“İlaç Firmaları Eczacılara Geri Adım Attırmaya Çalışacak” “İlaç Firmaları Eczacılara Geri Adım Attırmaya Çalışacak”
Manisa Eczacı Odası 2018 yılı seçimsiz olağan genel kurulu MASKİ İkiz Kuleleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Genel Kururdan sonra Manisa Eczacı Odası’nın yeni hizmet binasının açılışı... “İlaç Firmaları Eczacılara Geri Adım Attırmaya Çalışacak”

Manisa Eczacı Odası 2018 yılı seçimsiz olağan genel kurulu MASKİ İkiz Kuleleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Genel Kururdan sonra Manisa Eczacı Odası’nın yeni hizmet binasının açılışı yapıldı. Etkinlikte konuşan Başkan Devrim Bali, “40 yıldır eczacının alm teri ile emeğiyle sermayesiyle adam ettiği, güven kazandırdığı bir firma, kalkmış ürünlerini eczane dışında market raflarında da satmaya kalkıyor. Bizleri zor bir yol bekliyor” dedi.

Genel kurulunu açılış konuşmasını yapan TEB 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Devrim Bali, “Ülkenin her kesiminin olduğu gibi bizimde ilk sıraya koyduğumuz sıkıntımız tabi ki ekonomi. Ekonomik daralma ilaç eczacılık sektöründe kendini sert şekilde hissettirmeye başladı. Kısalan vadeler, geri çekilen MF’ler, eczane dışına çıkarılmaya çalışılan ürünler hızla karşımıza çıktı. Yıllarca belli bir düzende çalışılan depolar, bu ay gelip vadeleri kıstıklarını, geçmişe dönük ödemeleri bile öne aldıklarını ilan ettiler. Ama bunu yaparken eczacıya hoş görünme işini de elden bırakmadılar; size vade yapacağız yumuşak geçiş yapacağız ya da teğet geçireceğiz diye karşımıza geldiler. Ama yaptıkları vadelere koydukları yüksek faizlerle yine eczacının geleceğinden çaldılar. Depoları bugüne getiren, sırtında taşıyan eczacı, en ufak sallantıda yine sırtından hançerlenmiş oldu. Bu kötü tabloyla karşılaşmamızın en büyük sebebi geçmişten kalma yanlış yönetimler ve yeterince sahiplenilmemişliğin sonucu kaybettiğimiz kooperatifimiz. Bu daha başlangıç maalesef. Kooperatifimiz, yani sigortamız, dayanağımız olmadığı sürece özel depoların fırsatçı girişimleriyle daha çok karşılaşacağız” dedi. Ekonomik daralmayla birlikte ilaç firmalarının devreye girdiğini belirten Bali, “Vadeler kısıldı, iskontolar geri çekildi. Hatta bazı dünya devleri; 40 yıldır eczacının değer kattığı, para yatırdığı, emek verdiği, eczacının bugünlere getirdiği bir ürünü eczane dışında satacağını söyledi ve bunun bizim yararımıza olduğunu aklımızla alay edercesine, küstahça, gözümüze baka baka anlatmaya çalıştı. Eğer bu ülkede bazı ürünler anneler, tüketiciler tarafından güvenilir ve aranır pozisyonda ise, bu eczacının emeğinin alın terinin yaptığı yatırımın sonucudur” diye konuştu.

“Ekonomik Daralma İlaç Sektörüne de Yansıdı”

Genel kurulunu açılış konuşmasını yapan Manisa Eczacı Odası Başkanı Uzm. Ecz. Devrim Bali, “Ülkenin her kesiminin olduğu gibi bizimde ilk sıraya koyduğumuz sıkıntımız tabi ki ekonomi. Ekonomik daralma ilaç eczacılık sektöründe kendini sert şekilde hissettirmeye başladı. Kısalan vadeler, geri çekilen MF’ler, eczane dışına çıkarılmaya çalışılan ürünler hızla karşımıza geldi. Yıllarca belli bir düzende çalışılan depolar, bu ay gelip vadeleri kıstıklarını, geçmişe dönük ödemeleri bile öne aldıklarını ilan ettiler. Ama bunu yaparken eczacıya hoş görünme işini de elden bırakmadılar; size vade yapacağız yumuşak geçiş yapacağız ya da teğet geçireceğiz diye karşımıza geldiler. Ama yaptıkları vadelere koydukları yüksek faizlerle yine eczacının geleceğinden çaldılar. Depoları bugüne getiren, sırtında taşıyan eczacı, en ufak sallantıda yine sırtından hançerlenmiş oldu. Bu kötü tabloyla karşılaşmamızın en büyük sebebi geçmişten kalma yanlış yönetimler ve yeterince sahiplenilmemişliğin sonucu kaybettiğimiz kooperatifimiz. Bu daha başlangıç maalesef. Kooperatifimiz, yani sigortamız, dayanağımız olmadığı sürece özel depoların fırsatçı girişimleriyle daha çok karşılaşacağız” dedi. Ekonomik daralmayla birlikte ilaç firmalarının devreye girdiğini belirten Bali, “Vadeler kısıldı, iskontolar geri çekildi. Hatta bazı dünya devleri; 40 yıldır eczacının değer kattığı, para yatırdığı, emek verdiği, eczacının bugünlere getirdiği bir ürünü eczane dışında satacağını söyledi ve bunun bizim yararımıza olduğunu aklımızla alay edercesine, küstahça, gözümüze baka baka anlatmaya çalıştı. Eğer bu ülkede bazı ürünler anneler, tüketiciler tarafından güvenilir ve aranır pozisyonda ise, bu eczacının emeğinin alın terinin yaptığı yatırımın sonucudur” diye konuştu.

 

“İlaç Firmaları Eczacılara Geri Adım Attırmaya Çalışacak”

Önümüzde ilaç dışındaki en büyük gelir kaynağı olan gıda takviyeleri ve diğer ürünlerle ilgili önemli bir dönemini bulunduğunu vurgulayan Balı, “40 yıldır eczacının alm teri ile emeğiyle sermayesiyle adam ettiği, güven kazandırdığı bir firma, kalkmış ürünlerini eczane dışında market raflarında da satmaya kalkıyor. Bizleri zor bir yol bekliyor. Sonu aydınlık, sonu umutlu bu yolun. Bizim örgüt tarihimiz, eczacılık tarihimiz dünya devlerine diz çöktüren eylemlerle dolu. Bu eylem sürecini de anlımızın akıyla geçeceğimize dair en ufak bir endişem yok. Kolay mı olacak? Hayır. Zor olacak. Firma kesenin ağzını açacak. Hamasi söylemlerle günlük kazançlarla eczacının iradesini kırmaya çalışacak. Mf teklif edecek, sodexo teklif edecek. Eczacıya geri adım attırmaya çalışacak. Ama ben şunu biliyorum, bu eczacılar içlerinden Işık Boyacıgiller’i çıkarmış, Neşe Gülersoylar’ı çıkarmış. Tam bu iş bitti denilen yerde yeniden ayağa kalkmış, dimdik durmuş. Burada da duracağız. Ne kadar büyük sermaye olursa olsun, ne kadar dünya devi olursa olsun, ne kadar rekabet kuruluyla tehdit ederse etsin, hiç birine pabuç bırakmayacağız, direneceğiz. Yolun sonu aydınlık, yolun sonu umut. Bu özelde Bayer eylemi olsa da, genel olarak eczacının geleceğini elinde tutma eylemidir. Eğer burada dizimiz yere değerse, bir daha doğrulamayız. Birlikte söyleyecek sözümüz, yürüyecek yolumuz var” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de konuşmasında, “Mecliste 1 yılda 350 ila 400 arası kürsüye çıktığım düşünülürse bu normal şartlarda benim çok heyecanlanmadan gelip profesyonelce halledip inebileceğim bir kürsü. Bu kürsü benim için önemli çünkü biz buradan yetiştik. Odamızda, Türkiye Eczacılar Birliği’nde ve siyasette kamu menfaatiyle, mesleğin menfaatini yerine getirme noktasında elimizden geleni yaptık. Şimdi öyle bir dönemin arefesindeyiz. Bu kürsüler mesleğin sorunlarına siyasete müdahale ederek, siyasetten destek alarak ya da siyasete direnerek çözüm üretme kürsüsüdür. Bu kürsünün genç arkadaşlar tarafından kullanılması gerekiyor” diye konuştu.

 

İlgili Yazılar