Sağlıklı Yeni Bir Yıl Sağlıklı Yeni Bir Yıl
Yılın son günleri herkesin artısı ve eksisiyle geçen bir yılını gözden geçirdiği, yeni hedefler koyduğu, sözler verdiği, dilekler dilediği bir dönemdir. Fazla kilolar verilecek,... Sağlıklı Yeni Bir Yıl

Yılın son günleri herkesin artısı ve eksisiyle geçen bir yılını gözden geçirdiği, yeni hedefler koyduğu, sözler verdiği, dilekler dilediği bir dönemdir. Fazla kilolar verilecek, en kısa sürede spor yapmaya başlanacak, yeni ve mutlu bir başlangıç olacaktır yeni yıl. En çok dilenen şey ise sağlıktır çünkü her şeyin başı biliyoruz ki sağlıklı olmaktan geçer.

Daha sağlıklı beslenmek, sağlık kontrollerini ihmal etmemek, sigarayı bırakmak, bir kedi ile yaşamaya başlamak, dünyayı gezmek, mutlu olmak stresden uzak olmak, her ne kadar kolay olmasa da pozitif bakış açısı geliştirmek, hepimizin istediği sağlıklı yaşamamın ayrılmaz birer parçası kabul edilen ögelerdir elbette.

Bu yılı daha sağlıklı geçirmek için neler yapabiliriz?

Hipokratın sözünü hatırlayalım;

“Bütün hastalıklar barsaklardan başlar, barsaklarınız hastaysa vücudunuzun geri kalanı da hastadır. “

Yoğun stres ve hızlı tempo dolayısıyla ihmal ettiğimiz barsaklarımıza iyi bakalım ve günlük bir probiyotik desteği kullanalım. İlaçların, stresin, hazır gıdalardaki koruyucuların tahrip ettiği barsak mikrobiyotamızı güçlendirmek, bağışıklık sistemimiz için yapacağımız en güçlü destektir. Probiyotik desteğinizi seçerken mide asidine dayanıklılığına ve bakteri çeşitliliğine önem vermek gerekir.

Günlük beslenme düzenimizde eksik aldığımız omega 3 yağ asitleri başka bir sağlık sigortamızdır. Kalp damar sağlığı, beyin sağlığı, göz ve cilt sağlığımız ve birçok biyolojik fonksiyon için hücrelerimizin omega 3 yağ asitlerine ihtiyacı var. Her sağlıklı birey genel sağlığını desteklemek için günde en az 500 mg, kalp-damar hastalığı riski olanlar günde 1 g EPA+DHA omega-3 yağ asitlerini almalıdır. Kan trigliserit seviyeleri yüksek olan kalp hastaları ise günde 3-4 g EPA+DHA omega-3 yağ asitlerini almaya özen göstermelidir.

Güçlü bir multivitamin olası vitamin mineral eksikliklerini gidermek, vücudumuzdaki enerji üretimine destek olmak ve detoks sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlamak için vazgeçilmezdir. Büyük bir uyum içinde çalışan biyolojik sistemimiz her bir vitamin ve minerale kritik reaksiyonlarda ihtiyaç duyar. Herhangi birinin yetersizliği ise bu uyumun bozulmasına sebep olabilir. Dolayısıyla günlük gereksinimlerimize uygun olarak formüle edilen multivitamin destekleri sağlıklı halimizin devamı için önemli desteklerdir.

2017 yılında Dünya’da 1 milyar insanın D vitamini yetersizliğine sahip olduğu açıklandı. Dünya nüfusunun 7,6 milyar olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık her 7 kişiden birinde D vitamini yetersizliği bulunuyor. D3 vitamini vücutta 2000’den fazla geni etkileyen ve bir o kadar reaksiyonu kontrol eden bir vitamin. 5000’den fazla yayınlanmış araştırma ya göre iyi bir ruh sağlığı için de D vitaminine ihtiyacımız var. Kan değerimizi kontrol ederek optimal aralıkta kan D vitamini seviyelerini tutmak, depresyon ve stres durumlarında en büyük yardımcımız olabilir..

Umuyorum 2018 yılında, beslenme düzenindeki olumlu değişiklikler ve çözümler yüzümüzü daha fazla güldürecek. Sağlıklı mutlu huzurlu yeni bir yıl dilerim.

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar