TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ TESİSLERİ YÜKSELTİYOR TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ TESİSLERİ YÜKSELTİYOR
CPhI 2017 katılımcılarından olan Vona Uluslararası Ticaret ve İnşaat A.Ş Yönetici Ortağı Özgür Yazar ile Vona’yı konuştuk. Yazar, 2017’de yeni projeleri teslim edeceklerini ve... TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ TESİSLERİ YÜKSELTİYOR

wp yazıCPhI 2017 katılımcılarından olan Vona Uluslararası Ticaret ve İnşaat A.Ş Yönetici Ortağı Özgür Yazar ile Vona’yı konuştuk. Yazar, 2017’de yeni projeleri teslim edeceklerini ve yurtdışı projelerine de odaklanacaklarını belirtti.

Vona Uluslararası Ticaret ve İnşaat A.Ş Yönetici Ortağı Özgür Yazar, sektörün tüm oyuncularını bir araya getirecek olan CPhI 2017 öncesinde dergimizin soruları- nı yanıtladı.

Şirketinizi kısaca tanıtıp, ilaç sektöründeki taahhüt hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Vona olarak anahtar teslim hizmetlerimizde başta ilaç, API, biyoteknoloji ve medikal ürünler üretim tesisleri, temiz odalar, laboratuvarlar ve özel prosesler olmak üzere farmasötik tesis ve sistemleri cGMP/GLP, FDA, WHO, ISPE kılavuz/ gerekliliklerine uygun olarak tasarlayarak kuruyor ve devreye alıyoruz. Tüm tesisleri ilk çalıştırma, devreye alma, eğitim, teknik dokümantasyon ve kalifikasyon hizmetlerini başarı ile tamamladıktan sonra çalışır durumda teslim ediyoruz. Vona olarak müşteri gereklilikleri doğrultusunda bağımsız ve bakanlık denetim süreçlerinde görev alarak GMP denetim/ sertifikasyon, üretim yeri izni alınması gibi hizmetleri sağlıyoruz.

2016, Vona için nasıl bir yıl oldu? 2017 hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

2016 Vona için oldukça iyi bir yıl oldu. Türkiye’nin en büyük veteriner ilaçları üretim tesisi olan Vilsan Veteriner İlaçları Üretim Tesisi anahtar teslim olarak tarafımızca tamamlandı ve tesisin Betalaktam, Non-betalaktam ve Ektoparaziter bölümlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın GMP sertifikaları alındı. 2016 yılında başlayan ve uydularda kullanılan ayna ve lenslerin üretileceği Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Opmer Projesi anahtar teslim projesi ile yarı iletken sektöründe çok önemli bir proje tamamlanma aşamasında. Ayrıca Afyon Alkaloidleri Fabrikası’nda çok özel bir farmasötik değirmen sistemi projesini anahtar teslim olarak temin, kurulum ve devreye almasını başarı ile tamamladık. 2017 yılında yine know-how gerektiren ve özel projelere odaklı bir strateji ile ilerlemeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’de bugüne kadar üretilmemiş bir ürünün üretim tesisinin anahtar teslim olarak tasarım ve yapımı için bir müşterimiz ile anlaşmış bulunuyoruz. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde takip ettiğimiz projelerden en az bir tanesinin 2017 yılı içinde gerçekleştirileceğini öngörüyoruz. 2017 – 2018 yıllarında yurtdışı işlerine ağırlık verilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.

Teknolojideki hızlı gelişmeler ilaç üretim tesislerine katkı sağlıyor mu?

Teknolojide hızlı gelişmeler ilaç üretim tesislerine hem üretim teknolojileri/ekipman bazında hem de tesisler düzeyinde önemli katkı sağlamaktadır. Tesislerde özellikle enerji verimliliği, tesislerin/ortamların izlenebilirliği ve kontrolü, mobil uygulamalar, çevre ve kullanıcı dostu uygulamalar konularındaki birçok gelişme sistem veya yapı ürünü olarak kullanılmaktadır. Gelişmiş ülkelerde ekipman/sistem/enstrüman üreticisi, tasarımcılar ve yüklenici firmalar sistem ve hizmetlerinde teknolojideki gelişmeleri paylaşarak ilaç üreticileri ile birlikte proje geliştirme süreçlerine dahil olmaktadırlar. Tabii bu durum ancak partner firma olabilmekle mümkün olmaktadır. Bu tip uygulamalarda firmalar birbirlerinin bilgilerine, gizliliklerine ve ticari haklarına saygılı şekilde çalışmaktadır.

2020 sağlık ve ilaç sektörü için dijital ilaç çağı olarak öngörülüyor. Bu öngörüler doğrultusunda projelerinizi nasıl geliştiriyorsunuz?

Dijital ilaç çağı ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Dijital ilaç konusunun çok yüksek bir ivme ile gelişeceğini görüyoruz. İnsanların hastalıklarının ve fiziksel durumlarının takibi, kullanılan ilacın etkisi, yan etkiler vb. izlenmesi ve kontrolüne yönelik kişiye özel ilaçların hemen hemen tümü yurtdışındaki firmalar tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir. Yurtiçinde henüz bu konuda nasıl bir ilerleme olacağını tam olarak öngörememekteyiz. Ayrıca yasal düzenlemeler, teknik altyapı yeterliliği, resmi kurum uygulamaları konusundaki belirsizliklerin de bu konudaki ilerleyişi etkileyeceğini düşünüyoruz.

CPhI İstanbul hakkında neler düşünüyorsunuz?

CPhI İstanbul’u sektördeki farklı müşteri gruplarına, potansiyel yatırımcılara, tedarikçilere ve olası partnerlere şirketimizi, kalite anlayışımızı ve yeteneklerimizi doğru şekilde anlatmaya fırsat veren bir platform olarak değerlendiriyoruz. CPhI İstanbul işini doğru yapmaya odaklanmış ve zamanın ciddi bir kısmını projelerini gerçekleştirmeye ayıran bir şirketimizin kendini tanıtma ve yeni iş imkanlarını kovalama yönündeki en önemli fırsatlarından biridir.

 

İlgili Haberler

Berko genç eczacıların kariyerine yön veriyor Eczane eczacılığından başlayarak ilaç sektöründe hızla büyüyen bir firmaya dönüşen Berko İlaç, 30 yıldır olduğu gibi yine eczacının yanında ve eczacıl...

İlgili Yazılar