Spor Eczacılığında Önemli Gelişme Spor Eczacılığında Önemli Gelişme
Spor Eczacılığı henüz ülkemizde yeni gelişmekte olsa da dünyada oldukça önemli bir alan bu konuda ülkemizde önemli çalışmalardan birine Nimet Ceren Üresin imza attı.... Spor Eczacılığında Önemli Gelişme

Spor Eczacılığı henüz ülkemizde yeni gelişmekte olsa da dünyada oldukça önemli bir alan bu konuda ülkemizde önemli çalışmalardan birine Nimet Ceren Üresin imza attı. Doğu Akdeniz Üniversitesi 5. Sınıf Eczacılık Fakültesi olan Üresin, Spor Eczacılığı ile ilgili ilk tez çalışmasını hazırladı.

Ülkemizde üzerine fazla sayıda çalışma olmayan Spor Eczacılığı ile ilgili bir tez çalışması yayımlandı. Çalışmayı hazırlayan Nimet Ceren Üresin, “Spor Eczacılığı Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta henüz çok yeni bir alandır. Bu uzmanlık dalının geliştirilmesi için, yoğun bir çaba ve emek sonucu tamamladığım bitirme tezim, bu alan ile ilgilenen tüm eczacılar için bir umut olmuştur. Günümüzde, çoğumuz spor ile amatör veya profesyonel olarak ilgileniyoruz. Spora bağlı oluşan her türlü sakatlanma ve benzeri durumlarda doğru bilip yanlış yaptığımız durumlar çok fazla oluyor” dedi.

En doğru bilgiyi verecek kişi bizleriz

spor eczacıEczacı danışmanlığını hastalar için önemli olduğunun altını çizen Üresin, “Ülkemizde hastalara en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar ilaçların etkilerini, yan etkilerini ve kullanım şekillerini en iyi bilen ilaç uzmanlarıyız. Böyle durumlarda hastalarımıza en doğru bilgiyi verecek kişilerde bizleriz. Fakat eğitim hayatımızda aldığımız bilgilerin bu alanda ki yeterliliği tartışılır. Bu yüzden henüz lisans düzeyi eğitimde Spor Eczacılığı temel uygulamalarına yer verilerek daha etkin eczacılar yetiştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Eczacılar dopingin önüne geçebilir

Özellikle son olimpiyatlardaki olaylar nedeni ile ülke gündeminde geniş yer bulan doping ile ilgili de konuşan Üresin, “Dünyada ve ülkemizde çok büyük bir sorun olan doping konusuna değinecek olursak, çoğu milli atletimiz olimpiyatlarda dereceye girmiştir fakat yine birçoğunun doping yaptıkları nedeni ile madalyaları geri alınmıştır. Dopingi bilinçli ve bilinçsiz doping olarak ikiye ayırabiliriz. Bilinçli ve bilinçsiz yapılan dopingi önleyebilecek kişi yine biz eczacılarız. Çoğu atlet ilaçların doping etkisi olup olmadığını bilemez ama bunları en iyi bilen eczacılar olarak atletleri bilgilendirmek bize düşer. Sadece grip için kullandıkları bir ilaç doping olarak sporculara geri dönebilir. Türk Eczacılar Birliğinin uygulamaya koyduğu Smart Eczane programına Spor eczacılığını ekleyerek, meslek içi eğitimler ile bu sorunu en aza indirebiliriz. Ülkemizin tanıtımında önemi olan olimpiyatlarda dopingle anılmak yerine kalıcı başarılar ile anılmamızda spor eczacılığının etkisi büyük olacaktır. Nasıl ki atletlerimizin doktorları, fizyoterapistleri, antrenörleri var aynı şekilde atletlerimizin müsabaka içi veya sonrasında biz eczacılara da ihtiyacı vardır. Yurt dışında var olan bu alan neden ülkemizde olmasın ki?” şeklinde konuştu.

İl tez yazma şansını elde ettim

Spor eczacılığı ile ilk sosyal medyada tanıştığını ifade eden Üresin, “Mersin de ki ilk etkinliklerini paylaştıklarında bu konu ilgimi çekmişti. Eczacılıkta yeni uzmanlık alanları vardı onkoloji eczacılığı, klinik eczacılık vb. Spor eczacılığı da bunlardan biriydi ve benim içinde olmam gerektiğini düşündüğüm bir alandı. Tez konularımızı seçerken okulumuzun bize sunduğu imkanla tez hocamı dışardan seçebiliyordum ve bu fırsat sayesinde Türkiye’de spor eczacılığı alanındaki ilk tezi yazma şansını elde etmiştim. Sosyal medya aracılığı ile Tez danışmanım Uzm. Ecz. Somer Helvacı ile görüştüm. İlk başta bu alanda herhangi bir Üniversite öğretim görevlisi arıyordum ama öğrendim ki bu alanda henüz böyle bir durum yoktu. Okulumun eczacılarında bizim hocalarımız olduğunu düşünmesi sayesinde Somer Hocam ile birlikte bu yola başladık. Bu yola başlarken fakültemin beni desteklemesi benim için çok önemliydi. Okulda ve Okul dışında iki şahane danışman hoca ile teze başladık. Prof. Dr. Gönül Şahin hocam ve Uzm. Ecz. Somer Helvacı hocam ile Spor eczacılığı tezini yazdık ve şu an bu yazıyı yazabiliyorsam onların destekleri sayesindedir. Tezimi yazarken beni bilgileriyle aydınlattıkları, sabırla beni dinleyip bana yol gösterdikleri ve bu yolun başından sonuna kadar yanımda oldukları için tekrardan onlara çok teşekkür ederim. Bu yolculuğumda her zaman yanımda olan maddi manevi beni her konuda destekleyen aileme ve arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim” diye konuştu.

İlgili Yazılar