Majistral İlacın Kalbi Konya’da Attı Majistral İlacın Kalbi Konya’da Attı
Majistral Formülasyon (eczane içinde eczacı tarafından üretilen ilaç) alanında Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen eczalılar Konya’da majistral zirvede buluştu.... Majistral İlacın Kalbi Konya’da Attı

Majistral Formülasyon (eczane içinde eczacı tarafından üretilen ilaç) alanında Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen eczalılar Konya’da majistral zirvede buluştu.

İstanbul Eczacı Odası’nın katkılarıyla Konya Eczacı Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Majistral Zirve’ 5-8 Nisan tarihleri arasında Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Protokolün açılış konuşmalarıyla başlayan ‘Majistral Zirve’ 3 gün sürdü.

‘Majistral Zirve’ye Tüm Türkiye’den eczacılar, bilim insanları, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Türk Eczacıları Birliği (TEB), Eczacı Odaları, Eczacı Meslek Örgütleri, İlaç Sanayicileri, İlaç Dağıtım Kanalları Yöneticileri katıldı. Gerçekleştirilen zirvede Majistral Formülasyonlar tüm yönleriyle bilim insanları tarafından aktarıldı ve tartışıldı. Zirve sonunda ise bilim dünyasına ve kamuoyuna yönelik olarak bir Majistral Zirve Sonuç Deklarasyonu yayımlandı. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Konya’da buluşan eczacılara ayrıca Pekcan Eczanesinde uygulanan laboratuar sistemi ve laboratuarda yapılan majistral ürün çalışmaları tanıtıldı. Ayrıca üç gün boyunca süren etkinlikte tiyatro, müzik dinletisi ve Konya’nın tarihi mekânlarını ziyaret gibi sosyal ve kültürel programlarda yer aldı.

“Eczacının Sanatını Yaşatmak İstiyoruz”

Türkiye’de bir ilke imza atan ‘Majistral Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Majistral Zirve Düzenleme Kurulu Zirve Başkanı Ecz. Hakan Gençosmanoğlu, “Eczacılık önce ilaç odaklıydı ama artık insan odaklı oldu. Sağlıklı ve kaliteli yaşam artıkça eczacılarında görev alanı gelişiyor, genişliyor. Sorumluluklarımız artıyor. Eczacılığın temelinin asıl ilaca dayandığını bir an olsun unutmuyoruz. Majistral zirveyi topladık çünkü eczacının sanatını yaşatmak ve geliştirmek istiyoruz” dedi.

“İlaç Açısından Ülkemiz İyi Durumda Değil”
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, “Selçuk Üniversitesi olarak 43 yıllık bir geçmişe sahibiz. 43 yıllık geçmişimize rağmen bölgemizde, şehrimizde bir eczacılık fakültesi bulunmamaktaydı. 2 yıl önce rektör olarak atandığım zaman yaptığımız ilk çalışmalardan biri eczacılık fakültesinin kurulması çalışmasıydı. Fakültemizi kurduk ve birinci sınıf öğrencilerimize bu sene eğitim verdik. Tabi ilacın önemi büyük. İlaç açısından ülkemizin çok iyi durumda olmadığını biliyoruz. Ham madde ve lisanslı ürün üretimi noktasında çok güçlü bir altyapımız var ama biz kendi ürünlerimizi kendi ilaçlarımızı ve geçmişten gelen bu majistral kökenli ilaçları da geliştirme noktasında çalışmalar yapmalıyız. Burada da eczacılara büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

“Sağlık Endüstrisi Müsteşarlığı Kurulmalı”

Destek konusunda da ellerinden geleni yapacaklarını da özellikle belirten Rektör Prof. Dr. Şahin, “Bu alanlarda ne türlü çalışmalar yapılması gerektiğini ilgili yerlere söyledik. Bu önerdiğimiz konular arasında en önemlisi de şu oldu: Nasıl ki ülkemizde bir Sanayi Savunma Müsteşarlığı varsa ülkemize bir de Sağlık Endüstrisi Müsteşarlığının kurulmasını istiyoruz. Bunun ilaç ve tıbbı ilaç alanında yapılması gereken çalışmalar için büyük bir önem arz ettiğini söyledik. Olumlu geri dönüşler elde edeceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Eczacılar Olarak Mücadelelerimiz Var”

Eczacılar olarak fazla mücadelelerinin olduğunu belirten Başkan Sarıalioğlu, “Yine anlam veremediğimiz bir Tarım Bakanlığı mücadelemiz var. Tarım Bakanlığı kendiliğinden ruhsatlı ürünlerle ilgili eczanelerimizde denetleme yapma, kayıt altına alama gibi bir eylem başlattı. Hâlbuki bizim yasamız biz eczaneleri sadece Sağlık Bakanlığının denetleyeceğini çok net bir şekilde ortaya koydu. Eczanelerimizde olması gereken ve satılması gereken ürünlerin maalesef son zamanlarda hızlı eczanelerimizin dışına çıktığını görüyoruz. Bunlarla ilgili mücadelemiz var. SGK ile protokol görüşmelerimiz var. Bizim için çok önemli olan sahte reçeteler ile ilgili çözüm üretmek zorundayız” diye konuştu.

 

“Majistral İlaçlar Unutulmaya Yüz Tuttu”

Selçuk ve As Ecza Depoları Yönetim Kurulu Başkanı Sonay Gürgen de eczacılık fakültelerine desteklerinin devam ettiğini söyledi. Eczanın kendi bilgi ve becerisiyle havanında hazırladığı majistral ilaçların, geldiğimiz süreçte neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Türkiye’de eczacılık mesleğinin öne çıkmasına vesile olan Uzman Eczacı Ahmet Nezihi Pekcan gibi önemli isimlerin olduğunu özellikle belirtti. Eczaneler ve Ecza Depoları Ruhsat Daire Başkanı Uzman Ecz. Fatma Bekar da majistral ilaçlar konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

İlgili Yazılar