Genel Kurullarımız Genel Kurullarımız
Değerli meslektaşlarım, İşte yine mesleğimiz adına önemli aylara geldik. Meslek odalarımızda yapılan seçimler meslek gurubunda her zaman doğal bir heyecan yaratır. Ama bu kurullarda... Genel Kurullarımız

Değerli meslektaşlarım,

İşte yine mesleğimiz adına önemli aylara geldik. Meslek odalarımızda yapılan seçimler meslek gurubunda her zaman doğal bir heyecan yaratır. Ama bu kurullarda mesleğimiz diye konuşulan genelde eczane eczacılığı hatta daha da doğrusu eczanelerimiz olunca biz her geçen gün meslekten daha da uzaklaşıyoruz gibi bir hisse kapılıyorum.

Oysa tüm dünyada, ilgili herkes eczane eczacılığı mesleğinin artık bugünkü gibi devam edemeyeceğini kabul ediyor. Eczacılar ayni zamanda tüccar ayni zamanda bir sağlık profesyoneli olmamaktadır. Siyasi otoriteler ise sürekli kutu bazında bir politika güderek eczaneleri birer tedarik merkezi gibi değerlendirmek istemektedir. O halde mesleği kutudan hastaya yönlendirecek yeni bir tanıma ihtiyaç olduğu açıktır. Yine de bu meslek son 40 senede bu gerçekle karşı karşıya olmasına rağmen değişmediyse değişme kapasitesine sahip mi? Cevap evet ise yeterince hızla değişebilecek mi? İşte bu önemli sorunun cevabını eczacılar verip değişecekler mi, yoksa sosyal ve ekonomik dayatmaların içinde değiştirilecekler mi?

İşte bu genel kurullarımızda bana göre önemle tartışılması gereken konu bu olmalıdır.TEB’in bu anlamda ortaya attığı Smart Eczane projesinin gelecek açısından ne gibi getirileri olacağı konusu da, eczacı odası yönetimlerinin bu genel kurullarda anlatması gereken önemli bir olgu olduğunu düşünüyorum. Eğer bu mesleki değişim gerçekleştirilemez ise kutunun yönünde hareket etmeye başlayan eczacılar büyük perakendenin kucağına düşmekten kurtulamayacaklardır. Nitekim internet ortamında oluşan sipariş siteleri de bunun en güzel göstergesidir. Şu an yeri değil ama dağıtım kanallarında oluşacak yeni modellemelerin eczanelerimize yansıyacağı gün her şey için çok geç kalınmış olabilir. 2007 senesinden beri Avrupa ölçeğinde bu anlamda hazırlanan eczane guruplarının da alanımızda boy göstermeye başladığına artık şahit olmaktayız.

Değerli meslektaşlarım, eczacılık önümüzdeki çağda geleceğin en önemli mesleklerinden birisi olmaya adaydır. Ama bunu eczane eczacılığı için söylemek çok kolay değildir. Bu anlamda eczacı odalarımıza ve birliğimize büyük görevler düşmekte mesleğin gerçeklerini eczanelerimizde yapılır kılmak görevimiz olmalıdır.

Saygılarımla…

İlgili Yazılar