Kronik hastalıklara "işte destek" Kronik hastalıklara "işte destek"
Kronik hastalığı olan bireylere destek olmak, iş ararken izlemeleri gereken adımlar konusunda bilgilendirmek ve toplumda konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla global biyofarma şirketi AbbVie’nin... Kronik hastalıklara "işte destek"

istedestek+logoKronik hastalığı olan bireylere destek olmak, iş ararken izlemeleri gereken adımlar konusunda bilgilendirmek ve toplumda konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla global biyofarma şirketi AbbVie’nin öncülüğünde  2013 yılında başlatılan ‘İşte Destek’ projesinin üçüncü toplantısı 26 Şubat Perşembe günü Ankara’da yapıldı. Türkiye İş Kurumu’nun desteği ile gerçekleşen toplantı romatoloji ve kronik böbrek hastalarını uzman isimler ile bir araya getirdi.

Kronik hastalıklar hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Birleşmiş Milletler tarafından 21. yüzyılın en önemli sağlıksorunu olarak tanımlanıyor.(1) Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 22 milyon kişi bir veya daha fazla kronik hastalığın etkisi altında bulunuyor.(2) Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları günümüzde tüm dünyada en sık görülen hastalıklardan biri olarak ön plana çıkarken(3); ülkemizde yapılan değerlendirmelere göre, 15 ve daha yukarı yaştaki nüfusun yüzde 22,5’unu oluşturan yaklaşık 12 milyon kişinin günlük yaşamını etkileyen bir faaliyet güçlüğü bulunuyor.(4) Buna ek olarak dünya çapında 2 milyondan fazla kişinin son dönem böbrek hastası olduğu ve bu hastaların 1.7 milyonunun diyaliz tedavisi gördüğü tahmin ediliyor.(5) Ülkemizde ise halen diyaliz tedavisi gören yaklaşık 70.000 son dönem kronik böbrek hastası bulunmakla beraber; her altı kişiden birini tehdit eden kronik böbrek hastalığının yıllık artış hızının %8 civarında olduğu bildiriliyor.(5)

Tüm bu gerçeklerden yola çıkılarak kronik hastalığı bulunan ve bu sebeple iş bulmada güçlük çeken hastalara destek olmak, iş bulma süreçlerinde doğru adımları göstermek ve yeni bir vizyon kazandırmak amacı ile global biyofarma şirketi AbbVie’nin öncülüğünde 2013 yılında başlatılan ‘İşte Destek’ projesinin üçüncü toplantısı bu yıl romatoloji hastalarının da katılımı ile Ankara’da yapıldı. 26 Şubat Perşembe günü Türkiye İş Kurumu’nun desteği ile gerçekleşen bu önemli toplantı kronik böbrek ve romatoloji hastalarını uzman isimler ile bir araya getirdi.

‘İşte Destek’ projesinin Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda yapılan üçüncü toplantısında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı’ndan Uzman Dr. Orhan Küçükşahin, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. İbrahim Akdağ ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nden İstihdam Uzmanı Savaş Mercan romatoloji ve diyalize giren kronik böbrek hastalarını konuşmaları ile bilgilendirdi.

Toplantıda konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı’ndan Uzman Dr. Orhan Küçükşahin; “Dünyada yaşlı nüfusunun giderek artması ve beklenen yaşam süresinin uzaması nedeniyle Kas ve İskelet Sistemi Hastalıklarının insanlara ve topluma yükü önemli bir şekilde artıyor.(3) Örneğin ülkemizde yaklaşık olarak 750.000 Romatoid Artrit (RA) ve Ankilozan Spondilit (AS) hastası olduğu tahmin ediliyor.(6,7) Kas ve iskelet sistemi üzerine yapılan ‘Romatoid Artrit ve Ankilozan Spondilit hastalıklarının Türkiye Genelinde Üçüncü Basamak Romatoloji Ünitlerindeki Hastalık Maliyeti adlı çalışmaya göre, ülkemizde RA ve AS hastalıklarının toplam maliyeti 4.3 Milyar Euro’ya ulaşıyor. Bu maliyetlerin önemli kısmını ise iş görmezlik, bakım verenlerin üretim kaybı ve erken emeklilik gibi dolaylı maliyetler oluşturuyor(8).  Tüm bu veriler gösteriyor ki hastaların yaşadıkları kronik ağrılar, fiziksel ve sosyal hayatlarını olumsuz etkiliyor ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde azaltıyor. “ dedi.

Toplantıda hastaları iş bulma yöntemleri, doğru özgeçmiş hazırlama teknikleri ve iş ararken dikkat edilmesi gereken hususlar gibi pratik bilgilerin yanı sıra emeklilik şartları ve kendileri için uygun çalışma koşulları hakkında bilgilendiren Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nden İstihdam Uzmanı Savaş Mercan ise; ”Kronik hastalıklara sahip bireylerin, iş arama ve başvurma süreçlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmeleri, kendileri için uygun işi bulabilmeleri açışından çok önemli. Ayrıca, bu hastaların devam eden tedavileri ile ilgili bilgileri çalıştıkları kuruma detaylı olarak aktarmalarının, yeterlilikleri ve kuruma yapacakları olumlu katkıyı doğru şekilde ifade etmelerinin de iş arama süreçleri açısından kendilerine fayda sağlayacağını düşünüyorum. Hastalarımıza iş bulmada izleyecekleri yollar konusunda destek olmak ve ülkemizde bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan böyle önemli bir projenin parçası olmak bizim için son derece anlamlı,“ dedi.

Toplantı da konuşan bir diğer isim olan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. İbrahim Akdağ;Türkiye’de 15 yaş ve üzerindeki nüfusun %36.8’inin günlük yaşamını etkileyen kronik bir sağlık sorunu bulunuyor.(9) Ek olarak, kronik hastalıklarla yaşayan bir kişi daha erken emekli oluyor, daha az çalışıyor, daha çok işsiz kalıyor, cebinden daha fazla sağlık harcaması yapıyor ve evine daha az para getiriyor.(1) Diyalize giren kronik böbrek hastaları da gördükleri tedaviler nedeniyle gerek sosyal gerekse iş yaşamında sıkıntılar yaşıyor. Bu noktada hastaların iş arama sürecinde kendileri ve sağlıkları için doğru işe doğru şekilde yönelmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda kronik hastalığı olan bireyleri iş bulma konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan, bu konudaki hassasiyetlerine dikkat çeken böyle önemli bir projenin içerisinde yer almaktan dolayı son derece mutluyuz,” dedi.  

AbbVie Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Seval Aksoy ise; “AbbVie olarak en büyük önceliğimiz hastaların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine destek olabilmektir. ‘İşte Destek’ projesini de hasta odaklı yaklaşımımız ve hastaların ihtiyaçlarını ilaçların da ötesinde karşılamak felsefemizden yola çıkarak iki sene önce başlattık. Kronik böbrek hastalarının ve ailelerinin katılımı ile 2013 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz toplantılarımıza bu yıl romatoloji hastalarını da dahil ettik. Projemiz diğer önemli kronik hastalıklara yönelik gerçekleştirilecek toplantılar ile devam ediyor olacak,” dedi.

Yorum Bulunamadı

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar