İlaç Yokluğunun Nedeni Eczaneler Değil İlaç Yokluğunun Nedeni Eczaneler Değil
Adana Eczacılar Odası Genel Sekreteri Ecz. Mürsel Yalbuzdağ, kısa bir süre önce piyasada ilaç sıkıntısı yaşanmasının nedeninin eczaneler olmadığını söyledi ve eczacıların yaşadığı sorunlar... İlaç Yokluğunun Nedeni Eczaneler Değil

Adana Eczacılar Odası Genel Sekreteri Ecz. Mürsel Yalbuzdağ, kısa bir süre önce piyasada ilaç sıkıntısı yaşanmasının nedeninin eczaneler olmadığını söyledi ve eczacıların yaşadığı sorunlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Zam beklentisinden dolayı depoların ve firmaların ilaçları piyasa sürmediğini belirten Yalbuzdağ,   “Zam beklentisinden dolayı çoğu ilaçlarda sıkıntı yaşandı. Firmalar vermediler. “Stokçuluk yapıyor” iddiasıyla eczacıları suçladılar ama aslında piyasaya ilaç sürülmedi. “Zaten zam gelecek ne diye verelim” dediler. Zam geldikten sonra ilaçlar peyder peyder gelmeye başladı. Ne oldu? Fabrikalar ilaç mı üretti, depolardan ilaç firmalarından piyasaya sürüldü. Tüm ilaçlar için uygulandı. Onlar da kur üzerinde alıyorlar.  Satarken düşük kurdan verince bu tür şeyler yapıyorlar”  diye konuştu.

 Suriyeliler’in durumu

Hastalık ve ilaçlarda farklılıklar yaşanmaya başladığını da dile getiren Yalbuzdağ, “ Suriye’den gelen insanların bazı hastalıkları da farklılık gösterdi.  Kullandıkları ilaçlar da değişebiliyor. Bazı antibiyotikler onların vücudunda etkili olması zaman alabiliyor. Çiçek hastalığı ve virutik bazı hastalıklarla ilgili problemeler olabiliyor. Çiçek hastalığı hortladı diye haberler de çıktı. Yani o coğrafyadan bizde yıllardır görülmeyen, kaybolan bazı hastalıklar geldi. Tabi bu da farklı ilaçların kullanımını da beraberinde getirdi. Hastalıklar da değişti.  Karantina kurulup sınırdan gelirlerken kontrol edildi ama yine tabi gözden kaçanlar oldu” dedi.

 Eczanelerin hizmet saatleri

Çalışma saatleri hakında da açıklamalar yapan Yalbuzdağ, “Adana özelinde bakıyorsunuz insanlar normal zamanda ilaç ve sağlık hizmetlerine ulaşabilmektedirler. Eczanelerin iş yoğunluğu sağlık tesisinin verdiği hizmete de bağlıdır. Merkezde 20 tane nöbetçi eczanemiz var. Öğle tatili olmadan tüm eczanelerimiz 18.30’a kadar hizmet vermektedir. Hem çalışanlar hem de halkımız için bu saat uygun görüldü.  Ancak özel durumlarda hem kapanış saatlerini hem de nöbetçi eczane sayılarını değiştirebiliyoruz. Örneğin domuz gribi ile ilgili problem yaşandığı günlerde belirli bölgelerdeki nöbetçi eczanelerin sayısını Sağlık Müdürlüğümüz ile koordineli olarak artırdık” ifadelerini kullandı.

 

Eczanelerin güvenliği

Medyada da sıkça görülen eczane güvenliği hakkında konuşan Yalbuzdağ, “Madde bağımlılığı toplumda sık görülmektedir. Bağımlılık yapan ilaçlar ve özel reçeteye tabi ilaçlarla ilgili ilaç bağımlılarıyla meslektaşlarımız sıkıntı yaşamaktadır. Geçtiğimiz günlerde bu yüzden Ankara’da bir meslektaşımız darp edildi.Toplum sağlığının korunması adına hem bağımlılıktan kurtulması için destek almasını önermekteyiz hem de telkin ederek, zararlarını anlatarak bağımlılıktan kurtulmasına yardımcı olmaktayız. Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (AMATEM)’ne giden hastamız vardı. İdrar testi pozitif çıkmış. Ama çocuk ağlıyor uyuşturucu kullanmadım diye. Annesi evden kovmuş, sözünü tutmadın diye. “Ne ilaç kullandı” gibisinden sorarken içinde testte yanlış sonuç verebilecek bir ağrı kesici kullandığını tespit ettik. Bunu kullandığını AMETEM’e söylese iş ortaya çıkardı. Biz uyardık yol gösterdik.  Sonra testini verdi negatif çıktı. Ailesiyle barıştı belki de hayatını kurtardık” şeklinde konuştu.

Balcalı’da ilaç dağıtım ve danışma bürosu

Balcalı Hastanesi’nde, Başhekimliğin onayı ile eczacı odası olarak ilaç dağıtım ve danışma bürosu kurulduğuna belirten Yalbuzbağ, “Onkoloji, hematoloji hastaları reçeteleriyle geliyorlar, bu büromuzdan yardımcı oluyoruz. Biz o reçeteleri sırayla eczanelere gönderiyoruz. İlaçlarını temin ederek, hastaların ivedilikle kullanmalarını sağlıyoruz. Hem hastalar yorulmadan, ilaçlarına doğru bir şekilde ulaşıyorlar hem de Eczacı Odası olarak onlara güzel bir hizmet sunarak halk sağlığına faydalı olmaktayız” diye konuştu.

İlgili Yazılar