Kadın ve Toplum Sağlığı için  “Kadın Sağlığı Akademi” Yayında Kadın ve Toplum Sağlığı için  “Kadın Sağlığı Akademi” Yayında
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer’in işbirliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile eczacıların kadın sağlığı hakkında güncel bilgilere ulaştırılması hedefleniyor. Proje kapsamındaki eğitimler, akademisyenler tarafından... Kadın ve Toplum Sağlığı için  “Kadın Sağlığı Akademi” Yayında

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer’in işbirliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile eczacıların kadın sağlığı hakkında güncel bilgilere ulaştırılması hedefleniyor. Proje kapsamındaki eğitimler, akademisyenler tarafından eczacıların daha etkin danışmanlık için ihtiyaç duyduğu bilgiler gözetilerek hazırlandı.

Kadın Sağlığı Akademi Projesi kapsamında Eczacı Odalarına üye olan 25 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyinin arttırılması hedefleniyor. Toplumun en önemli bilgi kaynaklarından biri olan eczacılar, Kadın Sağlığı Akademi ile uzaktan eğitim alarak bilgilerini tazeleyecek, üreme sağlığı ve diğer alanlardaki yeni gelişmelerden haberdar olacak ve kadınlara daha iyi danışmanlık vermek için çalışacaklar. Yapılan açıklamanın devamı ise şöyle: 

Değerli basın mensupları,

Sözlerime 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlamak istiyorum. Kadına şiddette yıllardır kötü bir karnemiz var. 2018’in başındayız ve Ocak ayında 28, Şubat ayında 47 kadın şiddete kurban gitti. Bunun yanı sıra hemen her gün şiddet, taciz ve tecavüz haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Kadınların yaşam tarzlarına yönelik saldırılara maruz kaldığı, pek çok alanda baskıyla karşılaştığı, şiddete karşı ses çıkarmalarının önlendiği bu atmosferde her birimizin elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Yaşamın ve yaşatmanın önemini bilen bir sağlık meslek örgütü olarak şiddetin önüne geçecek kapsamlı politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kadın sağlığı konusunda toplumsal bilinç ne yazık ki istenen seviyede değil. Toplumun sağlık okuryazarlığının ilkokul 2 seviyesinde olduğu, okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının erkeklerden 5 kat fazla olduğu ülkemizde, kadın sağlığı konusunda kolektif bir bilinç oluşmasının elzem olduğu kanaatindeyim.

Bu noktada sizlerle ülkemize dair bazı istatistiki verileri paylaşmak istiyorum:

  • Kadın istihdam oranı, erkeklerin istihdam oranının yarısından az.

  • Her 10 kadından yaklaşık 4’ü yaşadığı çevrede kendini güvensiz hissediyor.

  • Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 buçuk milyonun üzerinde bebek dünyaya geliyor ve 2016 verilerine göre, bir canlı doğuma karşılık 10 bebek ölümü düşüyor.

  • 2016 yılında 15-19 yaş grubundaki her bin kadın başına 24 doğum düştü.

  • Modern aile planlaması yöntemlerine başvuranların oranı %47 civarında.

Gördüğünüz üzere tablo pek parlak değil. Bu noktada Bayer ile ortaklaşa geliştirdiğimiz Kadın Sağlığı Akademisi projesini çok kıymetli buluyorum. Kadın sağlığı konusunda toplumumuzun bilinçlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların önemine inanıyorum. Eczane merkezli çalışmaların da bu alanda çok etkili olduğunu düşünüyorum.

Bizler, eczacıları ‘halka en yakın sağlık danışmanı’ olarak tanımlıyoruz. Kadınlar eczaneye sıklıkla başvuruyor ve doğum kontrol yöntemleri, gebelikte ilaç kullanımı, gebelikte beslenme, üreme sağlığı gibi pek çok konuda eczacıya danışıyor. Projemizde de kadın sağlığı konusunda ilk danışılan merkezlerden birisi olan eczacıların konuya ilişkin bilgilerini tazelemesini hedefledik. Eğitim programının akademisyen, jinekolog ve eczacılar tarafından oluşturulduğu projeyle 26 binden fazla eczacımıza uzaktan eğitim yoluyla ulaşmayı amaçlıyoruz.

Güncel ve güvenilir bilgilerin yer aldığı eğitimlerimizin kadın sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Eczacılarımız projede yer alan eğitimlerle bilgilerini tazeleyecek, üreme sağlığı alanındaki gelişmelerden ivedilikle haberdar olacak, danışanlarına güvenilir bilgilerle hizmet sunacak, toplum sağlığına daha fazla katkıda bulunacak.

Biz bu projenin hayata geçmesi için iki yıl boyunca canla başla çalıştık. Çünkü kadın sağlığına yapılan her yatırım, hem insangücü hem de maliyet anlamında, toplumun geleceğine yapılan yatırımdır diye düşünüyoruz. Kadın Sağlığı Akademi projesinin benzeri projelerin önünü açması, benzeri projelerin artması ve kadına dair tablonun bir an önce düzelmesi, daha eşit bir toplumsal hayat dilekleriyle sözlerimi burada sonlandırıyorum.

Ecz. Erdoğan ÇOLAK

Türk Eczacıları Birliği Başkanı 

Sevgili basın mensupları,

Ben de herkesi selamlıyor, kadın gazetecilerimizin Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Biz Türk Eczacıları Birliği olarak üye olan serbest eczacıların yüzde 50’sinden fazlasının kadın olduğu bir meslek örgütüyüz. Meslek örgütümüzün içinde de kadınların güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Diğer yandan, sağlık çalışanları olarak, kadın sağlığının çok önemli ama genellikle ihmal edilmiş bir alan olduğunu değerlendiriyoruz. O nedenle bu açığı kapatmaya eczacılardan başlamak istedik. Biz eczacılar özellikle üreme sağlığı noktasında kadınların ilk başvurduğu merkezlerden birisiyiz. Çünkü onların aynı zamanda kapı komşusu, arkadaşı, sırdaşıyız. Bu danışmanlık hizmetini verirken güncel bilgilere dayanmak da bizim sorumluluğumuz. Kadın Sağlığı Akademi Projemiz, bu sorumluluğumuzu yerine getirmek için bize bir fırsat sunacak. Hem de eczanede ya da evde, uzaktan eğitim yoluyla bu eğitimlere ulaşabileceğiz. Benzer örneklerin artmasını, başta kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi olmak üzere kadın sağlığını ilgilendiren her konuda acil önlemler alınmasını temenni ediyorum.

Ecz. Aylin ÇAL YALÇINKAYA

Türk Eczacıları Birliği Denetleme Kurulu Başkanı

Değerli Basın Mensupları,

KADIN SAĞLIĞI ALANINDA 100 YILLIK DENEYİM…

Yaklaşık 100 yıl önce kadın sağlığı alanındaki ilk araştırmalarına başlayan Bayer, kamu adına faydalı çalışmalar ve projeler üreterek milyonlarca insanın yaşam kalitesini iyileştirmeyi en önemli misyonlarından biri olarak görmektedir. Türk ilaç pazarındaki faaliyetlerini 1954 yılında başlatan firmamız; bu süre boyunca her yıl başarılı işlere imza atmakta, kadın sağlığı konusunda yenilikçi bilimsel ve eğitsel çalışmalarını hayata geçirmektedir.

Kadın Sağlığı alanının lideri olarak yaptığımız sosyal sorumluluk faaliyetleri çerçevesinde, tüm dünyada üreme sağlığı konusundaki eğitimlere destek vererek, özellikle gençlerin kendilerinin ve ailelerinin sağlığı ile ilgili daha bilinçli kararlar vermelerine yardımcı oluyoruz.

SAĞLIK ALANINDA MEKAN SINIRLARI ORTADAN KALKIYOR…

Son dönemde teknolojinin verdiği olanakları da kullanarak, sağlık alanında mekan sınırlarını ortadan kaldıran yeniliklere imza attık. Bayer olarak 2014 yılında hayata geçirdiğimiz Kadın Sağlığı TV ile şu ana kadar 3 milyondan fazla kadın, başkalarına sormaktan çekindiği infertilite, gebeliğe hazırlık, adet dönemi, menopoz gibi A’dan Z’ye kendilerini yakından ilgilendiren tüm konularda hekimlerine canlı olarak danışma ve cevaplarını anında alma olanağı buldu. Bu projemiz ulusal ve uluslararası pek çok ödüle de layık görüldü.

4 KADINDAN BİRİ, ECZACI İLE KONUŞMAKTAN UTANIYOR

Yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki, konu özellikle kadın sağlığı olduğunda kadınlar eczanede üreme sağlığı ile ilgili konular gündeme geldiğinde diyalog kurmaktan çekiniyor. Oysa eczacılar, kadınları doğru yönlendirebilecek, sorularına cevap verebilecek ve gerekli durumlarda hekime yönlendirebilecek, çok önemli danışma merkezlerinden bir tanesidir. Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer’in işbirliği ile hazırlanan Kadın Sağlığı Akademi Platformu ile, 20 binden fazla eczacının kadın sağlığı konusunda bilgi düzeyinin arttırılmasını hedefliyoruz. Bu platformumuzda yalnızca medikal bilgi değil, kadınlara nasıl danışmanlık verilmesi gerektiği ile de ilgili eğitim programlarımız bulunuyor.

KADIN SAĞLIĞI AKADEMİ İLE M-ÖĞRENİM DÖNEMİ

Eczacılarımızın yoğun programlarında en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak platformumuzun en önemli özelliği, m-eğitim prensiplerini gündeme alarak tasarlanması. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günde ortalama 2600 kez dokunduğumuz mobil cihazlarımızdan öğrenim, masa üstü cihazlara göre 45% daha hızlı gerçekleşiyor. Platformumuzda kullandığımız teknolojiyle, eczacılarımız istedikleri mekanda, istedikleri konuları önceliklendirerek bilgi ihtiyaçlarını karşılayabilecek, hatta ihtiyaçlarına göre ek konuları talep edebilecekler. Böylece eczacılarımızın çok daha hedef odaklı ve dinamik bir eğitim programı ile tanışmalarını sağlamış oluyoruz.

Toplumun en önemli bilgi kaynaklarından biri olan eczacıların, Kadın Sağlığı Akademi ile uzaktan eğitim alarak bilgilerini tazeleyeceğini, üreme sağlığı ve diğer alanlardaki yeni gelişmelerden haberdar olarak, kadınlara daha iyi danışmanlık vereceklerini düşünüyoruz.

TEB ile birlikte ve uzman hekimlerimizin desteği ile, kadınları sağlıkları konusunda bilinçlendirme misyonu ile yürüteceğimiz Kadın Sağlığı Akademi projesini hayata geçirdiğimiz için oldukça heyecanlı ve mutluyuz.

Pelin İÇİL

Bayer Healthcare

Kadın Sağlığı ve Erkek Sağlığı Pazarlama Müdürü

 

İlgili Yazılar