Sağlık Bakanı Açıkladı Sağlık Bakanı Açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, döviz kurundaki hareketliliğe bağlı olarak ilaç temininde ve fiyatlandırmasında vatandaşı tedirgin edecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “İlaç fiyatlarında... Sağlık Bakanı Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, döviz kurundaki hareketliliğe bağlı olarak ilaç temininde ve fiyatlandırmasında vatandaşı tedirgin edecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “İlaç fiyatlarında şu an herhangi bir artış söz konusu değil. Bu anlamda ilaç tedarikinde de herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.” dedi.

Türkiye’nin şu an zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eş  değeri olmayan ilaçlarla ilgili herhangi bir sıkıntının bulunmadığını söyledi. Koca, “Avro bazında tespit edilen dönemsel uygulamalarımız, fiyatını  belirlediğimiz ilaçlarımız var. Bununla ilgili olarak da sektörle belli  aralıklarla zaten görüşüyoruz. Bu anlamda yapılabilecek olana hep birlikte karar  veriyor ve yol alıyoruz. Şu an, depolarda herhangi bir sıkıntının olmadığını  biliyoruz.” diye konuştu.

“Yerli ve ülkemizde üretilen ilaçların tercih edilmesi önemli”

Bakan Koca, bu süreçte özellikle hekimlerin ve vatandaşların eş değer  ilaç kullanmaları konusunda daha hassas davranmalarını isteyerek, “Muadili olan,  yerli ve ülkemizde üretilen ilaçların tercih edilmesi önemli.” ifadelerini  kullandı.

İlaç fiyatlarında bir artış olup olmayacağına ilişkin olarak da Koca,  “İlaç fiyatlarında şu an herhangi bir artış söz konusu değil. Bu anlamda ilaç  tedarikinde de herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar