazandıracak etkiler. Daha sonra internette araştırdım,masaj salonları için “masaj jeli” olarak satılan bir ürün olduğu ortaya çıktı ! Firma eczanelere masaj jelini morluk, ezilme, şişme, küçük kazalar” için bire bir diye satıyor! Meslekdaşlarımız incelemeden aldıkları için eczane raflarında.

At kestanesi

İlaç ve kozmetik ürünlerde at Kestanesi standart kuru ekstresi (% 0.25- 0.5 eskinler) ve eskinler (eskinler bakımından zenginleştirilmiş saponin fraksiyonu)kullanılır.

Dahilen, kronik damar hasarları ve varise karşı

Haricen : Antiödem, astrenjan, dekonjestif olarak

Kozmetik preparatlarda el kremlerinde, losyonlarda, slimming preparatlarında(sellülit için)

Olibanum –Boswelia serrata’dan elde edilen oleo rezin

Reçine (%30-60),diterpen, triterpenler (bilhassa % 30 bosvelik asit ),Uçucu yağ (% 5-10).

Ayurvedik ilaçlardan geliştirilmiş. Antienflamatuvar, , analjezik– artroza karşı 150-250 mg kapsülleri ,haricen aynı amaç için pomat ve kremleri halinde kullanılıyor .

Bromelin

Ananas türlerinden bilhassa Ananas comosus’un gövde(sap) ve olgunlaşmamış meyvelerinden elde edilen proteolitik enzimlerin karışımı.Eskiden sadece hazımsızlık için kullanılan ürünlerin terkibine girerdi.Daha sonra yapılan araştırmalar antienflamatuvar,yara iyileşmesini hızlandırıcı, nekrotik dokuları yenileyici vd etkileri bulundu.Bu etkilerden yararlanarak yumuşak doku enflamasyonlarında, sporcu yaralanmalarında, osteoartritte, E.coli’ye bağlı ishallerde(mikroorganizmanın tutulmasını önler), antibiyotiklerin etkisini artırmak için, nekrotik dokuları yenileyici,….vd amaçlar için kullanılmakta.

İkinci ürün

Prospektüsünde, “Öksürük zorlamasını rahatlatır ve tahriş olmuş soluk borusunu nemlendirir” ifadesi kullanılış amacını açıklıyor. Ürün arap zamkının etkili madde olarak kullanıldığı efervesan bir tablet. Sağlık Bakanlığı’ndan izin almış. Tableti suda çözdükten sonra gargara yapılması tavsiye ediliyor. Arap (veya Arabistan) zamkı, tablet, pastil yapımında kullanılan bir poliholozit droğu. Demülsan özelliğinden dolayı pastillerde kullanılırdı. Pastil yavaş yavaş emildiği için, boğazda bir tabaka meydana getirmesi ve diğer maddelerle beraber tahrişi azaltması beklenirdi. Efervesan tablet olarak kullanımına ilk rastladığım için literatür taradım. Böyle bir kullanılışı açıklayan literatür yok! “Hocam, ne yapalım? Hastaya verelim mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Eski pastiller daha etkili olur. Bu ürünü verdiğinizde, hasta verdiğiniz pastil etki yapmadı diyebilir. Gelin siz boğazında tahriş olan hastanıza, günde 5-6 defa adaçayı enfüzyonu ile gargara yapmasını söyleyin. Hem antiviral, antibakteriyel ve antienflamatuvar etkisi var.

Önemli ve yararlı bir ürün ile yazımızı bitirelim.

Laktaz

Laktaz enzimi taşıyan bir damla. Soğuk zincir (+ 4 – 5˚ C )de geliyor ve saklanıyor. Ürün bir β- galaktozidaz .Uygun pH’da laktozu, galaktoz ve glikoza parçalıyor. Laktoz entoleransında kullanılıyor. Laktoz entoleransı süt ve süt ürünleri yendiğinde gaz, batında kramplar ve ishal şeklinde görülen bir tablo. Kişi süt ve süt ürünlerini hazmedemiyor. Bebek ve çocuklarda çok az görülüyor. Çünkü, barsaklarda laktaz enzimi üretiliyor. Yaş ilerleyince mikroorganizma florası(mikrobiyota)ndaki değişiklik yüzünden laktoz entoleransı başlayabiliyor. Bazı ülkelerde laktoz entolerans oranı % 60   hâttâ 70 lere çıkabiliyor. β- galaktozidazlar ilaç olarak kullanılmasının yanında, daha çok   gıda sanayiinde laktoz entoleransı olan kişiler için üretilen gıdalarda ve peynir üstü suyundaki laktozun hidrolizinde kullanıyor.Peynir üstü suyu olduğu gibi kanalizasyona verilirse çevre kirliliğine sebep oluyor,bu yüzden laktazla parçalanıp veriliyor.Ürünü , hastalarınıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.Laktaz, Bifidobacterium( infantis , longum), Lactobacillus spec. Aspergillus oryzae, Kluyveromyces spec. gibi mikroorganizmalardan biyoteknolojik yöntemlerle elde ediliyor. Bifidobakteriler piyasada probiyotik olarak da bulunmakta. Bu hususu da hatırlatmış olayım.

Yeni başka ürünler var yazacağım ama bana ayrılan yer doldu. İleride tekrar yazarım.

Şu hususu sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum: Lütfen, eczanenize getirilen yeni ürünleri iyice inceleyiniz, bitmiş ürün analizlerini ve etkiyi açıklayan yayınları isteyiniz, firmaların kalıcı olup olmadıklarını araştırınız. Hastanıza verdiğinizde etkisi görülecek ürünleri eczanenize alınız. Darda kaldığınızda bana yazabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Yazılar