Klinik Eczane (Klinik Eczacı değil) Klinik Eczane (Klinik Eczacı değil)
Teknoloji ve dijital dünya hızla, yeniliklerle yayılıyor, büyüyor ve bir tsunami gibi geliyor. Günümüzde ülke olarak teknolojiyi geliştiren lider ülkeler arasında olamasak da teknolojiyi... Klinik Eczane (Klinik Eczacı değil)

Teknoloji ve dijital dünya hızla, yeniliklerle yayılıyor, büyüyor ve bir tsunami gibi geliyor. Günümüzde ülke olarak teknolojiyi geliştiren lider ülkeler arasında olamasak da teknolojiyi benimsemede ve kullanmada etkin olduğumuz söylenebilir.

 

ABD’de veya Güney Kore’de çıkan yeni bir ürünü hemen alıp Türkiye’ye getiriyoruz. Dolayısıyla bu iş Türkiye’de olmaz. Türkiye’ye gelmez demeyelim. Dünyanın herhangi bir yerinde var ise bilin ki, eğer şu an yoksa bile Türkiye’ye de en kısa sürede gelecektir. Bu vesile ile bana göre; eczacıların, dünyada ilaç ve eczacılık mesleği ile ilgili gelişen her türlü yeni teknolojiye sahip çıkıp, mesleğe uyarlaması gerekir. TEB ve Odalar buna öncülük etmelidir. Bu konuda yatırım yapılmalıdır.

Eczaneler değişim içine bir an önce girmelidir

Smart Eczane yönünü Klinik Eczane’ye çevirmelidir. Klinik Eczane (klinik eczacılık değil) eczacıların geleceğidir. Elbette Klinik Eczane’de çalışabilmek için de Klinik Eczacı olmak gerekecektir. Ama benim üzerinde durmak istediğim yeni bir kavramdır. O da bana göre eczacıların geleceği olan KLİNİK ECZANE’dir.

 

Eczanede tansiyon, şeker ölçümleri, enjeksiyon yapılması gibi hizmetler hukuken de verilebilmelidir. Eczacı hastalarına veya kendisine müracaat edenlere hasta olmamaları için bilgi, öneri verebilmeli, ürün tavsiye edebilmelidir. Sağlıklı yaşam için tavsiyelerde bulunabilmeli, bu konularla ilgili olarak çevresine eğitim, seminer verebilmeli, toplu organizasyonlar yapabilmelidir.

Koruyucu eczacılık yapabilmelidir. Farmasötik bakım yapabilmelidir, yapmalıdır. Hastalarını veya eczane çevresinde oturanları bir Aile Hekimi gibi takip edebilmelidir. Eczacı sağlığın her alanında aktif olmalı. Araştırmalar yapmalı. Majistral üretim konusunda son teknolojileri rahatlıkla kullanabiliyor olmalı. Artık her türlü majistral ürünü üreten ve en fazla 20 metrekare alanı kaplayan robotik cihaz ABD’de ve Japonya’da üretildi. Henüz seri üretimi yok. Ama bir süre sonra seri üretime geçecektir ve dünyaya da yayılacaktır.

Bu ne demek..?!

Bu makineye sahip her bir eczane, majistral ürünleri rahatlıkla yapabilecektir. Majistralde stabilite sağlanmış olacaktır. Doktorların majistral reçete yazma sayıları artacaktır. Her bir eczane artık mini bir ilaç üretim merkezi olacaktır. Geleceğe hazır olmak için şimdiden eczanenizi Klinik Eczane yapmanın, kendinizi de Klinik Eczacı olarak donatmanızın zamanı gelmiştir.

 

Sevgi ve saygılarımla…

İlgili Yazılar