Tıbbi Malzeme Raporlarında Yaşanan Problem  Hastaları da Eczacıları da Mağdur Ediyor! Tıbbi Malzeme Raporlarında Yaşanan Problem  Hastaları da Eczacıları da Mağdur Ediyor!
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 30 Nisan tarihinde bir duyuru yayınlanarak 1 mayıs tarihinden itibaren tıbbi malzeme raporlarının ve reçetelerinin elektronik ortamda e-rapor ve e-reçete... Tıbbi Malzeme Raporlarında Yaşanan Problem  Hastaları da Eczacıları da Mağdur Ediyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 30 Nisan tarihinde bir duyuru yayınlanarak 1 mayıs tarihinden itibaren tıbbi malzeme raporlarının ve reçetelerinin elektronik ortamda e-rapor ve e-reçete olarak yazılması istenmiştir. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Zorunluluk olarak getirilen bu uygulama nedeniyle biz eczane eczacıları ve vatandaşlarımız mağdur edilmektedir” dedi.

Saydan şunları söyledi: “Şöyleki; rapor ve reçete hazırlayan hekimlerimiz, internet,elektrik arıza ,alt yapı eksikliği ve bakımı gibi teknik sorunlar veya Medula sisteminde yaşanan teknik sorunlar nedeni ile hala kağıt reçete yazmak zorunda kalmaktadır.Tıbbi malzeme raporu çıkarma yetkisinde olanlar uzman hekimlerdir ve ülkemizde 100 bin kişiye düşen uzman hekim sayısı 99 dur.İşin en sıkıntılı tarafı bu uzman doktorların Yüzde 80’i, 30 Büyükşehirde Görev yapmaktadır.Türk Sağlık –Sen verilerine göre : İkinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarına müracaat sayısı son bir yılda 469 milyon 718 bin 440’tır.Yani nüfusun 6 katı kadar kişi hastanelere başvurmuştur. Bu rakamlar ortada iken elektronik ortamda yazılamamış tıbbi malzeme raporları eczanelerce karşılanmasın ,hastaların tıbbi malzemelerini vermeyin,verirseniz ödenmeyecektir denilmesi öncelikle vatandaşı mağdur etmektir. Hastasının malzemesini karşılayan eczacıları da hasta vatandaşla karşı karşıya bırakarak mağdur etmektir. Ülkemizin şartları göz önünde bulundurularak , uygulamaların hizmet veren ile hizmeti alanlara zorluk ,mağduriyet yaşatmaması gerekmektedir.”

Yanlışın Acilen Düzeltilmesi Gerekmektedir

Saydan, “Hekimin yazdığı raporların elektronik olmadığı için reçetelerin kurumca ödenmeyecek olması şeklindeki düzenlemeden acilen vazgeçilmesi ve kurum il müdürlüklerinin bilgilendirilerek bu yönde yapılan duyuruların düzeltilmesi gerekmektedir. Eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza ,hekimlerin yazdıkları tıbbi malzeme reçete ve raporlarına vermemiz gereken hizmeti veremiyor olmamız bizlerden kaynaklanmamaktadır. Eczacılarınız olarak kurumun bu yanlış durumu ivedilikle düzeltmesini bekliyoruz” diyerek açıklamasını bitirdi.

İlgili Yazılar