Kooperatiflerimiz Kooperatiflerimiz
Son elli yılda meslek örgütlerimizin eczane eczacılığı konusundaki en önemli ve tek yatırımı ecza kooperatifleridir desek sanırım abartmayız. Özellikle stratejik yatırımlar belli koşullarda ihtiyaçtan... Kooperatiflerimiz

Son elli yılda meslek örgütlerimizin eczane eczacılığı konusundaki en önemli ve tek yatırımı ecza kooperatifleridir desek sanırım abartmayız. Özellikle stratejik yatırımlar belli koşullarda ihtiyaçtan doğarlar ve ihtiyaç ortadan kalkınca da yok olabilirler veya yön değiştirebilirler. Ecza kooperatifleri ülkemizde son 30 senede eczanelerimiz için öylesine işlevsel işler başardılar ki Işık Boyacigiller’in dediği gibi önemli bir paratoner olma görevini hep sürdürdüler. Ve onların sayesinde onca enflasyon dönemlerinden eczacılar ekonomik olarak zarar etmeden çıktılar. Ve kooperatifler ortakları kadar, ortak olmayanları da koruyarak mesleğe büyük katkı verdi.

O dönemlerde ülkede ilaç yokluğu vardı ve şartlar eczacıların aleyhine çok derindi o yüzden kooperatifler kuruldu oysa bugün o şartlar mevcut değil büyük oranda ürün rekabeti eczanelere avantaj sağlıyor ve belki de kooperatifler bu denli büyük rekabet içinde olamıyor diyebilirsiniz. Ama sağlık alanında faaliyet gösteren eczanelerimizin sermaye yapıları ve sağlık alanının genişleme modeline bakarsanız kooperatiflerin hala ve de daha da önemli olduğunu anlayacaksınız.

Özellikle ülkemizde ilaç satışlarının büyük bir bölümü SGK’ya bağımlı olduğu andan itibaren reçete dağılımları dolayısıyla eczaneler arası derin farklılıklar oluştu. Ilaç alanında tahminen 15 bin eczane çok küçük paylar alarak hayatiyetlerini devam ettiriyorlar. Bu eczanelerin küçük bir kısmı ilaç dışı ve dermokozmetik ürünler ile belki işini destekleyebiliyor. Ama o alanda tahmin edildiği kadar geniş değil ve AVM’ler, kozmetik ve ilaç dışı ürün marketleri burada eczanelerle ortak işlev içindeler.

İlaç alanı gelecekte kanser ilaçlarında büyüyecek ve özellikle biotek ürünler tedavide çok önemli yer işgal edecekler ve bu ürünlerin fiyatlarının küçük ölçekli eczaneleri çok zorlayacağı açık. Demek ki, küçük ölçekli eczanelerimiz için sermaye gücü güçlü kooperatifler, bu alanda kendilerini destekleyici en önemli öğe olacaktır. Bu denli açık bir gelecek öngörüsünde küçük ölçekli eczaneler ancak kooperatifler bünyesinde hayatiyetlerini devam ettirme şansı bulacaktır.

Bu anlamda kooperatiflerimizde bütünleşelim saflarımızı sıklaştıralım ve geleceğimize sahip çıkalım ..

Bu sağlık alanında ilaç konusunda bizi daha güçlü kılacaktır..

Saygılarımla..

İlgili Yazılar