İşyeri Hekimi Reçetelerinde Bunlara Dikkat İşyeri Hekimi Reçetelerinde Bunlara Dikkat
Son aylarda bazı işyeri hekimlerinin reçetelerinin eczanelerden geri döndüğü, SGK ödemelerinde sıkıntı yaşandığına dair kamuoyunda haberler okuyoruz. Reçetelerin eczanelerden dönmesi üzerine tabip odalarının duruma... İşyeri Hekimi Reçetelerinde Bunlara Dikkat

Son aylarda bazı işyeri hekimlerinin reçetelerinin eczanelerden geri döndüğü, SGK ödemelerinde sıkıntı yaşandığına dair kamuoyunda haberler okuyoruz. Reçetelerin eczanelerden dönmesi üzerine tabip odalarının duruma müdahil olmaya çalıştıkları da duyulmakta.

Bilindiği üzere SGK’ca geçtiğimiz yıl işyeri hekimliklerinin, “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli elektronik imzalı” e-reçete uygulamasına yönelik alt yapı çalışmalarını tamamlamaları istenilmiş, bunun için yeni yıla kadar süre verilmişti. SGK’ca sürecin bir kez ertelenmesi sonrası 1 Mart 2018’den itibaren de tüm işyeri hekimlerinin “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli elektronik imzalı” e-reçete sistemine geçmesi zorunlu hale getirilmişti.

 

E-Reçete Nasıl Uygulanıyor?

E-reçete uygulaması fiziki olarak, kâğıt ortamında düzenlenmiş bir reçete olmaksızın ilaçların elektronik ortamda reçetelendirilmesini sağlayan sistemi ifade ediyor. E-reçete uygulamasında, e-reçetelerin SGK tarafından belirlenen yöntem ve standartlarla (elektronik imza ve şifre) ile imzalanması şart.

E-Reçete uygulaması genel bir uygulama olarak tüm hastaları ve tedavileri kapsıyor. Belirlenmiş olan istisnalar haricinde 1 Temmuz 2012 tarihinden beri manuel reçetelerin bedelleri SGK’ca karşılanmamakta.

1 Mart’dan itibaren işyeri hekimlerinin de geçtiği sistemde hekimler SGK tarafından verilen “Kurumsal Hekim Şifresi” adı verilen şifreleri ile MEDULA sistemine girerek elektronik reçete düzenliyor ve bu reçeteyi elektronik imza ile onaylıyorlar. Hastaya ise kağıt reçete verilmiyor, bunun yerine sistem tarafından verilen elektronik reçete numarasının verilmesi yetiyor. Sigortalı bu numarayı eczaneye göstererek ilacını alabiliyor.

 

İşyeri Hekimlerinin e-Reçeteye Yazarken Dikkat Etmesi Gerekenler

İşyeri hekimlikleri işyerlerinde çalışanların muayenelerinin yapılabilmesi amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince hizmet sunmaktalar. Ülkemizde 23 milyona yakın sigortalı olduğu dikkate alınınca işyeri hekimlerinin önemli bir nüfusa hizmet vermekte oldukları görülüyor.

Peki, e-reçete sistemine dahil olan işverenler neler yapmalı, hangi hususlara dikkat etmeli? İşte ipuçları…

İşyeri Hekimlerinin dikkat etmesi gereken ilk husus tüm reçeteleri elektronik olarak düzenleme zorunluluğu. Manuel reçete yazılmasına ancak “Sistem çalışmadığı için e-reçete düzenlenememiştir.” ibaresi bulunan ve reçeteyi yazan hekim tarafından imzalanan reçetelerde izin verilmekte.

 

SGK MEDULA Şifresinin Alınması Mecburi

Halen e-reçete için MEDULA şifresi almayan işyeri hekimlerinin bu şifreyi almaları gerekiyor. https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/KullaniciIslem.faces adresinden gerekli bilgileri doldurarak “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna tıklanması halinde e-posta adresine yaklaşık yarım saat içinde parola gelmekte. Parolanın spam klasörünüze düşebilme ihtimaline karşı kontrol etmekte yarar bulunuyor. Bir problem yaşayan hekimlerin ise eczane@sgk.gov.tr mail adresine mail atarak veya 0 312 414 41 41 telefon numarasını arayarak yardım alabilmesi mümkün.

SGK Medula girişi https://medeczane.sgk.gov.tr/hekim/login.faces adresinden TC kimlik No ve SGK’nın gönderdiği parola ile yapılabilmekte. Giriş yaptıktan sonra soldaki menüden “Hekim Bilgileri” modülüne tıklanarak 11xx9903 (xx il kodu) tesis kodunun kontrol edilebilmesi mümkün. İşyeri hekiminin birden fazla ilde sözleşmesi varsa birden fazla tesis kodu olabiliyor.

Eczanelerde işyeri hekimi reçeteleri ile ilgili yaşanan sorun da eczanelerin reçeteyi bu koddan girmemelerinden veya işyeri hekiminin tesis kodunun olmamasından kaynaklanıyor. MEDULA tesis kodu olmayan işyeri hekimlerinin isgkatip@csgb.gov.tr mail adresine mail gönderebilerek destek alabilmesi mümkün.

İşyeri hekimlerinin dikkat etmeleri gereken bir başka hususu ise elektronik reçete için imza alınması. Bunun için işyeri hekimlerince e-reçeteye uygun bir e-imza sertifikasının ve arayüz programının alınması gerekli. E-imza pazarlayan değişik şirketler ülkemizde bulunmakta. Bu şirketlerden (kamu olsun özel olsun) herhangi birinden geçerli e-imza sertifikası alınması halinde e-reçete yazmak mümkün.

 

Yalnızca İşyerinde Çalışanların Reçeteleri Karşılanır

İşyeri hekimlerinin dikkat etmeleri gereken bir başka husus ise, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hükümleri gereğince yalnızca işyeri hekiminin veya birden fazla işyerine hizmet veren OSGB’lerin hizmet verme yetkisi aldığı işyerinde 4/1-(a) (eski tabirle SSK’lı) ve 4/1-(b) (eski tabirle Bağ-Kurlu) statüler kapsamındaki çalışanların reçetelerinin karşılanıyor olması. Altını çizmek gerekir ki, kamu kurumu niteliğinde işyerlerinde 4/1-(c) (eski tabirle Emekli Sandığı sigortalılarının) da reçeteleri kurumca karşılanıyor. Ama temel şart işyeri hekimi veya OSGB ile işyeri arasında İSGKATİP sistemi üzerinden onaylanmış bir sözleşme olması.

Yanlış anlaşılmasın, her doktor gibi işyeri hekimleri de herhangi bir kişiyi muayene edebiliyor, ilaç yazabiliyor. Ancak yazdıkları ilaçlar ancak işyeri hekiminin yetkili olduğu işyerinin çalışanı iseniz SGK tarafından karşılanıyor, yoksa karşılanmıyor. Örneğin işyerine ziyarete gelen bir kişinin işyeri hekimine muayene olması halinde yazılacak reçete SGK tarafından ödenmiyor.

İşyeri hekimlerinin dikkat etmeleri gereken son husus ise muayene ücreti talep etme haklarının olmaması. SUT hükümlerine göre işyeri hekimleri veya birden fazla işyerine hizmet veren ortak sağlık birimleri (OSGB’ler) verilen sağlık hizmetleri için SGK’dan herhangi bir ücret talep edemiyor.

 

 

SAĞLIK VE SOSYAL GÜVENLİK SEKTÖRÜNDE GÜNDEM

Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi Değişti: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince uygulanan Sosyal Güvenlik Kurumu İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği’nin 12 nci maddesi ile SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4.4.1, 4.4.2, 5-(g), 7-(e), 9-(ı) ve 9-(i) maddeleri gereğince düzenlenen “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi” 22.02.2018, 01.03.2018, 08.03.2018, 15.03.2018, 21.03.2018 ve 22.03.2018 tarihlerinde değiştirilmiştir. Okurlarımız güncel listeye SGK’nın resmi web sitesi olan www.sgk.gov.tr adresinden ulaşabilir.

 

Sağlık Uygulama Tebliğinde Önemli Değişiklikler Yapıldı: SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’ta Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler şunlardır: Gazi ve şehit yakınları ile er-erbaş olarak askerlik görevini ifa edenlerden otelcilik hizmetleri ve istisnai sağlık hizmetleri kapsamında da ilave ücret alınmayacaktır. %40 ve üzerinde engelli kişilerin diş tedavilerinde gerekli olan sağlık kurulu raporu, muayene yapan hekimin düzenleyeceği tek hekim raporuna dönüştürülmüştür. %40 ve üzeri engelli kişilerde, kanser, organ, doku, kök hücre nakli tedavilerinde sevkler doğrudan yapılacak tıbbi gerekçe aranmayacaktır. Turner sendromlu hastalarda da büyüme hormonu kullanılarak boylarının uzatılması sağlanabilmektedir. Yapılan SUT düzenlemesi ile bu hastalarda kullanılacak olan büyüme hormonu bedellerinin SGK’ca ödenmesi için düzenleme yapılmıştır. Keza yapılan düzenleme ile, doğuştan metabolik hastalıklardan olan çölyak hastalığında yapılan ödemelere esas olan sağlık raporu kullanım süresi 1 yıldan 3 yıla çıkartılmıştır. Kemik erimesinin tespiti için yapılan kemik ölçüm işleminin aralığı bu hastalarımızın sıklıkla radyasyon almasının önüne geçilmesi adına 2 yılda bir yapılmasının sağlanması ve raporların da 2 yılda bir çıkarılması yönünde düzenleme yapılmıştır.

 

Böbrek Kanseri İlaçları SGK Ödemesi Kapsamına Aldı: 5 adet kanser ilacı SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınarak vatandaşlarımızın erişimine açılmış bulunmaktadır. SGK ödeme listesine alınan 5 kanser ilacı; Altuzan: Endikasyon ilavesi, Serviks kanseri, Glioblostom; Xgeva: Dev hücreli kemik tümörü, kemik metastası (Prostat, Meme, Akciğer); Mozopil: Lösemi, Lenfoma nakil öncesi; Opdivo: Renal hücreli kanser, metanam, klasik Hodgkin lenfoma ve Revlimid: Endikasyon ilavesi, Mantle hücreli lenfoma piyasa isimli ilaçlardır. Böylece kamuoyunda “156 böbrek kanseri hastası” olarak bilinen hastaların tedavileri için gerekli olan kanser ilacına erişimleri sağlanmış bulunmaktadır.

İlgili Yazılar