“Hayvanlara Verilen Antibiyotiğin İnsana Etkisi Araştırılsın” “Hayvanlara Verilen Antibiyotiğin İnsana Etkisi Araştırılsın”
Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, ’Akılcı Antibiyotik’ kampanyası kapsamında veterinerlerde satılan antibiyotiklerin kontrolsüz kullanıldığını ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. Sadece... “Hayvanlara Verilen Antibiyotiğin İnsana Etkisi Araştırılsın”

Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, ’Akılcı Antibiyotik’ kampanyası kapsamında veterinerlerde satılan antibiyotiklerin kontrolsüz kullanıldığını ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Sadece ülkenin değil aynı zamanda dünyanın da gündeminde olan Akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili Niğde Ecz. Odası Başkanı Nihat Öztürk farklı bir konuya değindi. Öztürk, tüketilen et ve süt ürünlerinde bulunan antibiyotiklerin sahte olabileceğine dikkat çekerek, veterinerde satılan ilaçların eczanelerdeki gibi karekod sistemiyle takip edilmesi gerektiğini ifade etti.

Eczacılar olarak veterinerlerde satılan antibiyotik ilaçlarının kullanımı konusunda çekinceleri olduğunu söyleyen Öztürk, ‘‘Akılcı ilaç kullanımı veya antibiyotiğe karşı eczacılarımızın gösterdiği defans neticeye ulaşıyor mu veya bakanlığımızın yaptığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’nun gayreti yeterli mi? Neticeye ulaşıyor mu, tereddütlerimiz var. İnsanların kullandığı gıda maddelerinden et ve süt ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda tereddütlerimiz var. Veteriner ilaçlarının antibiyotik olsun veya olmasın karekodsuz satılması aklımıza iki şeyi getiriyor. Birincisi bu ilaçlar kontrolsüz kullanılıyor. Reçete karşılığında satılamıyor. İkincisi ise acaba bu ilaçların içerisinde sahte madde var mıdır? Çünkü karekod sistemi yok. Karekod olmayan noktada üretimin her türlü suistimal etmeye müsait şöyle ki bazı ilaçlarda karekod yok. Geçmişte bizim tecrübemiz bize şunu gösterdi. Bu ilaçların sahtesi yapılabiliyor, satılabiliyor. Özellikle reçeteyi yazdığı veya kendilerinin kullandırdığı ilaçlar düşünüldüğü zaman bu noktada ilgili makamların gerekli çalışmayı yaparak veteriner ilacı üreten firmalar üzerinde durup ilaçlarında karekoda geçip eczanelerde olduğu gibi ilaçların belirli sayıda belirli şekilde satıldığı veya hangi reçeteyle hangi veterinerin yazdığı belirlenirse ilaçların takibi mümkün olacaktır” dedi.

“İnsan sağlığına zararı olabilir”
Öztürk, hayvanlar üzerinde kullanılan antibiyotiklerin et ve sütten insanlara geçebileceğini belirterek, insan sağlığına etkisinin araştırılmasını istedi. Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:
“Antibiyotik kullanan bir hayvanın etinden faydalandığınız zaman bu antibiyotik bu insanlara ne kadar geçecek ve bu hayvanların sütünün sağılmasıyla sütten insana bu antibiyotikler ve bu antibiyotiklerin neticesinde ne şekilde etki edecek belli değil. Onun için bizler eczacılar olarak bir an önce veteriner ilaçlarının karebarkod sistemine geçilmesini istiyoruz. Bu konuda geçmişte eczacılar odası olarak 53. Eczacı odası olarak önemli gayretlerimiz oldu bu konuda taleplerimiz oldu. Kasım ayında Ankara ’da yapılacak Türk Eczacılar Birliğinin genel kurulunda, özel bir dilekçe verilip Türk Eczacılar Birliği’nin de bu konuda özel çalışması için genel kurul kararını alınmasına gayret göstereceğiz.”

 

İlgili Yazılar