Eczacılara Yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” Eğitimi Eczacılara Yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” Eğitimi
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Nilüfer ilçesinde faaliyet gösteren eczacılara yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda farkındalık eğitimi düzenledi. İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitime, Bursa İl... Eczacılara Yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” Eğitimi

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Nilüfer ilçesinde faaliyet gösteren eczacılara yönelik “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda farkındalık eğitimi düzenledi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen eğitime, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, Nilüfer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Serdar Bayraktar ve Nilüfer ilçesinde çalışan çok sayıda eczacı katıldı.
Eğitimde, antibiyotiklerin insan vücuduna etkileri ve akılcı ilaç kullanımı konusunda eczacıların vatandaşlara karşı sorumlulukları anlatılırken, Bursa’da son yılarda gerçekleştirilen farkındalık çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

İşbirliğimiz çok önemli
İl Sağlık Müdürü Akan, toplantıda yaptığı konuşmada, gereksiz ilaç ve antibiyotik kullanımının önüne geçmek için hekimlerin, sağlık çalışanlarının ve eczacıların iş birliği içinde olmalarının gereksiz kullanım oranlarının düşürülmesi açısından oldukça önem arz ettiğini söyledi.
Türkiye’nin gereksiz antibiyotik tüketen ülkelerin başında geldiği bilgisini veren Akan, “Ülkemizde maalesef ilaçların önemli bir kısmı uygun olmayan şekilde temin edilmekte veya satılmaktadır. Bununla beraber her üç kişiden biri ise antibiyotik kullanıyor. Antibiyotiklerin gereksiz tüketiminin sonucunda insan vücudu fazlaca toksik etkiye maruz kalıyor, bu da geri dönülemez sonuçlara yol açıyor. Eğer bu süreci aşamazsak önümüzdeki dönemlerde tedavi amaçlı ilaç bulamayacağız.” ifadelerini kullandı.
Gereksiz antibiyotik kullanımın önüne geçmek amacıyla Bursa’da etkili farkındalık çalışmalarının yapıldığının altını çizen Akan, şunları kaydetti:
“Gereksiz ve etkisiz ilaç kullanımı hem insan bünyesine hem de ülke ekonomisine ciddi zararlar vermekte. Bu durumla baş edebilmek için ilimizde bir takım eğitim ve farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Hastanelerde çalışan uzmanlarımızı eğitimlere aldık, sağlık çalışanlarımızı, eczacılarımızı ve en önemlisi vatandaşlarımızı konunun önemi hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımız, gereksiz ilaç kullanımının zararları konusunda önce kendilerini ikna etmeli, gereksiz antibiyotik tüketiminin karşısında durabilmeliler. Bu konuda toplum olarak ne kadar bilgili olabilirsek o kadar mesafe kat edebiliriz.”
Bursa Eczacılar Odası Başkanı Şahin ise, eczacılar odası olarak il bazında yapılan çalışmalardan dolayı oldukça memnun olduklarını dile getirerek, akılcı ilaç kullanımının öneminin farkında olduklarını ve konuyla ilgili her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

İlgili Yazılar