Kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik bulundu Kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik bulundu
Doç. Dr. Elif Apohan, kanser hücrelerinin bölünmesini durduran ve kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik buldu. 2009’da ABD’de doktora sonrası çalışmalar yaptığı dönemde hücre... Kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik bulundu

Doç. Dr. Elif Apohan, kanser hücrelerinin bölünmesini durduran ve kanser hücrelerini öldüren 3 yeni bileşik buldu.

2009’da ABD’de doktora sonrası çalışmalar yaptığı dönemde hücre kültürü ve kanser hücreleri üzerinde çalışmaya başlayan Doç. Dr. Elif Apohan, İnönü Üniversitesi’nde Hücre Kültürü Laboratuvarında yaptığı ön çalışmalarda olumlu sonuçlar aldı.

Yaptıkları çalışmalarda 14 bileşikten 3’ünün kanser hücreleri üzerinde etkili olduğunu ifade eden Apohan, şunları kaydetti:

” Sonuçlarda 14 bileşikten 3 bileşik kullandığımız antikanser ilaçlar kadar etkili fakat sağlıklı akciğer epitel hücreleri üzerinde ise daha az zararlı etkisi olduğunu tespit ettik. Kanser hücresini öldürüyor ama sağlıklı hücrelere daha az zararı var, bu karşılaştırmayı halihazırda akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaca göre söylüyoruz. O ilaçla karşılaştırarak, sağlıklı hücrelere daha az zarar veriyor diyebiliyoruz. Şu an ki verilere göre bu üç bileşiğin ilaç olabilme potansiyelinin olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

İlgili Yazılar