Reçetesiz ilaçlar Reçetesiz ilaçlar
Değerli meslektaşlarım, Bu hafta konu olan reçetesiz ilaçlar ‘stratejik yönetim çalıştayı’ mesleğimizin bir türlü rayına oturmamış bir kısmını mercek altına alması bakımından önemliydi. Kamuoyu... Reçetesiz ilaçlar

Değerli meslektaşlarım,

Bu hafta konu olan reçetesiz ilaçlar ‘stratejik yönetim çalıştayı’ mesleğimizin bir türlü rayına oturmamış bir kısmını mercek altına alması bakımından önemliydi.

Kamuoyu nezdinde “bu ürünler nedir?” dersek internet üzerinden aldığım bir değerlendirme

consumer health  başlığında, reçetesiz ilaçların marketlerde ve benzeri yerlerde satisini yasallaştıracak, yayginlastiracak ve fakat eczacılar birliği tarafından onaylanması engellenen yasadır.
Gerçekleşmesi durumunda şu an sadece eczanelerden edinebildiğimiz ilaçların reçetesiz alınabilir kısmı olan öksürük şurubu, ağrı kesici gibi ilaçların  marketlerden de satın alınabilir hale gelecektir. Eczanelerin şimdiki rakipleri sadece eczacılarken gerçeklesmesi durumunda marketlerle de yarışabilecekleri, ilaç reklamlarının çekilip izlenebileceği, marketlerin de kendi ilaçlarını üretebileceği bir ortam söz konusu olacaktır.” Bu tam da liberal ekonominin gerekleri doğrultusunda ilacın bir ticari mal gibi görülmesinin tipik ispatı gibi yansısa da biz eczacılar dirençle halk sağlığında kullanılan bu ürünlerin değerini kriterlere uygun hale getirmek mecburiyetindeyiz. Bu anlamda Değerli Hocam Prof. Dr. Levent Üstünes ile bir telefon konuşması yaptım. Her konuşmamızda mesleki gelişmeme büyük katkı sağlayan hocama bu konuda ne düşündüğünü sorduğumda da bana OTC’den değil BTC (behind the counter) ‘dan bahsedeceğini dile getirdi. “Evet, işte budur” dedim bir eczacı olarak. Perakendenin acımasız öngörüsü ile önümüze konan OTC ”tezgah üstü ürünler” deyişi öylesine eczacılıktan uzak bir kavram ki ne yapsak bu işin sahibi olmamız gerektiğini anlatamayız.

Eczacılar bu ürünlerin de, önemli birer ilaç olduklarının bilinci içinde, bunların kendi himayelerinde kendi danışmanlığı dışında satılmasını öngöremezler. Bugün ülkelerin kendi yaklaşımlarına göre kategorize edilen ve doze edilen, Acide acétylsalicylique Dextrométhorphane, ibuprofène –Paracétamol gibi bir çok ürün reçetesiz ilaç gurubuna dahil edilmişlerdir.

Tezgah üstü anlayışıyla bir süper market stantında tüketicinin seçimine bırakılmaması gereken, bilinçsiz kullanımlarında her an sağlığımızda zararlar meydana getirebilecek bu ürünler kesinlikle tezgah gerisine alınmalıdır. Yani bu ürünler reçetesiz dahi olsa eczacı gözetiminde olmalıdır.

Çünkü bu ürünleri kullanacak olanlarda irdelenmesi gereken;

1-Bu ilaç size uygun mu?

2-Başka bir hastalığınız açısından kontrendikasyonları?

3-Varsa kullandığınız diğer ilaçlar arasındaki kontrendikasyonlar?

4-Kullandığınız doz yeterli mi?

Gibi bir çok soru vardır.

Demek ki ilaçlar tezgah üstüne bırakılacak kadar masum ürünler değillerdir ve bu anlamda eczacıların kesinlikle BTC (tezgah gerisi ürünler) kavramı üzerinde durmaları ve bu konuda ısrarcı davranmaları çok önemlidir.

Bugün ilaçta reklam konusunda dahi gösterdiğimiz duyarlılıkta bu anlamda değil mi?

Umarım bu çalıştay işin özünde artık bir BTC öngörüsü taşısın ve eczacıların bu konuda mesleki direnci sürsün.

Hepinize iyi bir gelecek dileğiyle,

Saygılarımla…

İlgili Yazılar