En Etkili Çözüm Eğitim ve Empati En Etkili Çözüm Eğitim ve Empati
Sağlıkta şiddetin en önemli sebeplerinden biri: Tıbbın ticarileştirilmesi Eczane ve doktorlara yönelik şiddet haberlerini üzülerek izliyoruz. Hepimiz kınıyoruz. İçinde bulunduğumuz toplumda bu tür insanların... En Etkili Çözüm Eğitim ve Empati

Sağlıkta şiddetin en önemli sebeplerinden biri:

Tıbbın ticarileştirilmesi

Eczane ve doktorlara yönelik şiddet haberlerini üzülerek izliyoruz.

Hepimiz kınıyoruz. İçinde bulunduğumuz toplumda bu tür insanların varlığı hepimizi rahatsız ediyor. Çözüm istiyoruz.

Çözüm önerilerine bakıyoruz. Hep polisiye tedbirler. “Polis sayısını artıralım. Yetmez bir işin içine şehir dışında jandarmayı da katalım” diyoruz.

Bu polisiye tedbirler sorunu çözer mi?

Olayların olmasına engel olur mu?

Peki eczanelerde ne tedbirler alınacak.?

Panik butonu  koyalım.

Bence bu tedbirler sorunu çözmede tam etkili olamaz.  Bundan 30 yıl önce, doktorun da, eczacının da halkın gözünde apayrı bir yeri vardı. Bu son 30 yılda ne oldu. Sağlık özelleştirildi. Özel hastaneler furyası başladı. Kendisi doktor olmayan bir hastane sahibi,  “Hekimlere hastaların aynı zamanda hastanenin de müşterisi olduğunu anlatmak hiç de kolay olmuyor”  diyerek özel hastanelerin beklentilerini dile getirdi. Eczacılarda da durum farklı değildir. Majistral reçetenin ve yapımının bitmesi hasta ile eczacının ilişkisini azaltmıştır. Ayrıca son yıllarda firmaların verdiği eğitimler veya eczacının bireysel aldığı koçing hizmetleri hastayı hep müşteri pozisyonuna sokmaya çalışmıştır.

Öncelikle her konuda olduğu gibi eğitimin şart olduğunu söyleyebiliriz. Ama bence şiddetin önüne geçmek için en önemli eğitimin ailede verilmesi ve insanlarda empati yeteneğinin geliştirilmesi gerekir Sadece hasta değil, doktor da, eczacı da empati göstermek zorundadır.

ECZACILAR MEDİKALLERLE MÜCADELE EDEMEZ

Bildiğiniz gibi 116 parça SGK geri ödemesindeki medikal ürünün eczanelerde de satışına izin verildi. Hepimiz çok sevindik eczanelerde yeni bir pazar açıldı diye. Ancak netice beklenen gibi olmadı. Çünkü medikalcilerin piyasada haksız rekabete yol açacak avantajları vardı. Medikalcilerin hastane ihalelerine girmesi sonucu sağladığı cirolar ile halka yaptıkları satışlarda istedikleri fiyatları uygulamaya başladılar. Kâr etmeden hatta zararına satışlar söz konusu. Medikalci hastasını eczaneye kaptırmamak için ihaleye girme avantajından faydalanarak haksız rekabet yapmaktadır.

Eczanelerin de hastane ihalelerine katılabilmesi bu haksız rekabetin önüne geçecektir.

Eczacı Dergisi’nin bu özel araştırma haberi umarım, TEB, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, TİTCK ve SGK tarafından dikkate alınır da eczacı medikal konusunda gerçekten pazardan hak ettiği payını alabilir.

Bu vesile ile, tüm okurlarımızın Kurban Bayramınızı kutlar, daha nice bayramlarda sağlıkla, mutlulukla buluşmayı dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

İlgili Yazılar