Nereye Gidiyoruz Nereye Gidiyoruz
14 Mayıs’ta bilimsel eczacılığın 179. yılı tüm bölge eczacı odalarında ve TEB’de (Türk Eczacıları Birliği) çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinliklerde TEB ve odalar çeşitli... Nereye Gidiyoruz

14 Mayıs’ta bilimsel eczacılığın 179. yılı tüm bölge eczacı odalarında ve TEB’de (Türk Eczacıları Birliği) çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinliklerde TEB ve odalar çeşitli mesajlar verdi.

TEB “Toplum sağlığı, kamu yararı, mesleki gelecek için Birlik’leyiz, Birlik’teyiz” diyerek meslektaşlarına mesaj verirken, “Hastalıkta sağlıkta, yaşamınızın her aşamasında eczacınız yanınızda” diyerek de halka mesaj verdi.

Bölge eczacı odaları da yaptıkları etkinliklerle, eğitim seminerleri, konferanslar, paneller organize ederek katılımcı eczacıları bilgilendirdiler.

Tüm bu çalışmalar, çabalar ve mesajlar umutlarımızı tazeliyor. Umarım mesajların altı da arkası da dolu gelir.

Çünkü hep aklımda bir soru. NEREYE GİDİYORUZ?

Eczacılık mesleği nereye gidiyor?

Türk ilaç sektörü nereye gidiyor?

Türkiye nereye gidiyor?

Nereye gidiyoruz?

 

Döviz aldı başını gidiyor. İlaç fiyatlarında sabit döviz kuru ilaç şirketlerini vururken sektöre yatırımları kısıyor. Yerli üretici için, döviz artışı veya TL’nin değer kaybetmesi ile hammadde maliyetlerinin artması bir karabasan.

Fiyatı artıramıyorsun, maliyetlerin hızla artıyor. Kar marjın daralıyor. Hatta kalmıyor. Rekabet ortamında yaşama savaşını sürdürmeye devam ediyorsun.

Yatırımları, masrafları kısıyorsun. Bu eczacıya da yansıyor.

Halkın alım gücü azalıyor. Çünkü her ürüne zam gelirken eczacının sattığı ürünlere o kadar kolay zam gelmiyor.

Eczacı olarak TL bazında hala aynı karı elde edebiliyor olabilirsin ama diğer her şeyin fiyatı arttığında senin karının bir değeri kalmıyor.

Nereye gidildiğini iyi analiz edelim. Planlı bir çalışma yapılmaz ise, gelecek 25 yılda 40 fakülteden mezun olacak 50 bin eczacı meslek için kendi kendine zarar verir hale gelecektir.

Yani diyeceğim o ki, Eczacılık Günü sebebiyle yapılan kutlamalar, kongreler, paneller, verilen veciz mesajlar güzel de, eczane sahibi eczacının asıl sorunu olan gelecek kaygısının, maddi sorunlarının kalıcı olarak çözümünü sağlayacak yapının oluşturulması için verilen “Birlik’teyiz” mesajına güçlü bir şekilde sarılarak birlikte ve güçlü hareket edilmelidir.

Birlikte hareket edilerek, sadece şu anda var olan 25 bin eczane eczacısının değil, kamuda çalışan eczacının da, gelecek 25 yılda 40 tane eczacılık fakültesinden mezun olacak olan 50 bin eczacının da geleceği şimdiden planlanmalıdır.

Eczacı, güçlü örgütlü yapısı, bölge eczacı odaları ve Türk Eczacıları Birliği ile gelecek 25 yılını Birlik’te planlayacak, güce ve bilgi birikimine sahiptir.

24 Haziran seçimlerinde 5 partiden 31 aday eczacı milletvekili bulunuyor. Ben tüm aday eczacı milletvekillerine başarılar diliyorum. Hangi partiden olurlarsa olsunlar umarım eczacı olarak mecliste yerlerini alırlar.

Bu vesile ile tüm okurlarımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar, saygılar sunarım.

 

İlgili Yazılar