SGK-TEB Protokolü İmzalandı, 121 Milyon lira İyileştirme Yapıldı SGK-TEB Protokolü İmzalandı, 121 Milyon lira İyileştirme Yapıldı
SGK-TEB protokol imza töreninde konuşan Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, “Bugün protokolümüzde toplamda 121 milyon lira değerinde eczacılar için bir iyileştirme gerçekleştirdik. Beklentilerin üzerinde bir iyileştirme... SGK-TEB Protokolü İmzalandı, 121 Milyon lira İyileştirme Yapıldı

SGK-TEB protokol imza töreninde konuşan Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, “Bugün protokolümüzde toplamda 121 milyon lira değerinde eczacılar için bir iyileştirme gerçekleştirdik. Beklentilerin üzerinde bir iyileştirme yapmış durumdayız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında imzalanan protokolle eczacılar için toplamda 121 milyon lira değerinde bir iyileştirme gerçekleştirdiklerini bildirdi. Sarıeroğlu, SGK ile TEB arasındaki protokolün imza törenine katıldı.

2 ayda 15 toplantı yapıldı

Bakan Sarıeroğlu, TEB ve SGK arasında imzalanan protokole ilişkin yaptığı değerlendirmede ise 2016 yılında 2+2 yılı kapsayacak şekilde protokolün imzalandığını, protokolde 2 yılın sonunda değerlendirme hükmünün yer aldığını dile getirdi. Son 2 ayda 15 toplantıda müzakerelerin yürütüldüğünü aktaran Sarıeroğlu, “Beklentilerin üzerinde bir iyileştirme yapmış durumdayız” diye konuştu.

“SGK, dünyada örnek olarak gösterilen bir kurum”

SGK’nın Türkiye’nin son 16 yılda yaşadığı dönüşüm ve reform sürecini temsil eden yüzakı bir kurum olduğunu ve dünyada örnek olarak gösterildiğini vurgulayan Sarıeroğlu, “Bu reformun en önemli ayağını genel sağlık sigortası sistemi oluşturmakta. Bugün itibarıyla ülkemiz nüfusunun halihazırda yaklaşık 99.5’ini genel sağlık sigortasının kapsamına aldığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Eczanelerden yararlanma oranı yüzde 100’e ulaştı

Genel Sağlık Sigortası sistemi içerisinde kurum tarafından finansmanı sağlanan sosyal güvenlik hizmetlerinin en önemlilerinden birisinin de hastaların tedavisinin vazgeçilmez bir parçası olan ilaçların temini konusu olduğuna dikkat çeken Sarıeroğlu, bu hizmetle ilgili olarak sosyal güvenlik reformundan önce mevcut bazı uygulamaların olduğunu, SGK’nın SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı olmak üzere üç ayrı yapıda çalışmalarını sürdürdüğünü, her kurumun sağlık ve tedavilerde kullanılan ilaçlara erişim konusunda farklı uygulamaları olduğunu anlattı.

Sarıeroğlu, “SSK’lılar SSK hastanelerinde bulunan eczanelerden ilaç temin etmek durumundaydı. Bu eczane sayısı 261 idi. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olanlar ise kendi kurumları tarafından sözleşme imzalanan belli eczanelerden ilaçlara kavuşabiliyordu. Ülke genelinde eczanelerden yararlanma oranı yüzde 21 idi. Bugün itibariyle geldiğimiz aşamada yüzde 100 seviyesine ulaşmış durumdayız” dedi.

8 bin 200 ilaç SGK’nın geri ödeme listesinde 

Sağlık Uygulama Tebliği çalışmalarıyla ilgili Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“2016 yılında 500 yeni ilacın, 2017 yılında 660 yeni ilacın geri ödeme listesine alınmasını sağlamış durumdayız. Toplamda bugün itibarıyla 8 bin 200 ilacımız SGK’nın geri ödeme listesinde bulunmaktadır. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan yurt içinden 403, yurt dışından 47 çeşit ilacımız halihazırda geri ödeme listemizdedir. 2017 yılı içerisinde yoğun olarak kanser ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan 266 adet biyoteknolojik ilacımız da geri ödeme listemizde bulunmaktadır. Bu ilaçlar vatandaşlarımız tarafından eczanelerden, hastanelerden, TEB’den ve SGK’dan temin edilebilmektedir. 54 yetim ilacın bedeli SGK tarafından ödenmektedir. Bu da tüm Avrupa ülkelerine baktığımız zaman en yüksek sayıda ilaçtır.”

“121 milyon TL değerinde eczacılarımız için bir iyileşme gerçekleştirdik” 

Bugün imzalanacak protokolle bazı iyileştirmeler yapıldığını aktaran Sarıeroğlu, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda gelecekte eczacılarımızın mesleki sorunlarını daha da azaltacak ve yönetişim prensiplerini daha uygun şekilde uygulamaları içeren bir protokol iyileştirmesi yaptık. Bugün protokolümüzde toplamda 121 milyon TL değerinde eczacılarımız için bir iyileşme gerçekleştirdik. Ek protokol ile ekonomik düzenlemeler dışında ağırlıklı olarak TEB’in konuya ilişkin taleplerinden kaynaklanan birçok konuda da iyileştirme yaptık. Protokol kapsamında 2 alanda güçlü mali iyileştirmeler yaptık. Eczanelerin ödediği reçete başına kendilerine ödenen reçete hizmet bedelini enflasyon oranında arttırdık. Bu artışla birlikte bizim 2017 yılında aynı sayıda reçete üretildiği takdirde 297 milyon TL’ye çıkan ödememiz söz konusu olacak eczacılarımıza. Geçen yıla oranlarda artış oranımızın 67 milyon olduğunu ifade edeyim. Eczanelere yapılan SGK ödemesinde eczanelerin yıllık cirosuna göre iskontolar yapılmaktaydı. Bu iskonto oranları eczanelerin satış hasılat aralıklarına ciro baremleriyle bağlı olarak gerçekleştirilmekteydi. Bu dönemde yaptığımız düzenlemede bu ciro baremlerine de yüzde 15 oranında artış gerçekleştirmiş durumdayız. Bu artışında maddi bedeli 54 milyon TL’dir. Bu iki maddi iyileşmenin toplam bedeli 121 milyon TL.”

Medula Sistemi 1 ay sonra tamamlanacak

“İnşallah bir ay sonra majistral ilaçlarla ilgili Medula sistemimizdeki tüm çalışmalarımızı tamamlamış olacağız” ifadesini kullanan Sarıeroğlu, gerekli çalışmalarında eczaneler tarafından Medula Sistemi üzerinden yapılmaya başlanacağını açıkladı. Sarıeroğlu, “TBMM üyelerinin SGK ile anlaşma yapan eczanelerden hizmet alabilmesinin önünü açmış durumdayız. Eczanelerden alınan tıbbi malzemelerde örneklem usulüyle inceleme oranı yüzde 10’du. Bu oranı yüzde 5’e indirmiş durumdayız. Gelecek dönemde İşkur ve TEB işbirliğiyle mesleki eğitim işbaşı eğitim programları kapsamında çalışmalar yapma konusunda da hükümlerimizi protokolümüze koymuş durumdayız” dedi.

“Eczanelerde Eylül ayından sonra 2 bin kadar istihdam sağlanacak” 

Eczaneler ile yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini kaydeden Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Türkiye’de ilaç ihtiyacı karşılanırken hem vatandaşın hem de eczacıların daha rahat etmesine imkan sağlayan konumlarda adımlar atıldı. Medikal malzemelerle ve sözleşmelerde teknik düzenlemeler yaptık. Majistiral ilaçlar ile ilgili düzenlemeler yaparak reçete hizmet bedellerinde enflasyon oranında artış sağlandı. Önümüzdeki iki yılda enflasyon oranında artış devam edecek’’ ifadelerini kullandı.

Eski milletvekillerin ve şimdiki vekillerin eczanelerden yararlanacağının altını çizen Çolak, “SGK ile TEB Göç İdaresi ile ortak protokolün yapılması konusunda mutabakat sağladık, ayrıca TBMM ile anlaşma sağlanarak, geçmiş dönem vekilleri ve şimdiki vekilleri kapsayan üçlü protokol yapıyoruz. Bundan sonra SGK ile anlaşmalı 25 bin 270 eczacı bu kapsamdaki vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz’’ dedi.

Çolak, eczanelerde yeni istihdam alanı oluşturacağının müjdesini vererek, “Eczanelerde Eylül ayından sonra yardımcı eczacılık anlamında 2 bin kadar istihdam sağlanacak. Bu konuyla ilgili de İŞKUR ile görüşmeler de yaptık’’ diye konuştu. Konuşmaların ardından protokol için imzalar atıldı.

İlaç Temini Ek Protokol metni için tıklayınız.

Tıbbi Malzeme Temini Ek Sözleşme metni için tıklayınız.

İlaç Temini Protokolünde yapılan değişikliklerin ayrıntılı tablosu için tıklayınız.

Tıbbi Malzeme Sözleşmesinde  yapılan değişikliklerin ayrıntılı tablosu için tıklayınız.

İlgili Yazılar