Nesnelerin İnterneti Nesnelerin İnterneti
 Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram Internet of Things…yani ‘nesnelerin interneti’  İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton’un bir şirket için hazırladığı... Nesnelerin İnterneti

 Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram Internet of Things…yani ‘nesnelerin interneti’

 İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton’un bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bu teknoloji, akıllı cihazları internet aracılığıyla birbirine bağlayarak, verilerin kontrol edilmesini ve uygulama sürecinin istenilen şekilde yürütülmesini sağlayan bir paradigmadır. Daha temel olarak ise; aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması yada birbirine bağlanıp bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi  şeklinde tanımlanabilmektedir.

kısa adıyla loT dediğimiz bu teknolojiyle çalışmaya başlayan cihaz sayısı gittikçe artmaktadır ve  Gartner’e göre 2020 yılına kadar yaklaşık 26 milyar nesne, ‘nesnelerin İnterneti’ kapsamında hizmet verecektir.

Peki ‘ loT’ günlük hayatta nerelerde karşımıza çıkmaktadır?

Akıllı giyilebilir cihazlar, akıllı şehir, akıllı ev, akıllı ortam , akıllı endüstri ve daha bir çok alan…

Bu teknolojiyle;

 

  • akıllı evlerde,telefonunuz üzerinden desteklenen cihazları entegre ederek, sabah uyandığınızda kahveniz yapılmaya başlanabilir ya da eve geldiğinizde ışıklar veya müzik sistemi otomatikman açılabilir.

 

  • Bu teknolojinin kullanıldığı raketle tenisçilerin topa vuruş hızlarını, vuruş açılarını ve hangi elle vurduğu bilgisine ulaşılabilir

 

  • Giyilebilir teknoloji alanında da Turkcell’in çalışmaları bulunmaktadır T-Fitadındaki yerli akıllı bileklikle veriler kontrol altına alınabilir.

 

  • Güneş panelleri ile çalışan  bir çöp konteynırı dolduğu zaman temizlik görevlilerine haber gönderiyor. Konteynırın boyutunun/kapasitesinin değiştirilmesi gibi işlemler; çöp kutularının hareketlilik seviyesini kontrol ederek gerçekleştirilebilmektedir

Bu kadar hayatımızın içinde olan bir teknolojinin tüm faydalarının yanında bazı sorunlara da yol açtığı gözlenecektir. Birbirlerine bağlı cihazlar sayesinde sosyal hayatımızı internet üzerinden kayıt altına sunuyor olmamız, bu büyük verilerin  işlenmesi zor ve karmaşık bir iş haline getirmekle birlikte ortaya çıkan bu verilerin gizliliği ve güvenliği de önemli bir konu olarak karşımıza çıkacaktır.

Önümüzdeki yıllarda etkileşimin ve internetin hemen her nesnenin içine gireceği döneme gireceğiz. Bu arada insanların fizyolojik ve psikolojik olarak bu değişime nasıl karşılık vereceğini hep birlikte göreceğiz.

 

 

 

 

İlgili Yazılar