Haksız Denetimler Bu Sefer Durmalı   Haksız Denetimler Bu Sefer Durmalı  
İlgili bakanlıkça ruhsatlandırılmış takviye edici gıdaların satışı ile ilgili yapılan haksız denetimlere karşı İstanbul Eczacı Odası açtığı davayı kazandı. İstanbul İl Gıda Tarım ve... Haksız Denetimler Bu Sefer Durmalı  

İlgili bakanlıkça ruhsatlandırılmış takviye edici gıdaların satışı ile ilgili yapılan haksız denetimlere karşı İstanbul Eczacı Odası açtığı davayı kazandı.

İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilgili Bakanlıkça ruhsatlandırılmış takviye edici gıdaların satışını yapan eczanelerin kayıt edilmesi ve denetlenmesi yönünde işlem yapıyordu. İstanbul Eczacı Odası bu durumun haksız bir uygulama olduğunu belirtmiş ve hukuki işlemlere başlamıştı. Açılan dava sonucunda İstanbul Eczacı Odası bir hukuk zaferine ulaştı. Bu hukuk zaferinin ardından yapılan haksız denetimlerin son bulması bekleniyor.

İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan duyurunun tamamı ise şöyle:

“Gıda İşletme Kayıt Belgesi ve Bakanlık Denetimleri Hakkında Açtığımız Davayı Kazandık!

Bilindiği üzere İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilgili Bakanlıkça ruhsatlandırılmış takviye edici gıdaların satışını yapan eczanelerimizin kayıt edilmesi ve denetlenmesi yönünde işlem yapmaktaydı.

Bu uygulamaya karşı İstanbul Valiliği’ne karşı açtığımız davada lehimize kesinleşen mahkeme kararına rağmen Bakanlık eczanelerimizi denetlemeye ve işletme kayıt belgesi istemeye devam etmiş, gıda işletme kaydı olmayan eczanelerimize idari para cezaları dahi vermiştir.

Bakanlığın yazılı talebimizi de reddetmesinin ardından, 25 Temmuz 2017 tarihinde, Bakanlığa açtığımız iptal davasının bilgisini sizlerle paylaşmış ve meslektaşlarımız için olumlu sonuç elde edene kadar konunun takipçisi olmayı sürdüreceğimizi duyurmuştuk.

İki yılı aşkın bir süredir devam eden mücadelemiz 1 Kasım 2017 tarihli mahkeme kararı ile hukuk zaferine dönüşmüştür.

Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin 2017/1459 esas sayılı kararında “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte gıda takviyelerinin tanımının yapıldığı, Bakanlığın kontrol ve kayıt işlemlerinin takviye edici gıdaların eczanelere satış amacıyla gelmesinden önceki dönemi kapsadığı” gerekçesi ile dava konusu işlem hukuka uygun bulunmayarak iptal edilmiştir.

Konuyla ilgili olarak meslektaşlarımızın bireysel çabalarında yanlarında olmamızın yanı sıra Oda kurumsal kimliğimiz ile de dahil olduğumuz sürecin lehimize sonuçlanmasının gururunu sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

 

İstanbul Eczacı Odası

Yönetim Kurulu”

Yorum Bulunamadı

Aşağıdaki Yorum bırakmak için ilk olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar