EDAK’tan Eczanelere Yeni Uygulama EDAK’tan Eczanelere Yeni Uygulama
Eczacıların İlaç ve ilaç dışı ürün siparişlerinin takibi ve izlenebilirliğine yeni uygulama İzmir’deki 940 eczanede uygulanmaya başladı Türkiye’nin öncü ecza kooperatiflerinden EDAK, İzmir merkezdeki... EDAK’tan Eczanelere Yeni Uygulama

Eczacıların İlaç ve ilaç dışı ürün siparişlerinin takibi ve izlenebilirliğine yeni uygulama

İzmir’deki 940 eczanede uygulanmaya başladı

Türkiye’nin öncü ecza kooperatiflerinden EDAK, İzmir merkezdeki eczanelerinde başlattığı yeni uygulama ile siparişlerin takibi ve izlenebilirliğini sağlıyor. Bu uygulamayla zaman ve enerji tasarrufuyla verimliliğin artması hedefleniyor. İzmir Merkez’deki 940 eczanede uygulanan sistem yakında tüm İzmir ve ilçeleri başta olmak üzere EDAK’ın 11 şubesinde de uygulanacak.

EDAK Ecza Kooperatifin başlattığı yeni uygulama ile sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması ile iş yükü hızla artan eczanelere  siparişlerinin takibinde kolaylık geliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda uygulanan İlaç Takip Sistemi (İTS)’ne benzer sistemde; ürün faturalarında yer alan barkodun okuyucu ile sisteme tanıtılması ile EDAK’tan çıkış yapılacak ve eczanelerde yer alan  “EDAK Teslimat Alanı” adı verilen diğer barkoda okutulması ile de sonuçlanacak. Böylece eczacı, reçeteli /reçetesiz ilaç veya ilaç dışı ürün siparişlerini faturalandıktan sonra kooperatifinden eczanesine teslimine kadar geçen sürede izleyip, takip edebilecek. EDAK; bu uygulamayla zaman ve enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Böylece verimliliğin artması ve dolayısıyla maliyetlerin de düşürülmesi amaçlanıyor.

EDAK Ecza Kooperatifi Bilgi İşlem ve Lojistik Bölümlerinin ortak çalışmasıyla, yaklaşık iki ay önce İzmir’de 100 eczanede yapılan pilot çalışma ile başlayan uygulama, kısa sürede 940 eczaneye ulaştı. Uygulamayla faturada yer alan ürünlerin de izlenebilirliği sağlanacak. Böylece, eksik / fazla ürün, siparişin doğru teslimat adresine yapılması ve eczane rota sistemi de değerlendirilecek. Hatalar minimize edilecek. Alınan bilgiye göre uygulamanın EDAK’ın 11 şubesiyle hizmet verdiği 20 İl’de  de yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyor.
Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 4649 ortak eczacısına günde 4 kez planlı sevkiyat hizmeti veren EDAK, eczacılarının özel ürün  ve raf stoklarında olmayan  reçeteli acil ürünleri için de ayrıca motor kuryeleriyle günde ortalama 603 sefer hizmet veriyor. EDAK, dünyanın çevresini aşacak şekilde 47 bin 727 kilometrelik toplam günlük sevkiyat gerçekleştiriyor.

İlgili Yazılar