Örnek bir kadirşinaslık Örnek bir kadirşinaslık
Prof. Dr. Turhan Baytop Sokağı 22 Aralık 2014 Pazartesi günü bir tören için davetli olarak Kayseri’de idim. Beni çok mutlu eden ve eminim eczacılık... Örnek bir kadirşinaslık

Prof. Dr. Turhan Baytop Sokağı 22 Aralık 2014 Pazartesi günü bir tören için davetli olarak Kayseri’de idim. Beni çok mutlu eden ve eminim eczacılık camiasını da çok memnun edecek bu töreni sizlere nakledeceğim.Tören, Erciyes Üniversitesi yerleşkesinde Eczacılık Fakültesi’nin bulunduğu sokağa rahmetli hocamız Prof. Dr. Turhan Baytop’un adının verilmesi amacı ile düzenlenmişti. Hikâyesi şöyle: Erciyes Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur son derece geniş olan üniversite yerleşkesinin cadde ve sokakları-na, geçmişte ve Cumhuriyet döneminde Türk bilimine araştırma ve yayınları ile önemli bilgiler katmış olan bilim adamlarının isimlerini vermek üzere bir proje başlatmış. Eczacılık Fakültesi’ne giden sokağa da isim teklifinde bulun-malarını Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar’dan istemiş. Değerli meslektaşımız ekibi ile incelemeler yapmış, görüşler almış ve aday olarak Prof. Dr. Turhan Baytop’un adını tespit edip Rektörlüğe sunmuş. Değerli Rektör’ün onayından sonra, isim kesinleşmiş. Tö-ren sokak isim levhasının açılışı ve Prof. Dr. T. Baytop’u bu vesile ile anma amacı ile düzenlenmişti. Kısaca töreni nakledeyim: Rektörlüğe giden caddenin adı Birûni Caddesi. Bu cadde ile kesişen ve Eczacılık Fakültesi’ne giden sokağın adı ise Prof. Dr. Turhan Baytop . Bu 2 yolun kesiştiği köşedeki levhanın açılışı yapıldı. Bu arada hemen , Birûni’nin bundan bin yıl önce “saydelân” tanımı ile bugünküne benzeyen bir eczacı tarifini yaptığını ve yaptığı tanımın bugünkü eczacının görevlerine çok benzediğini hatırlata-yım. Konumuza dönelim. Havanın karlı olmasına rağmen, epey katılım vardı. Rektör beyin konuşmasından sonra, benim de aralarında bulunduğum 5 kişi açılış kurdelesini kestik, levha açıldı. Daha sonra, Prof. Dr. Turhan Baytop’u anma toplantısına geçildi.

Kısaca konuşmalarToplantıda konuşmacılar sırasıyla
• Prof. Dr. Müberra Koşar (Dekan),
• Yrd. Doç. Dr. Halil Tekiner (EÜ Eczacılık Fak),
• Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur (Rektör),
• Prof. Dr. Feza Günergun (Bilim tarihi profesörü, Prof. Dr.Turhan ve Asuman Baytop’un kızı),
• Prof. Dr. Afife Mat (İÜ, Eczacılık Fakültesi),
• Prof. Dr. Ekrem Sezik idi.Dekanın hoş geldiniz ve açılış konuşma-sından sonra Yrd. Doç. Dr. Halil Tekiner slaytlar eşliğinde Prof. Dr. T. Baytop’un kısa bir hayat hikâyesini sundu, değerli Rektör bilim ve araştırma hakkındaki düşüncelerini özetleyen güzel bir ko-nuşma yaptı. Prof. Dr. Feza Günergun’un, aile adına bu kadirşinaslığa teşekkür eden konuşmasından sonra, Prof. Dr. Afife Mat, hocamızın onu eczacılık tarihi çalışmalarına nasıl yönlendirdiğini, kendisinden neler öğrendiğini kısaca anlattı. Benim konuşmamdan sonra toplantı bitti. Konuşmamda bahsettiğim hususlardan bir kısmını, hocamı tanıtan yazıya ilâve ettim. Tekrar etmeyeyim.Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. F. Keleştimur’un çok anlamlı bu projesinin diğer üniversitelere de örnek olmasını temenni ederim. Bu arada üniversiteye kazandırdığı ve kazandırmayı plânladığı araştırma merkezleri için kendisini tebrik etmek gerek. Erciyes Üniversi-tesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müberra Koşar’a da teşekkürler.

Yorum Bulunamadı

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar