İlaç Bilgi Kaynağımız Ne Kadar Yeterli? İlaç Bilgi Kaynağımız Ne Kadar Yeterli?
Değerli  Meslektaşlarım, Sürekli işlediğim bir konu olması nedeniyle canınızı sıkmış olabilirim ama kamu sağlığı odaklı bir meslek grubuna bağlılığımız yeminimizle saptanmış olduğuna göre (her... İlaç Bilgi Kaynağımız Ne Kadar Yeterli?

Değerli  Meslektaşlarım,

Sürekli işlediğim bir konu olması nedeniyle canınızı sıkmış olabilirim ama kamu sağlığı odaklı bir meslek grubuna bağlılığımız yeminimizle saptanmış olduğuna göre (her ne kadar birinci basamak sağlık hizmetinde görülmüyor olsak da) bu, ilaç bilgi danışmanı olduğunu iddia eden bir meslek grubu için tüm dünyada tartışması yapılan bir başlık olmaya devam ediyor. İlaçlar hakkında teknik, bilimsel ve kanıta dayalı bilgi kaynakları konusu 2007’den beri tartışılmaya başlanmıştır.

Bu konuda normal ilaçlar ve alternatif ilaçlar olarak iki grup olduğu malumumuz.

Bunlar da;

İlaç etkileşimleri,

Doz ayarları, Yararlılık

Advers ilaç etkileri ve ilacın belirlenmesi en önemli başlıklar gibi görülmektedir.

Bunları dikkate alırsak ülkemizde bu başlıkların tümünün cevabı sadece üretici ilaç firmalarının yapmış oldukları tanıtım çalışmaları neticesinde önümüze gelmektedir. Bu kadar önemli başlığı irdeleyen özgün klinik çalışmalar olmadan ”İlacın belirlenmesi”  başlığında büyük bir boşluk oluşmuyor mu sizce?

Bir düşünün, son 18 senede eğer yabancı diliniz yoksa, Rx mediapharma programı olmasaydı hangi danışmanlığı yapabilecektik eczanelerimizde…

Şimdilerde internette bu tip programlar çoğalınca biraz rahatladık. Şu an bile çok sık değişen SUT uygulamalarını bilgi çağı teknolojilerine sahipken takipte zorlanıyoruz.

Sağlık alanında tam dijital entegrasyon (ki, bu konuyu başka bir yazımda ayrıyeten irdeleyeceğim) sağlanamadan halk sağlığında bütünlüğü sağlama imkanımız yok.

Bugün ilacın belirlenme safhasında Medula sistemi sizce hangi yönde çalışmaktadır? Halk sağlığı yönünde mi yoksa ekonomik tasarruf yönünde mi?

Bu yüzden ilacın tedavi imkanlarında gelişen yeni çalışmaların ülkemize hızla girmesi için yeni birimlere ihtiyaç olduğu açık. Bu konuda ya TEB Akademi hızlı ve özgün bir bilgi merkezi olarak çalışacak veya Avustralya’daki gibi ”Ulusal Reçete Hizmetleri” birimi kurulmalı ve bu birim sürekli yayınla bağımsız bir bilgi  kaynağı olmalıdır. Bu şekilde yeni klinik çalışmalar halk sağlığına hızla girmelidir.

Saygılarımla…

İlgili Yazılar