Kırşehirli Eczacılardan Antibiyotik Kullanımı Hakkında Anket Kırşehirli Eczacılardan Antibiyotik Kullanımı Hakkında Anket
Kırşehirli bir grup eczacı, antibiyotik kullanımında ve reçetesiz satışında toplumun bilincini ölçmek için anket çalışması yaptı. 10-65 yaş aralığında yapılan anket çalışmasında toplumun farklı... Kırşehirli Eczacılardan Antibiyotik Kullanımı Hakkında Anket

Kırşehirli bir grup eczacı, antibiyotik kullanımında ve reçetesiz satışında toplumun bilincini ölçmek için anket çalışması yaptı.

10-65 yaş aralığında yapılan anket çalışmasında toplumun farklı kesimlerinin görüşleri alındı. Anket çalışması ile ilgili bilgi veren Ecz. Halil Durukafa, “Dünyada antibiyotik kullanımında en son sıralardayız. Bu durumu çeşitli araştırmalarla öğreniyoruz. Sağlık Bakanlığı bununla ilgili de bazı çalışmalar yapıyor. Antibiyotiklerin reçetesiz satışına yasak geldi” dedi.

Bize güvenmeliler
Katılımcıların yüzde 90’ının reçetesiz antibiyotik satışının yasaklandığından haberdar olduğunu belirten Halil Durukafa, “Devletin eczacıların da bilgi ve becerilerine güvenmesi gerekir. Doktorun olmadığı bir beldede eczacının da karar verme yetkisi olmalı. Acil hizmeti verilmeyen bir bölgede gece nöbet tutan bir arkadaşımız veya acil hizmeti verilen fakat nöbete yüzü şiş bir vaziyette dişinin apse yaptığını dile getiren bir vatandaşa yardımcı olamayan bizler hangi diploma ile eczanelerimizi bekliyoruz! Kronik hastalar veya immün yetersizliği olan hastaların, bir antibiyotik desteğiyle atlatacağı hastalığı yatarak tedaviye kadar gittiğini görmekteyiz.
Dolayısıyla ekonomik anlamda ve en önemlisi de insan sağlığının, yaşam kalitesinin iyiliği anlamında verilen bu kotanın veya istatistiki bilgilerin sorun teşkil ettiği bir gerçektir. Devlet hekimlerine bu konuda güvenmek zorundadır” diye konuştu.

Yapılan anket sonucunda katılımcılar, antibiyotiklerin reçetesiz satışının yasaklanma nedenlerine dair tahminlerini şöyle sıraladı: antibiyotiklere karşı direnç geliştiği için, leblebi gibi ilaç kullanılması, yan etkileri, her rahatsızlığa antibiyotik kullanımı, doktorun bilinçsiz antibiyotik yazması, gereksiz ilaç kullanımı, bilinçsiz kullanım, ekonomik kayıp.

İlgili Yazılar