KONYA ECZACI ODASI BAŞKANI: “ECZANELERDE İLAÇ SIKINTISI YOK” KONYA ECZACI ODASI BAŞKANI: “ECZANELERDE İLAÇ SIKINTISI YOK”
Türkiye Eczacılar Birliği 5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, ”Zam gelecek diye piyasaya ilaç verilmiyor” iddialarına, birçok ilaç olmak üzere grip hastalıklarıyla... KONYA ECZACI ODASI BAŞKANI: “ECZANELERDE İLAÇ SIKINTISI YOK”

Türkiye Eczacılar Birliği 5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, ”Zam gelecek diye piyasaya ilaç verilmiyor” iddialarına, birçok ilaç olmak üzere grip hastalıklarıyla ilgili ilaç tedarikinde sorun yaşanmadığını söyledi.

Şubat ayında ilaç fiyatlarına yaklaşık yüzde 20 zam bekleniyor. İddiaya göre bazı firmalar zam beklentisi nedeniyle piyasaya ilaç vermiyor. Sıkıntının yaklaşık 3 aydır sürdüğü belirtilirken bazı kanser, tansiyon, göz solunum yolu ve hatta grip ilaçlarının eczanelerde bulmanın zorlaştığı iddia ediliyor.

‘Zam gelecek diye piyasaya ilaç verilmiyor’ iddialarına cevap veren Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) 5. Bölge Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz, birçok ilaç olmak üzere grip hastalıklarıyla ilgili ilaç tedarikinde sorun yaşanmadığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Açıkgöz, “Türkiye’de, ilaç fiyat kararnamesi dediğimiz bir kararname var. Sağlık Bakanlığı, ilaca gelecek olan zammı bu kararnameye uygun olacak şekilde belirliyor. Belirlenen bu zam ise şubat ayında açıklanıyor. İlaç fiyatlarına gelecek zamlarla ilgili bazı dönemlerde ‘eczanelerde ilaç bulunmuyor’ diye yakınmalar oldu. Fakat ilaç fiyatlarına gelen zamla piyasada bir ilacın bulunup bulunmaması arasında çok fazla bir bağlantı kuramıyorum. Çünkü zam konusu gündeme gelmeden yaklaşık 4-5 ay öncede piyasada bulunmayan ilaçlar vardı. Bu durumun nedeni de bazı firmaların; ilacın ham maddesi, ilacın ruhsatlandırılması ya da gümrükte yaşanan sıkıntılarından dolayı kaynaklanıyor. Bu yüzden bazı firmaların ilaçları Türkiye’de az bulunuyor” dedi.

Yaşanan sıkıntıların kanser ilaçları için söz konusu olmadığını dile getiren Açıkgöz, şu ifadelere yer verdi: “Vatandaşların, suni gözyaşı ve göz damlaları ilaçlarını temin etme noktasında hala devam eden bir takım sıkıntılar var. Bunun dışında havalar soğudu ve bir salgın var. Bundan dolayı eczanelerimizde bir yoğunlukta söz konusu ama eczanelerimiz eksiklerini zaten gidermiş durumdalar. Yaklaşık 4-5 ay öncede piyasada bulunmayan bazı ilaçların haricinde grip ilaçları gibi normal ilaçların eczanelerde yokluğu söz konusu değil.”

Eşdeğer ilaç demek yanlış ilaç demek değildir.

Başkan Açıkgöz, “ Vatandaşlarımızın ilaç temini noktasında kesinlikle tedirgin olmasına gerek yoktur. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Eşdeğer ilaç demek yanlış ilaç demek değildir. Sağlık Bakanlığı, hastaya eşdeğer ilaç verme yetkisini zaten eczacılara vermiş durumda. Eczanelerde bazı ilaçların bulunmaması bu ilacın tamamen olmadığı anlamına gelmiyor. O ilacın eş değeri olabiliyor. Vatandaşlarımız bu konuda kesinlikle tedirgin olmasın. Gönül rahatlığıyla eşdeğer ilaç alabilirler” dedi.

İlgili Haberler

Berko genç eczacıların kariyerine yön veriyor Eczane eczacılığından başlayarak ilaç sektöründe hızla büyüyen bir firmaya dönüşen Berko İlaç, 30 yıldır olduğu gibi yine eczacının yanında ve eczacıl...
Eczacılık fakülteleri baraj Eczacılık fakülteleri baraj istediler İstanbul Eczacı Odası ve Eczacılık Fakültesi Dekanlar Konseyi, 2016-2017 akademik yılından itibaren eczacılık...
Eczaneler yıkımın eşiğinde Güneydoğu'da eczaneler yıkımın eşiğinde 3 Şubat 2016’da Ankara’da gerçekleştirilen Türk Eczacıları Birliği 40. Dönem Birinci Başkanlar Danışma Kuru...
TEKNOLOJİNİN GELİŞİMİ TESİSLERİ YÜKSELTİYOR... CPhI 2017 katılımcılarından olan Vona Uluslararası Ticaret ve İnşaat A.Ş Yönetici Ortağı Özgür Yazar ile Vona’yı konuştuk. Yazar, 2017’de yeni projele...

İlgili Yazılar