Eczacılık gününüz kutlu olsun Eczacılık gününüz kutlu olsun
Değerli meslektaşlarım, 14 Mayıs’ta bilimsel eczacılığın 179. Yılını da arkada bıraktık. Böyle günler aslında bir nevi düşünsel milat gibidir. Bir envanter çıkarmanın bunu irdelemenin... Eczacılık gününüz kutlu olsun

Değerli meslektaşlarım,

14 Mayıs’ta bilimsel eczacılığın 179. Yılını da arkada bıraktık. Böyle günler aslında bir nevi düşünsel milat gibidir. Bir envanter çıkarmanın bunu irdelemenin ve de geleceğe dair planların paylaşıldığı bir gün olarak değerlendirmekte fayda var.

Bizim de eczacılar olarak beklentimiz, hangi konumda olursak olalım, mesleğimiz için varsa yapılmış bir plan; bunun hangi boyutta olduğunu irdeleyeceğimiz bir gün olmasıdır.

Bugüne bağlı olarak odalarımız bazen bir haftaya varan etkinlikler yapıyorlar. Bu etkinliklerin ne denli yoğun bir mesleki içerik taşıdığı her zaman irdelediğim bir olaydır. Bundan önce de defalarca yazdığım gibi mesleki ilerlemeler için stratejik bir planımızın olması ve bunun tüm kadrolar tarafından benimsenmiş olması gerekmektedir .Sonrası bu stratejinin bizlerle paylaşılıp ortak yola birlikte çıkmamızın sağlanmasıdır.

TEB’in bu anlamda hazırladığı ”Meslek için birlik çalışma programı” elimin altında sürekli izliyor ve bekliyorum. Gerçekten bu program bizim geleceğimiz açısından benimsenmiş bir program mıdır? Eğer öyleyse çok önemli vurgulamaları olan bu program başlıkları, neden eczacılık günü gibi önemli bir dizi etkinlik programın dayanağı değildir. Ben bunu anlamakta güçlük çekmekteyim. Bu programın acilen benimsenmesi açılımlarının ortaya konması ve hayata geçirilmesi için neyi beklemekteyiz?

Genelde hasta odaklı bakım üzerine betimlenmiş bu strateji için belli yeterliliklerimizin sağlanması gerekmez mi? Bunun ilaç satımı olmadığı yani bir perakendecilik eğitimi olmadığı açık.

Peki, neler var burada? Örneğin; bir eczane eczacısı için eczanesinde ne gibi değişiklikler yapması gerektiği konusu var mı? Yoksa bu perakende ortamının törpülenerek günceli idare ederek bir şeylerin değişeceğini düşünmüyoruz herhalde değil mi?

Akıllı eczane diye başlayan bu proje sadece bir eğitim programı olarak düşünülüyorsa buradan bir çıkarım sağlanamaz ve bu şekilde meslek hakkına varamayız. Ortak çıkarların birleşme noktası tektir, mesele oraya varmak için atılacak adımların inançlı ve programlı olmasıdır.

Stratejik çalışmanın devamlı takipçisi olacağım ve odalarımızın bu işe ne denli katkı sağlayacaklarını da merak ediyorum. Zaman bizim için hızlı işliyor, kendimizin dışında bizi sürekli değişime tabi tutma gayretleri açık. Bu anlamda el birliğine ihtiyacımız var hızlı düşünmeye hızlı hareket etmeye mecburuz…

 

 

İlgili Yazılar