“İnternetten Satılan İlaçlar Sahtedir, İlacınızı Sadece Eczaneden Alın!” “İnternetten Satılan İlaçlar Sahtedir, İlacınızı Sadece Eczaneden Alın!”
Türk Eczacıları Birliği internet üzerinden yapılan ilaç satışlarına dair basın açıklaması yaptı. “İnternetten ilaç satışı; halk sağlığını tehdit etmeye, ağır sağlık sorunlarına yol açmaya,... “İnternetten Satılan İlaçlar Sahtedir, İlacınızı Sadece Eczaneden Alın!”

Türk Eczacıları Birliği internet üzerinden yapılan ilaç satışlarına dair basın açıklaması yaptı. “İnternetten ilaç satışı; halk sağlığını tehdit etmeye, ağır sağlık sorunlarına yol açmaya, sonu ölüme varan zararlar vermeye devam ediyor” şeklinde yapılan açıklama şu şekilde;

“Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de gittikçe büyüyen internetten ilaç satışı; halk sağlığını tehdit etmeye, ağır sağlık sorunlarına yol açmaya, sonu ölüme varan zararlar vermeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri de olayın vahametini doğruluyor, internetten satılan ilaçların yarısının sahte olduğunu gösteriyor.

İnternet üzerinden ilacın yanı sıra gıda takviyesi, dermokozmetik ürünler, bağımlılık yapan maddeler de rahatlıkla sipariş edilebilmektedir. Pek çok acı olayı beraberinde getiren internet satışları, halk sağlığına zarar vermektedir. Örneğin, “bitkisel, doğal” denilerek internetten pazarlanan zayıflama ürünlerinin hemen hepsinde ilaç etken maddesi sibutramine rastlanmaktadır. Birçok vatandaşımızın bu ürünlerin kullanımı sonrası hayatını kaybettiğini de üzülerek hatırlatmak isteriz.

2016 yılında Sağlık Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz mücadele kapsamında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun desteği ile düşük ilacı, cinsel güç artırıcı ilaçlar ve bitkisel/doğal olduğu iddia edilen ürünlerin satıldığı  pek çok internet sitesine karşı çalışma başlatılmış ve  bu kapsamda binlerce siteye erişim engeli getirilmiştir. Yakın dönemde bu sitelerin bir kısmının yeniden faaliyete geçtiği tespit edilmiş ve Birliğimizce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bildirilmiştir. Dünyada da internet üzerinden ilaç satışına karşı tepkiler gün geçtikçe büyümektedir.

İlacın uzmanı eczacıdır

İlaçlar hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında halka sunulması gerekirken internetten yapılan satışlar, bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakarak pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır. İnternetten satılan ilaçların herhangi bir denetime tabi olmadığı unutulmamalı; “doğal” olarak pazarlanan ürünlerin etken maddelerinin kimyasal olabileceği ya da içinde herhangi bir etken madde bulunmayan ürünlerin satılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bitkisel ve doğal olan her şeyin  sağlıklı anlamına gelmediği de akıllardan çıkarılmamalıdır.

Oysa eczaneden satılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altındadır ve İlaç Takip Sistemi’ne kayıtlıdır, dolayısıyla sahte olması ya da kişiye zarar vermesi mümkün değildir. Gerek ilaçlar gerek farmasötik formdaki bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri sadece eczacı inisiyatifinde ve danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır.

Sonuç olarak;

–           İlaçların, bitkisel ilaçların, gıda takviyelerinin internetten satışı ivedilikle yasaklanmalıdır.

–           İnternetten yapılan ilaç satışları takip edilmeli, tespit edildiği takdirde ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.

–           Bitkisel ilaçlar ve gıda takviyeleri, sadece eczacı danışmanlığında halka ulaştırılmalıdır.

–           Söz konusu ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalıdır.

Türk Eczacıları Birliği

İlgili Haberler

Berko genç eczacıların kariyerine yön veriyor Eczane eczacılığından başlayarak ilaç sektöründe hızla büyüyen bir firmaya dönüşen Berko İlaç, 30 yıldır olduğu gibi yine eczacının yanında ve eczacıl...
Kanser ilaçlarının temininde sorun yaşanacak Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu adına Dernek Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliğinde y...
Bakanlık tehlikeli ürünleri açıkladı Bakanlık tehlikeli ürünleri açıkladı Sağlık Bakanlığınca, bu yılın ikinci çeyreğinde yapılan kozmetik ve tıbbi cihaz denetimlerinde 877 üründen 211'i ...
Erdoğan Çolak yeniden başkan   Türk Eczacıları Birliği’nin 40.Olağan Büyük Kongresi 3-6 Aralık 2015 tarihlerinde Ankara’da  gerçekleşti. Kongrede, merkez organlarının seç...

İlgili Yazılar