İEO Yapılan İskontoya Tepki Gösterdi İEO Yapılan İskontoya Tepki Gösterdi
Geçtiğimiz günlerde Allianz Sigorta, anlaşmalı eczacılarına kamu ilaç fiyatı üzerinden % 3.5 ek iskonto uygulamasına geçeceğini duyurmuştu. İstanbul Eczacı Odası yapılan bu iskontoya tepki gösterdi. İstanbul Eczacı Odası... İEO Yapılan İskontoya Tepki Gösterdi

Geçtiğimiz günlerde Allianz Sigorta, anlaşmalı eczacılarına kamu ilaç fiyatı üzerinden % 3.5 ek iskonto uygulamasına geçeceğini duyurmuştu. İstanbul Eczacı Odası yapılan bu iskontoya tepki gösterdi.

İstanbul Eczacı Odası Allianz Sigorta tarafından yapılan anlaşmalı eczanelere yüzde 3,5 iskonto uygulamasını doğru bulmadığını ve bu haksız uygulamaya karşı harekete geçtiklerini belirten bir duyuru yayınladı. Yayınlanan duyurunun detayları ise şöyle:

“Değerli Meslektaşlarımız;

Bildiğiniz üzere Allianz Sigorta, tek taraflı olarak uyguladığı iskonto oranlarında değişiklik yapacağını ve ilaç kamu fiyatı üzerinden %3,5 iskonto uygulamasına geçeceğini bildirmiş bulunmaktadır.

Kamu fiyatı yalnızca SGK’nın ilaç teminine özel bir uygulama olup, toplam ilaç pazarının %90 alıcısı ve kamuyu temsil görevi olan bir kurum olması hasebiyle, TEB tarafından tüm eczaneleri temsilen kurumla imzalanan protokol şartları çerçevesinde uygulanmaktadır. Kaldı ki SGK, tüm bu özellikli durumuna rağmen en üst iskonto diliminde dahi %3,5 gibi bir oranda iskonto uygulamamaktadır.

Allianz Sigorta’nın bu uygulamasının, günümüz ekonomik şartları, ilaç karlılıkları ve işletme giderleri de göz önüne alındığında meslektaşlarımız adına sürdürülebilir ve kabul edilebilir olmadığı açıktır. Ayrıca özel sağlık sigortası şirketlerinin keyfi ve eşitlikçi olmayan uygulamaları genel anlamda da çözüme kavuşturulması gereken önemli bir sorundur.

İstanbul Eczacı Odası olarak, bu haksız uygulamanın iptali, özel sağlık sigortası şirketlerinin keyfi uygulamalarına son verilmesi adına inisiyatif almaya kararlıyız. Bu nedenle önümüzdeki günlerde Allianz Sigorta yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Görüşme esnasında, Allianz Sigorta ile sözleşmeli eczanelerimizin bu konudaki rahatsızlığını ve kararlılığını kesin bir şekilde ortaya koyabilmemiz amacıyla ekte dikkatinize sunduğumuz dilekçeyi kaşe ve imza yaparak tarafımıza e-mail ya da faks yoluyla ulaştırmanızı rica ediyoruz. Takdir edersiniz ki, bu konunun nihai çözümü ancak ve ancak birlikte hareket etme kararlılığını göstererek mümkün olabilir.

Tüm özel sağlık sigortası şirketlerinin benzer keyfi uygulamalarının da önüne geçebilmek adına önemli bir örnek olacağına inandığımız ve sizler adına yürütmeye kararlı olduğumuz bu mücadelede desteğinizi önemle rica ediyoruz. İEO olarak, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan TEB Olağan Büyük Kongresi’nde de, özel sağlık sigortası şirketleri ile tüm eczaneler adına tek tip sözleşme uygulamasına geçilmesi için çalışma yapılması konusunda önerge verecek ve konunun TEB nezdinde de takipçisi olacağız.

Dikkatinize saygılarımızla sunarız.

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu”

 

Yorum Bulunamadı

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar