İğneyi Önce Kendimize Batıralım. İğneyi Önce Kendimize Batıralım.
İlaç şirketleri, yerlisi-yabancısı fark etmeksizin ticaret ile uğraşıyor. Pazarlamaları da tamamen bunun üzerine kurulu. Eczacılığın güvenilir imajını kullanarak, piyasaya giren, tutunan ve daha sonra... İğneyi Önce Kendimize Batıralım.

İlaç şirketleri, yerlisi-yabancısı fark etmeksizin ticaret ile uğraşıyor. Pazarlamaları da tamamen bunun üzerine kurulu.

Eczacılığın güvenilir imajını kullanarak, piyasaya giren, tutunan ve daha sonra piyasaya açılan bir çok marka var.

Hatta bazı bu tarz markaların sahipleri de eczacı bile olabiliyor.

Dolayısıyla sadece bir markaya odaklı yaptırımları yeterli olmadığı için doğru bulmuyorum.

Bu konuda eczacıların caydırıcı gücü önemli. Eczacıların kendilerini geliştirebilmiş olmaları önemli. Halkın her türlü pharmasötik bakım ürünün eczaneden alınması gerektiğinin bilincine varmış olması önemli. Bu bilincin yerleştirilmesinde TEB ve bölge eczacı odalarının yaptıkları çalışmalar önemli.

Aslında hepsinden önemlisi benim 10 sene önce bir kongrede söylediğim ve bir kısım eczacılar tarafından aforoz edildiğim konuyu tekrar hatırlatmak ve eczacının yönünü doğru çevirmesi gerekmektedir. O da ilacın eczacının kontrolünde olmadığı gerçeğini birinci olarak kabul etmektir. İlacın fiyatını belirleyen devlettir. İlacın en büyük alıcısı da devlettir. Davul da tokmak da devletin elindedir. O zaman bu yönde yapabileceğimiz bir şey yok ise diğer yönlere, meslek hakkına, reçete başına ücretlendirmeye, ücretli klinik eczacılık hizmetlerine, koruyucu eczacılık sistemine geçilmeli. Smart ile başlayan yolculukta Rehber Eczane ile devam eden çalışmaların bu yönde gelişimlerini bir an önce tamamlamasını dilerim. 10 sene sonra da benim yetkililerin benim dediğim noktaya yavaş yavaş gelmeleri sevindirici. Mesleğe hayırlı olsun.

Eczacı Plan Defteri

Eczacıya özel mesleki ajandanın bu yıl üçüncüsünü yayınlıyoruz. 2019 yılı ajandanız eczacılar tarafından eczacılar için hazırlandı. Sınırlı sayıda basılacak ajandanızı ayırtmayı unutmayın.

Altın Havan Ödülleri

Sektörün Oscarları haline gelen Altın Havan Ödülleri’nde son başvuru tarihi 31 Ekim. Bu yıl ödül töreni aralık ayında gerçekleşecek. Jürimiz tüm başvuruları değerlendirerek ödülleri belirleyecek. Başvuruların her geçen yıl artması ödülün önemini bir kez daha artırmaktadır. Şimdiden tüm katılımcıları başarılı girişimlerinden dolayı kutlarım.

Sabrın sınırları zorlanıyor

İlacın fiyatı aynı kalabilir mi? Aynı kalırsa, aynı ilacı bulabilir miyiz?

Bu iki kere iki dört eder kadar basit bir konu aslında. Dövizin yüzde yüz arttığı ortamda, hammaddesi ile birlikte yüzde 85’i ithal olan ilacın fiyatının hala aynı kalması mümkün mü? Aynı kalması dayatıldığı zaman en başta da söylediğim gibi ticari menfaatleri olan firmaların o ilaçları üretmesi veya ithali mümkün mü?

Tabii ki ilgililer bunların farkındalar. Bir tek ben zeki değilim herhalde.

Bu tavır, sabrın sınırlarını zorlama tekniğidir. Bütün olay bundan ibarettir.

Başka bir deyişle üzümün salkımını silkeleyelim de çürükler düşsün diyebilirsiniz.

 

Dayanma gücü olanlar ayakta kalırlar.

İlgili Yazılar