İNTERNETİM NEDEN YAVAŞ? İNTERNETİM NEDEN YAVAŞ?
Bilgi erişimi, sosyal ve kurumsal iletişimin vazgeçilmezi haline gelen internetin Türkiye’deki aktif kullanıcı sayısı İstatistik Kurumu 2016 verilerine göre 46 milyon kişidir. Yani nüfusumuzun... İNTERNETİM NEDEN YAVAŞ?

Bilgi erişimi, sosyal ve kurumsal iletişimin vazgeçilmezi haline gelen internetin Türkiye’deki aktif kullanıcı sayısı İstatistik Kurumu 2016 verilerine göre 46 milyon kişidir. Yani nüfusumuzun %58’i internete bağlı yaşamaktadır.

Eczanede reçete girerken, ilaçlarla veya tedavilerle ilgili kaynakları araştırırken, haberleşirken internetin yavaş olması verimliliği ve dolayısıyla hasta ve müşteri memnuniyetini de önemli ölçüde düşürebilmektedir.

Peki abonesi olduğunuz hızlı bir internet paketine rağmen internetinizin hızını neler kesiyor olabilir?

İNTERNET BAĞLANTISINI PAYLAŞMAK

İnternet bağlantınızı başka kullanıcılarla paylaşıyorsanız bu aynı zamanda internet hızınızı da paylaştığınız anlamına gelir. Paylaşım yaptığınız kişinin internete bağlandığı cihazın sinyal alım gücü sizin bilgisayarınızdan iyi olabilir, bu da sizin internet hızınız o seviyede yavaşlaması demektir. Ayrıca internet paylaşımınızı yaptığınız kişi yada kişiler internete bir şey yüklüyor, indiriyor veya yüksek kalitede video izliyorlarsa o zaman internetiniz daha da yavaşlayabilir.

AĞ TRAFİĞİNİN YOĞUNLUĞU

Kablosuz bir ağa bağlı olduğunuzda radyo sinyallerini kullanırsınız . Çevrenizde ne kadar fazla kablosuz internet hattı kullanan kişi varsa belirli kapasitede olan radyo sinyalleri o kadar kullanıcı sayısına bölünüyor demektir. Yani bilgisayarınızda yada telefonunuzda iyi çeken bir sürü internet görünmesi sanılanın aksine iyi değil, sinyal trafiği yoğun olduğu için kötü bir durumdur.

KABLOSUZ AĞLARDA TEK YÖNLÜ VERİ AKIŞI

Kablolu internet ile kablosuz internet arasında ki en büyük farklardan biri verinin iletim şeklidir. Kablolu internette veri aynı anda hem alınır hem gönderilebilirken, kablosuz internette aynı anda sadece birini yapabilirsiniz. Doğal olarak bu durum internet hızınızı etkiler. Kablolu internet ve kablosuz internet kıyaslandığında ise fizik kuralları değişmediği sürece kablosuz internet asla kablolu internet hızına ulaşamayacaktır.

MODEM GELİŞMİŞLİĞİ

Eğer sinyal gücü az eski model bir modem kullanıyorsanız internetiniz yavaş olmasına şaşırmamanız gerekir. Bir fizik kuralı olarak “Frekans arttıkça cisimlerin içinden geçmek zorlaşır ” dan yola çıkacak olursak frekans bandı daha büyük olan modeminiz diğer elektronik cihazların sinyaliyle çakışmayacak ve size daha verimli bir internet sunacaktır. Günümüzde çoğu elektronik cihaz 2.4 GHz frekans bandını kullandığından bizim frekans hızı 5 GHz olan yeni sürüm modemlerden kullanmamız sinyal karmaşasını engelleyecektir.

MODEMİN YERİ

Modeminiz sinyallerini üzerinde bulunan anten aracılığıyla yuvarlak radyo dalgaları şeklinde yayar. Modeminizi bilgisayarınızı kullandığınız yükseklik seviyesinden aşağı bir seviyede konumlandırmanız hızınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Bilgisayarınız ve modeminizin aynı yükseklik seviyesinde ve birbirlerine paralel durumda olması doğru olan kullanım şeklidir. Ayrıca modeminizi duvarlar, çeşitli nesneler gibi sinyalini zayıflatacak engellerden uzak tutmalısınız. Fiziksel engeller ne kadar fazla ise dalgaların yansıması, kırınımı, saçılımı o kadar fazla olacağından bu dalgaların sönümlenmesi de fazla olacak; sonuç itibariyle internet hızınız yavaşlama görülecektir. Modeminizin kenar konumda değil, bulunduğu konumun ortasında konumlandırılması internet hızınızı arttıracaktır.

BAĞLANAN CİHAZIN KALİTESİ

Bağlantı yaptığınız cihazın sinyal alma kalitesi internet hızınızı etkiler. Aynı internet ağını kullanan iki farklı cihazın internet hızları bu kaliteyle orantılı olarak farklılık gösterebilir

ARKA PLANDA ÇALIŞAN DOSYA PAYLAŞIM PROGRAMLARI

Torrent, Steam gibi dosya paylaşım programlarını kullanmak internetinizi oldukça yavaşlatabilir. Bu tip programlarla işiniz bittiğinde arka plandan kapatmalı, çalışmadıklarından emin olmalısınız.

BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ

Bilgisayarınızda sizin farketmediğiniz bir virüs olması bu virüsün arka planda internetinizi kullanması anlamına da gelebilir. Uzun süreli bilgisayar ve internet yavaşlıklarında akıllara getirilmesi gereken durumlardan biride virüslerdir.

ADİL KULLANIM KOTASI

İnternet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulamadır. Bu uygulama genel olarak kullanıcıların mağdur olmaması, aynı kalitede ve daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için devreye alınan bir uygulama olarak tanımlamaktadır. Bu bağlamda telekomünikasyon şirketinizden adil kullanım kotanız hakkında bilgi isteyerek, herhangi bir arıza durumunu minimum zararla atlatabilir, daha sağlıklı internet kullanabilirsiniz.

 

Erdi ERGENE
Bilişim Eczacılığı

İlgili Yazılar