SGK eczacıları yok sayıyor SGK eczacıları yok sayıyor
Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ,  7 bin eczacının Bağ Kur borçlarının haber verilmeden hesaplarından tek kalemde kesilmesine üzerine bir açıklama yaptı. Uygulamayı mantık... SGK eczacıları yok sayıyor

sgk_logo_55Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti , 

7 bin eczacının Bağ Kur borçlarının haber verilmeden hesaplarından tek kalemde kesilmesine üzerine bir açıklama yaptı. Uygulamayı mantık olarak niteleyen TEB’in açıklamasında şunları belirtildi: 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu mantık dışı uygulaması karşısında eczacıların mağduriyetini kendilerine belirtmiştik. Dün akşam saatlerinde yaptıkları basın açıklaması ile, yeni bir yöntem geliştirdiklerini, Bağ-Kur sigortalı olanların bu program ile tek tek kontrol ettiklerini, 112 bin sigortalının primlerinin bu şekilde yükseltilerek belli bir oranda yeniden borçlandırdıklarını ve bu miktarların tahsil edilmeye başlandığını, dolayısıyla eczacının herhangi bir hak kaybının olmadığını belirtmişlerdir.

Oysa, Sosyal Güvenlik Kurumu ile aynı zamanda iş ortaklığı bulunan eczacıların hastaya verdikleri ilacın bedelleri başta olmak üzere, çeşitli kalemlerde SGK’dan alacakları olduğu bilinirken, hiçbir tebligat olmadan çıkarılan borçlar, bu alacaklardan kesilmiştir. Eczacılarımız çok önceden aylık mali planlama yaparken, haberleri olmadan 1 gecede ödemelerin kesilmesi, eczacılarımızı mağdur etmiştir!

Eczacılarımıza hiçbir alternatif ya da ödeme planı sunmayan Sosyal Güvenlik Kurumu, bu mağduriyetin tek sorumlusudur!

Günlerdir görüşme talebimizi reddeden, yaptıkları içi boş bir basın açıklaması ile eczacı camiasını oyalayan SGK, eczacılarımızın borçlarına ilişkin yapılandırma talebimizi hiçbir biçimde ciddiye almadığı gibi, diğer şirket sahiplerine uygulanan yapılandırma yahut taksitlendirme gibi bir kolaylığa da gitmemiştir!

Biz TEB olarak şirket sahiplerine ve ortaklarına sağlanan imkanlardan eczacıların da yararlanmasını, tebligat yapılmadan kesinti yapılmamasını ve prim borçlarının yapılandırılarak taksitlendirilmesini istiyoruz.

Ortada Muhatap yok!

Zaten ekonomik anlamda zorluk çeken eczacılarımızın işletmelerini ayakta tutmaya çalışırken aldıkları bu darbe, bizler açısından artık kabul edilemez bir hal almıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu dayatmacı ve hakkaniyetsiz tutumunun karşısında olacağımızı belirtirken, görmezden geldikleri haklı taleplerimize yanıt alana kadar kararlılığımızı sürdüreceğiz.

Konuyla ilgili ortada muhatap bulamadığımız, randevu taleplerimize yanıt alamadığımız SGK’yı bir kez daha tüm işverenlere karşı eşit şartlarda hareket etmeye davet ediyor, aksi halde eczacılarımızın haklarını hukuki yollardan arayacağımızı belirtmek istiyoruz. 

Yorum Bulunamadı

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar