Yardımcı Eczacılık Uygulamasına Tepki Geldi Yardımcı Eczacılık Uygulamasına Tepki Geldi
Yardımcı Eczacılık Uygulamasına başta eczacılık öğrencileri olmak üzere eczacıların bir bölümü tepkili… 2012 yılında nüfusa göre eczane açma şartı getirildiği için bu yıl mezun... Yardımcı Eczacılık Uygulamasına Tepki Geldi

Yardımcı Eczacılık Uygulamasına başta eczacılık öğrencileri olmak üzere eczacıların bir bölümü tepkili…

2012 yılında nüfusa göre eczane açma şartı getirildiği için bu yıl mezun olacak eczacılık fakültesi öğrencileri istedikleri yerde eczane açamayacaklar. 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a eklenen nüfusa göre serbest eczane sayısı sınırlamasının, eczacılık mesleğine olumlu etkileri beklenirken, eczacılık fakülteleri sayısındaki artış ile geleceğe yönelik beklentiler giderek daha da karamsar hale geldi. Artan fakülte sayıları eczacı istihdam sorununu da ortaya çıkardı. İstihdama çözüm olması beklenen yardımcı eczacı uygulamasına da eczacıların bir bölümü tarafından tepki gösterildi. Twitter’ da “#yardimcieczaciligahayir” etiketiyle paylaşımlar yapılıyor. Eczacılar, yeni mezun eczacıların yine eczacılar tarafından istihdam edilmesinin yanlış olduğunu savundu. Mezun olacak öğrenciler ise öğrenim hayatı boyunca staj ve gerekli eğitimleri aldıklarını üzerine 1 yıl da yardımcı eczacı olarak çalışmanın haksızlık olduğunu savundu. Atınlan twitlerin bazıları şöyle:

“3.500 kişiye 1 Eczane dediniz sustuk, Zorunlu staj dediniz sustuk, Yeni fakülteler açtınız sustuk, Yardımcı eczacılığa susmayız çünkü tam eczacıyız!”

 

“-5 yıl eğitim görüyorum. -3 dönem yaz stajı yapıyorum. -Son yıl staj yüküm var. Ama bana yasa diyor ki, Senin eczacı olma hakkın yok önce 1 yıl yardımcı ol. Bu hak yemektir. Bizden birkaç yıl önce mezun olan tam da biz mi yarımız? Biz mi yardımcıyız?”

 

“Eczacılık eğitimini tamamlayan eczacıların, yasaya uygun yerlerde direkt olarak eczanelerini açmasının en doğal hakları olduğunu ve bu konuda biz öğrencilere yardımcı olunmasını ve yardımcı eczacılığın kaldırılmasını talep ediyoruz!!”

 

“5 yıl okudum,eğitimim boyunca stajlara mahkum oldum.Mesleğimi de stajyer konumunda yapmaya hayır!”

 

“5 yıl okuyup bu süre zarfında 120 iş günü kadar staj görmekte olduğumuzdan ötürü ve mesleğe büyük bir heyecan ve istekle başlarken bu heyecanımızı ve isteğimizi yok ettiği için YARDIMCI ECZACILIK YAPMAK İSTEMİYORUZ!”

 

“Yarım değil, yardımcı hiç değil .. TAM ECZACIYIZ !! 5 yıllık eğitim hayatımız , 120 günlük staj tecrübemiz yok sayılamaz . Yardımcı eczacılığa hayır !!”

İlgili Yazılar