TÜRKİYE NİN İLK ECZACILIK MÜHENDİSLİK EĞİTİM MERKEZİ KURULUYOR TÜRKİYE NİN İLK ECZACILIK MÜHENDİSLİK EĞİTİM MERKEZİ KURULUYOR
 Sağlık Bakanlığı, Dünya Bankası tarafından desteklenen Hastane Eczacılığı ve Klinik Mühendislik Eğitim Uygulama Merkezleri’nin kurulmasına yönelik çalışmalarını başlattı. Sağlık Bakanlığı ilk merkezi, İzmir SBÜ... TÜRKİYE NİN İLK ECZACILIK MÜHENDİSLİK EĞİTİM MERKEZİ KURULUYOR
 Sağlık Bakanlığı, Dünya Bankası tarafından desteklenen Hastane Eczacılığı ve Klinik Mühendislik Eğitim Uygulama Merkezleri’nin kurulmasına yönelik çalışmalarını başlattı.

Sağlık Bakanlığı ilk merkezi, İzmir SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova Ek Binası arazisine kurulacak. Merkezlerin kurulmasına yönelik ilk çalıştay, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortaklığında, 19-23 Ekim arasında Anemon Fuar Otel’de gerçekleştirildi. Çalıştayda konuşan TKHK Mali Hizmetler Kurum Başkan Yardımcısı Dr. Abdulvahit Sözüer, “Proje tamamlandığında Türkiye’de bir ilk olacak. Bu durum tüm eczacı ve mühendis arkadaşlarım gibi beni de çok heyecanlandırıyor” dedi.

TKHK Stok Takip ve Analiz Daire Başkanı İrem Mühürcü, hastane eczacılığı ve klinik mühendislik hizmetleri için bir eğitim merkezi açmayı planladıklarını söyledi ve “Bunun için uygulamalı, pratik, üretim yapılan, akademik olarak da eczacıların ve klinik mühendislik alanında çalışan personelin sürekli eğitim aldığı, üniversiteler ile işbirliği içerisinde faaliyet gösterecek bir yapı olmasını planlıyoruz” diye konuştu.

İlk merkezin 2017’de açılması planlanıyor

İzmir Kuzey KHB Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Mehmet Özkan, “Projenin başarılı olması için gereken her türlü çalışmayı yapmayı taahhüt ediyoruz” şeklinde konuştu. Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr Gökhan Akbulut ise, “Bu proje sadece ayaktan duran değil, koşan bir proje. Sınırlı zaman içinde çok iyi konuştu. Projeyle hastane eczacılığı ile ilgili olarak çeşitli solüsyonlardan sıvı karışımına imkan veren otomatik karışım cihazı Total Parenteral Nütrisyon (TPN), aseptik ve kemoterapi ilaç hazırlama ünitesi, örnek eczane gibi uygulamaların hayata geçirmesi planlanıyor. Açılacak merkezlerle Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu mevcut bilgi birikimi, sağlık tesisleri ve dinamik insan kaynağını kullanarak eczacılık ve biyomedikal alanlarında ulusal kazanımlara yön verecek. Merkezin 2017 içerisinde açılması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar