ECZANELERE GELECEK OLAN 2 YÖNETMELİK ERTELENDİ… ECZANELERE GELECEK OLAN 2 YÖNETMELİK ERTELENDİ…
Eczaneler için uygulanacak olan ısı-nem cihazı bulundurma ve standart tabela zorunluluğu yönetmelikleri ertelendi. Konu ile ilgili yapılan resmi açıklama şu şekilde; Eczaneler için yeni... ECZANELERE GELECEK OLAN 2 YÖNETMELİK ERTELENDİ…

Eczaneler için uygulanacak olan ısı-nem cihazı bulundurma ve standart tabela zorunluluğu yönetmelikleri ertelendi.

Konu ile ilgili yapılan resmi açıklama şu şekilde;

Eczaneler için yeni ısı- nem cihazı bulundurma zorunluluğu; bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan ve nakil olan eczaneler tarafından 31/12/2017 tarihine kadar, diğer eczaneler tarafından 31/12/2018 tarihine kadar ertelendi.

Yeni standart tabela zorunluluğu ise ; yükümlülüğü bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan ve nakil olan eczaneler tarafından 31/12/2017 tarihine kadar, diğer eczaneler tarafından 31/12/2018 tarihine kadar ertelendi.

Bu 2 ertelemeyi sağlayan yönetmelik değişikliği şöyle:

YÖNETMELİK

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan:

ECZACILAR VE ECZANELER HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 12/4/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin geçici 4 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) 20 nci maddenin yedinci fıkrasında yer alan, “kritik durumlarda uyarı verecek erken uyarı sisteminin ve geriye dönük hafıza kaydı bulunan termometrenin bulunması” yükümlülüğü bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan ve nakil olan eczaneler tarafından en geç 31/12/2017 tarihine kadar, diğer eczaneler tarafından en geç 31/12/2018 tarihine kadar yerine getirilir.

(2) 25 inci maddenin ikinci fıkrasında yer alan “özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı veya ışıksız levha konulur” yükümlülüğü bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten sonra açılan ve nakil olan eczaneler tarafından en geç 31/12/2017 tarihine kadar, diğer eczaneler tarafından en geç 31/12/2018 tarihine kadar yerine getirilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı yürütür.

İlgili Yazılar