Magnezyum ve Detoks Magnezyum ve Detoks
Kemik kas ve sinir sağlığı ile olan ilişkisini çok yakından bildiğimiz magnezyum minerali, vücudumuzda yaklaşık 300 farklı enzimin kofaktörü olan oldukça önemli bir mikrobesindir.... Magnezyum ve Detoks

Kemik kas ve sinir sağlığı ile olan ilişkisini çok yakından bildiğimiz magnezyum minerali, vücudumuzda yaklaşık 300 farklı enzimin kofaktörü olan oldukça önemli bir mikrobesindir. Günlük yaşamda daha çok kramplarla ve kas sağlığıyla ilişkilendirdiğimiz magnezyumun gebelik, diyabet gibi durumlarda artan gereksinimlerinin karşılanmasının ne kadar önemli olduğu da sıklıkla ifade edilir. Kan şekeri kontrolünden, kalp ve damar kaslarının çalışmasına, astımdan, depresyona kadar bir çok farklı sağlık durumunda kritik roller üstlenen magnezyum mineralinin farklı etki alanlarından biri de kansere karşı korunmada önemli rol alan bağışıklık ve detoks sistemidir.

Yapılan çalışmalar magnezyum eksikliğinin bağışıklığın savunma hücrelerinin aktivitesini sınırladığı yönündedir. Bağışıklık hücrelerinden olan T hücrelerinin aktive edildiği timüs bezi, magnezyum eksikliğinden etkilenen bir yapıdır. Magnezyum eksikliğinde T hücresini olgunlaştırma süreci aksayan timüs bezinin apoptozise uğrama hızı da artar. Dolayısıyla magnezyum eksikliği bağışıklık sisteminin en güçlü elemanlarından biri olan T hücre aktivitesini azaltmış olur. Bu durum özellikle vücudun kanserle savaşmasında önemli bir dezavantajdır.

Magnezyum mineralinin, kansere karşı koruyucu önlemler arasında önemli bir yer almasının bir diğer nedeni ise vücudun önemli detoks sistemlerinin magnezyum varlığına duyduğu ihtiyaçtır. Vücudumuzun detoks işlemini yürüten Faz 1 ve Faz 2 detoks enzimleri magnezyum eksikliğinden üç farklı şekilde etkilenir.

Birincisi; detoks işlemi enerji gerektiren yani ATP ve Magnezyum iyonlarına bağlı olarak işleyen bir süreçtir. Magnezyumun eksikliği ile enerjinin azalması bu süreci aksatır.

İkincisi; magnezyum eksikliğinde serbest radikal baskısı artar, çünkü bilenen güçlü antioksidanlar olan C ve E vitaminin emilim ve metabolizması da yine magnezyuma bağımlı olarak çalışır. Magnezyumun eksikliği vücudun antioksidan kapasitesini azaltır.

Üçüncü neden ise; bilinen en güçlü detoks enzimlerinden olan glutatyon üretiminin magnezyum varlığınabağlı olmasıdır. Magnezyum eksikliği glutatyon üretimini azaltır ve ağır metal detoksu , radyasyon, alkol ve sigara dumanı da dahil olmak üzere bir dizi çevresel toksine karşı savunmamızı tehlikeye atar.

Vücudun endojen ve ekzojen toksinlere maruz kalması artan kanser riski, otizm, yaşlanma sürecinin hızlanması başta olmak üzere gibi birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Günlük beslenme düzeninde magnezyum alımını arttırmak kas, kemik ve sinir sağlığı yanında bağışıklık ve detoks süreçlerini de güçlendirerek genel sağlığın korunmasına katkıda bulunur.

İlgili Yazılar