Piyasa Piyasa
Değerli meslektaşlarım, Özellikle sosyal medyada eczacı gruplarını takip ettiğimde ilaç fiyatları dışında elle tutulur hiç bir konuya rastlamamaktayım. Belki biraz da medula sorunları dile... Piyasa

Değerli meslektaşlarım,

Özellikle sosyal medyada eczacı gruplarını takip ettiğimde ilaç fiyatları dışında elle tutulur hiç bir konuya rastlamamaktayım. Belki biraz da medula sorunları dile getirilmektedir.
İlaç sanayii ‘nin uyguladığı çıkışa mf uygulaması bizi mf üzerinden kazanmak mecburiyeti içine hapsetti. Bizler mesleğimizin kazanımlarını kutu fiyatı üzerinden alırken belli sistemler geliştireceğimiz yerde tamamen ticari bir emtia haline getirilen ilaç, bizi ekonomik olarak köle haline getirdi. Şimdi, mesleğimizi yapabilmek adına ortaya konan pastadan pay almak için cansiperane uygulamalar görmekteyiz.

Rekabete atılan ürün ilaç da olsa global ekonominin suyunda yoluna gider.

Bu anlamda yıllarca yapılan uluslararası seminerlerde eczanelere pay biçmişler ve nasıl hareket etmeleri konusunda kriterler koymuşlardır. Ürün fiyatları üreticiden tüketiciye giderken devlet bütçesini aşmayacak bir biçimde şekillendirildiğinde daralan karlılıkta arada bazı kurumların devam etmesi olası görülmemektedir.
Tüketim ürünlerinin bugün üreticiden büyük perakendeci (marketler) aracılığıyla tüketiciye sunulduğunu düşünürseniz. İlacın da bu yolda tüketiciye ulaştırılması kaçınılmazdır.

Yani 2002’de deklare edildiği üzere yakın gelecekte para ve ürün optimizasyonu adına;

Depoların eczaneleri

Depoları olan eczaneler ve

Sanal zincirler oluşacak gibi görünmektedir.

Hatta bu bir tık daha öteye taşınmaya başlanmış ürün üreticiden direkt eczaneye gitmeye başlamış dağıtım kanalları salt ürün lojistiğine soyunmuşlardır. Bu da eczaneler seviyesinde de artık firmalar ve dağıtım kanalları gibi sermaye yoğunlaşması beklendiğidir. 1970’lerin sonunda globalleşmenin sağlık alanındaki ilk dalgalarına karşı ayağa kalkan ve kooperatifler kuran eczacılar bugün ilaç kutusu peşinde şartlara razı bir görüntü vermektedir. Oysa kooperatiflerin kurulduğu dönemde ekonomik şartlar çok daha zor depoların inanılmaz keyfi yönetimleri söz konusu idi.

Son 40 yıldır kooperatiflerin varlığı ile eczaneler korunmakta ve dağıtım alanı eczacıların kontrolu altındaydı. Meslek örgütlerimizin bu denli etkin görüntü verdiği bir dönemde ülkede onlarca kooperatif olacağını düşünmekteydim. Eğer eczacılar ilaç fiyatı üzerinde miş gibi yapmak yerine etkin rol almak istiyorlarsa acilen yeniden kooperatifleşme cabası içinde olmaları gerekmektedir. Eczanelerimizin piyasa denilen canavardan korunup sağlık sisteminin vazgeçilmez mekanları olarak devam etmesini hedefliyorsanız bundan daha anlamlı yapı yoktur. Kooperatifleşme eczanelerimizde mesleğimizi özgürce yapabilmenin tek şartıdır.

 

İlgili Yazılar