KOMŞU TAVSİYESİYLE İLAÇ KULLANILMAZ ! KOMŞU TAVSİYESİYLE İLAÇ KULLANILMAZ !
Komşunun tavsiyesi ile ilaç kullanan bir vatandaşın 4 ay hastanede tedavi görmesi sonucu ilaç kullanımı bir kez daha ülke gündemine geldi. İlacın rastgele kullanılacak... KOMŞU TAVSİYESİYLE İLAÇ KULLANILMAZ !

Komşunun tavsiyesi ile ilaç kullanan bir vatandaşın 4 ay hastanede tedavi görmesi sonucu ilaç kullanımı bir kez daha ülke gündemine geldi. İlacın rastgele kullanılacak bir ürün olmadığını belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kontrolsüz ilaç kullanılmaması konusunda vatandaşları uyaran Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Her türlü ilacı kullanırken eczacınıza danışmanız gerekir” dedi. Bilinçsiz ilaç kullanımının toplum olarak yaptığımız en büyük hatalardan biri olduğunu ifade eden, Saydan konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir

Eczacınıza ve doktorunuza sormadan, danışmadan ilaç kullanmak sağlığınız açısından çok büyük risk demektir. İster bitkisel isterse kimyasal olsun kullandığımız her ilacın yan etkisi bulunmaktadır. İlaç; dozunda ve zamanında kullanıldığında etkili olan kimyasal maddedir. Gereğinden fazla kullanılması istenmeyen yan etkilere, gereğinden az kullanılması ise istenen tedavinin gerçekleşmemesine neden olur. Halkımız maalesef ilaç konusunda yeterince bilinçli ve eğitimli değil. İlacın yanlış ve eksik kullanımı bir eğitim ve bilinç sorunudur. Ülkemizde de bilinçsiz ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen yan etkiler ve tedavi gecikmeleri sebebiyle tedavi masrafları ve buna bağlı olarak ne yazık ki ilaç harcamalarının maliyetleri artmaktadır.

Konu Komşu Tavsiyesiyle İlaç Kullanılmaz

Sayın Sağlık Bakanımızın da basına yaptığı açıklamada belirttiği üzere ülkemizde geleneksel eczacılık modeli uygulanmaktadır ve bu model Dünyada da en sağlıklı olan modeldir. Bizler eczane eczacıları olarak 7 gün 24 saat eczanelerimizde ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti vermekteyiz ve bilinçsiz ilaç tüketimi konusunda eczacılarımız üstlerine düşen görevi tam anlamıyla yapmaktadır. Ancak hastalarımız konu komşu tavsiyesi nedeniyle ciddi anlamda sağlık sorunları yaşamaktadır. Geçtiğimiz günlerde basında yer alan, komşu tavsiyesiyle yanlış ilaç kullanıp 4 ay hastane yattıktan sonra ölümden dönen hastanın haberi, bizim endişelerimizde ve uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu maalesef bir kez daha ortaya koymuştur.

İlaç, eczacıların uzmanlık alanıdır, yani ilaçları en iyi eczacılar bilirler. İster bitkisel yoldan elde edilmiş olsun, isterse kimyasal yoldan elde edilmiş olsun bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek eczacılık mesleğidir. Her türlü ilacı kullanırken eczacınıza danışmanız gerekir. İlaç; konu komşu ya da reklam tavsiyesiyle kullanılamaz, ölümcül sonuçlar doğurur. Bunun örneklerini maalesef görüyoruz ve çok üzülüyoruz. Özetle söyleyecek olursak; hiçbir ilacın reklamı yapılamaz ve kullandırılmaya özendirilemez. Komşunuza veya arkadaşınıza iyi gelen ilaç size iyi gelmez. Mutlaka hekime veya eczacınıza danışarak ilaç kullanmalısınız.

TEİS olarak vatandaşlarımıza eczacılarına danışmadan asla ilaç almamalarını ve kullanmamalarını önemle bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

İlgili Yazılar