Kurkumin ve geniş spektrumlu etkileri Kurkumin ve geniş spektrumlu etkileri
Ülkemizde Zerdeçal adıyla bilinen Turmerik bitkisi (Curcuma longa) yüzyıllardır Hindistan mutfağında baharat olarak ve Çin tıbbında geleneksel tıp yöntemlerinde kullanılıyor. Son yıllarda adından sık bahsedilmeye ve... Kurkumin ve geniş spektrumlu etkileri

Ülkemizde Zerdeçal adıyla bilinen Turmerik bitkisi (Curcuma longa) yüzyıllardır Hindistan mutfağında baharat olarak ve Çin tıbbında geleneksel tıp yöntemlerinde kullanılıyor. Son yıllarda adından sık bahsedilmeye ve farklı kullanım alanları ile gıda takviyesi olarak tercih edilmeye başlandı.

Zerdeçal (Turmerik) köklerinde bulunan etken madde grubunu kurkuminoidler oluşturur. Bu grubun en önemlisi ve en güçlüsü isekurkumin’dir.

Kurkumin yağda çözünür yapıda olup güçlü antiinflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir. Bu etkileri ile son yıllarda birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanımı artmıştır.

Osteoartrit ve romatoid artrit Kurkuminin güçlü antiinflamatuvar etkisi ile sağladığı iki önemli sağlık problemidir. Eklem ağrısı, inflamasyon, eklem hassasiyetini azaltıp eklem hasarını önler. Kurkumin bazı NSAİ ilaçlara benzer etkinlikte ve daha düşük yan etki profiline sahiptir.

Kurkumin geniş spektrumlu etkileriyle vücudumuzdaki inflamasyonlu ve otoimmun rahatsızlıklarda da tercih edilmektedir. Romatoid artrit, IBS, kardiyovasküler hastalıklar, depresyon, Alzheimer hastalığı ve kanser, son yıllarda yeni yayınlanmış çalışmalarda bahsedilen konular arasındadır.

Zerdeçal, Alman Komisyon E tarafından sindirim problemleri için onaylamış tıbbi bir bitkidir. Yeni çalışmalarda Kurkumin, sindirim kanalındaki iyi dağılımından dolayı sindirim sistemi hastalıklarında da olumlu etkiler göstermiştir.

Kurkumin safra salgısını artırarak yağ sindirimi ve hazımsızlık problemini önleyebilir. Sindirim zorluğunda, şişkinlik ve gaz şikayetlerini azaltabilir.

Kalp ve damar hastalıkları Dünya’da birçok ülkede ölüm nedenlerinin başında geliyor. Kalp damar hastalıklarının oluşumu ve gelişimde en büyük rol ise inflamasyon.

Kurkumin’in antiinflamatuvar ve antioksidan etkileri birçok bilim adamı ve araştırmacı tarafından dikkat çekiyor, onları kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanımı ile ilgili çalışmalara yönlendiriyor. Ateroskleroz yağ plaklarının damar duvarına yapışması ile ilerleyen bir rahatsızlık ve bu yapışmanın en önemli sebebi inflamasyon varlığı ve oksidatif strestir. Kurkumin ateroskleroz’da fibrinojen ve lipit peroksidaz seviyelerini azaltıyor. Yüksek kolesterolü düşürüp HDL/LDL dengesi sağlıyor. Plazma Nitrik Oksit (NO) seviyelerinde artış sağlayarak damar fonksiyonuna destek oluyor.

Kurkuminin depresyon, demans ve Alzheimer gibi rahatsızlıkların tedavisinde de olumlu etkileri var. Serotonin, dopamin üretiminde düzenleyici etki sağlıyor. Alzheimer hastalığında merkezi sinir sisteminde rastlanan β-amiloid proteinlerini azaltıyor ve beyinde mitokondrial fonksiyonu arttırıyor.

Yapılan çalışmalar kurkuminin kanser tedavilerinde olumlu ve umut vaad eden sonuçlar oluşturduğunu vurguluyor. Kurkumin, karsinogenezi inhibe edebildiği, kemopreventif olduğu ve metastaz oranını azaltmasıyla kanser araştırmalarında ve tedavide hızla dikkat çekmeye devam ediyor.

Modern toplumların maruz kaldığı, demans, diyabet, obezite gibi ana dejeneratif hastalıkların oluşmasındaki en büyük rol kronik inflamasyondur. Araştırmalar, bu hastalıkları önlemek için özellikle antiinflamatuvar beslenme yönünde hız kazanmıştır. Modern hayatın hastalıklarının önlenebilmesinde fitobesinlerin antiinflamatuvar rolü ve potansiyel etkileri giderek ilgi çekmektedir.

Kurkuminin daha güçlü biyoyararlanım sağlayan yeni formlarının gelişimi ile potansiyel kullanımları giderek artacaktır.

İlgili Yazılar