ECZACILARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİR UYGULAMA GELEBİLİR ECZACILARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİR UYGULAMA GELEBİLİR
İlaç alım sisteminde köklü değişiklik yapmaya hazırlanan SGK, yurtdışından doğrudan ilaç getirmek için birim kuruyor. SGK, erişim sıkıntısı yaşanan ilaçlara yönelik iki önemli değişikliğe... ECZACILARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİR UYGULAMA GELEBİLİR

İlaç alım sisteminde köklü değişiklik yapmaya hazırlanan SGK, yurtdışından doğrudan ilaç getirmek için birim kuruyor. SGK, erişim sıkıntısı yaşanan ilaçlara yönelik iki önemli değişikliğe hazırlanıyor. Türkiye’de bulunamayan ilaçların yurt dışından getirilmesinde uzun süren tartışma ve hukuki anlaşmazlıkların ardından, SGK’da doğrudan ilaç getirmek üzere birim kuruyor. SGK Yıl sonuna kadar doğrudan ilaç alımının başlaması hedefliyor. SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç’un verdiği bilgiye göre, SGK, süre ve alım miktar garantisi verme karşılığı, fiyat açıklanmadan hem erişilemeyen ilaçların Türkiye’ye girmesini hem de liste fiyatından daha ucuza elde edilmesini amaçlıyor. Orhan Koç, Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile SGK arasında yapılan bir protokole bağlı olarak yürütülen, Türkiye’de bulunamayan ilaçların yurt dışından temininde, SGK’nın doğrudan alım yapmaya başlayacağını açıkladı. Bu amaçla Ankara ve İstanbul’da birimler kurulacağını kaydeden Koç, TEB’in faaliyetinin engellemeyi düşünmediklerini ancak SGK’nın bu tür ilaç temininde yüzde 90’lara kadar yükselmesini planladıklarını İletti. SGK Başkan Yardımcısı, sonbahar aylarında bu faaliyete başlamayı amaçladıklarını da belirtti.

Fiyatı Açıklanmayan Yeni Model İle İlaç Alımı Yapılacak

Alternatif geri ödeme sisteminde, alıcı kurum SGK belirli bir süre için, yıllık alım miktarı garanti edecek. Şirket de bu garantiye dayalı olarak ilave indirim yapacak ancak bu indirimin ne kadar olduğu açıklanmayacak. Türkiye, yüksek ilaç gideri nedeniyle ilaç fiyatlarını şirketlere baskı yaparak hızla düşürmüştü. Bazı başka ülkeler de Türkiye’deki fiyatları referans alarak ilaç şirketleriyle pazarlığa oturuyor. Türkiye fiyat sistemi de benzer şekilde 5 Avrupa ülkesindeki ilaç fiyatlarının referans alınmasıyla yapılıyor. Orhan Koç, “Alternatif geri ödeme” modelinin ilk olarak yüksek miktarlı tüketilecek yeni bir Hepatit C ilacı için uygulanacağını söyledi.

İlgili Yazılar